Yükleniyor

Larenjit Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi

Larenjit Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi

En yaygın nedeni viral enfeksiyon olan larenjit; tahriş, enfeksiyon veya aşırı kullanım nedeniyle ses kutusu olarak adlandırılan gırtlağın iltihaplanması durumudur.

İçindekiler

Kişinin ses telleri normal çalıştığında, düzgün bir şekilde açılıp kapanarak titreşim yoluyla ses üretirler. Ancak ses telleri enfeksiyon sonucu şişip larenjit meydana geldiğinde içinden geçen sesler bozulur. Bu durumun sonucu olarak ses daha zayıf veya boğuk gelir. En yaygın belirtisi ses kısıklığı olan larenjit genellikle tehlikeli bir durum oluşturmaz ve kendiliğinden geçer. Uzun süren kronik larenjit durumlarında ise altında yatan neden belirlenmeye çalışılır.

Larenjit Nedir?

Larenjit, boğazı nefes borusuna bağlayan ses kutusunun (gırtlak) viral enfeksiyon, tahriş veya aşırı kullanım sonucu iltihaplanması ve şişmesidir. En sık görülen belirtisi ses kısıklığı olan larenjit genellikle tehlikeli bir durum değildir ve birkaç içinde kendiliğinden düzelir. Kısa sürede geçen larenjit akut larenjit, uzun süren larenjit ise kronik larenjit olarak ifade edilir.

Yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı, grip, asit reflü ve aşırı sigara kullanımı yer alan larenjit, genel olarak kişisel bakım önerileri ve dinlenme sonucu iyileşir ve kişinin sesi normale döner. Ses kısıklığının daha uzun sürdüğü kronik larenjit vakalarında ise doktor tarafından altında yatan farklı bir nedenin varlığı araştırılır.

Larenjit Türleri Nelerdir?

Larenjit; etkisi kısa ve uzun süren larenjit şeklinde ikiye ayrılır. Etkisi kısa süren ve geçici kabul edilen larenjit çeşidi akut larenjit, daha şiddetli ve uzun süren ise kronik larenjit olarak adlandırılır.

Akut larenjit

Ses tellerinin aşırı kullanımı sonucu geçici bir şekilde meydana gelen larenjit türü akut larenjit olarak kabul edilir. Diğer yandan bir enfeksiyondan dolayı da oluşabilir.  

Akut larenjite neden olan durumlar şöyledir:

 • Konuşarak veya bağırarak ses tellerini aşırı zorlamak
 • Viral enfeksiyon
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Sigara ve alkol tüketimi

Kronik larenjit

Kronik larenjit ise ses tellerinin tahriş edici maddelere aşırı maruz kalması sonucu uzun süren ve şiddetli bir larenjit çeşididir.

Ses tellerinin tahriş olmasına bağlı gelişen kronik larenjitin nedenleri şunları içerir:

 • Zararlı kimyasal ve alerjenlere uzun süre maruz kalma
 • Asit reflü
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Sigara içmekle birlikte sigara içenlerin yanında bulunmak
 • Ses tellerini zorlamak veya aşırı kullanmak

Bunlarla birlikte ayrıca ses tellerinin yaşlılığa bağlı değişimi de kalıcı ses kısıklığıyla birlikte boğaz ağrısı ve larenjit benzeri belirtiler meydana getirebilir.

Larenjit Neden Olur?

Larenjit; ses tellerinin aşırı kullanımı, tahriş olması ve viral bir enfeksiyon kaynaklı meydana gelir. Özellikle enfeksiyon durumuna ise soğuk algınlığı ve grip sebebiyet verir. Bu sebeple belirtileri grip belirtileriyle de benzerlik gösterir. Yaygın görülen ilk belirtisi arasında ses kısıklığı yer alan larenjit belirtilerine ayrıca boğaz ağrısı, boğazda gıdıklanma hissi ve öksürük eşlik eder.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjitin sık görülen ve yaygın kabul edilen belirtisi ses tellerinin aşırı kullanımına bağlı gelişen ses kısıklığıdır. Ses kısıklığının yanında enfeksiyona bağlı olarak boğaz ağrısı, boğazda gıdıklanma, kuru öksürük, boğaz kuruluğu ve konuşurken zorlanma da belirtiler arasında yer alır.

Viral enfeksiyona bağlı olarak ilk belirtisi ses kısıklığı olan larenjitin yaygın semptomları şunları içerir:

Larenjit belirtileri genellikle ani ve hızlı bir şekilde kendisini gösterir ve kısa süre içinde kendiliğinde geçer. Eğer özellikle ses kısıklığı uzun süre devam ediyorsa bu durum kronik larenjit işaretidir ve ses kısıklığının altında yatanın tespit edilmesi gerekir.

Larenjit Nasıl Teşhis Edilir?

Larenjit olup olmadığının anlaşılması için ses kısıklığı, rahatsız edici kuru öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlar size yardımcı olabilir. Bu semptomlar kısa süre içinde geçerse larenjit için tıbbi tedavi almanıza gerek kalmaz.

Larenjit teşhisinde faydalanılan yöntemler şu şekildedir:

Kültür alınması

Doktor tarafından boğaz incelemesi sonrası boğazdan örnek alınması işlemidir. Numune daha sonra mikrop büyümesini teşvik eden bir maddeyle işlenir. Enfeksiyona neden olan mikroplar bulunursa kültür pozitif olarak değerlendirilir.

Laringoskopi

Ses tellerinin daha iyi görülebilmesi için burna veya ağza endoskop adı verilen ince, esnek ve küçük bir kameralı tüp yerleştirilir.

Biyopsi

Ses tellerinizde nodül veya yumru varsa, doktor küçük bir doku örneği alıp bunu analiz için bir patoloji laboratuvarına gönderebilir.

Larenjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit genel olarak birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bu süre zarfında ses tellerini dinlendirmek, bol su içmek ve bulunulan ortamın havasını nemlendirmek larenjitin geçmesi için önerilir. Ancak kronik larenjit olan kişiler antibiyotik tedavisi veya tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir.

Kronik larenjit tedavileri; mide yanması, sigara veya aşırı alkol kullanımı gibi altta yatan nedenleri tedavi etmeyi amaçlar.

Antibiyotik ilaçlar: Antibiyotik ilaçlar genellikle viral enfeksiyona bağlı larenjiti tedavi etmek ancak altında yatan neden bakteriyel enfeksiyonsa antibiyotik ilaçlar işe yarayabilir.

Kortikosteroidler: Bazı durumlarda kortikosteroidler ses teli iltihabının iyileşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu tedavi yalnızca larenjit tedavisine acil bir ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.

İlaçların yanı sıra ses terapisi de larenjit tedavisinde faydalanılan yöntemler listesine eklenebilir. Nadir olarak larenjit tedavisi ameliyat olmayı da içerebilir.

Larenjit Nasıl Önlenir?

Ses tellerinin tahriş olmasının ve iltihaplanmasının önüne geçmek için kişisel olarak uygulanabilecek yollar söz konusudur.

Larenjiti önlemek için yapılması gerekenler şunları içerir:

 • Boğazın temizlenmesi için bol su için
 • Ses tellerinin tahriş olmaması adına sigarayı bırakın
 • Alkolden uzak durun, kafeini sınırlayın
 • Asit reflü oluşmaması için baharatlı yiyeceklerden kaçının
 • Sağlıklı ve düzenli beslenin
 • Ellerinizi sık sık yıkayın ve kişisel hijyene önem verin

Larenjit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısının tıbbi terimi olan farenjit, iltihaplı farenks anlamına gelir ve burnunuzun arkasında başlar ve ses kutunuzun hemen üstünde biter. Larenjit iltihaplı bir gırtlak veya ses kutusu olarak adlandırılır. Gırtlak ise farenksinizin yakınında, nefes borunuzun hemen üstündedir. Aradaki fark vücuttaki konumlandırmalarıdır.

Larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjitin altında yatan neden viral veya bakteriyel bir enfeksiyonsa bu durum bulaşıcı olabilir.

Larenjit tehlikeli midir?

Kendiliğinden geçen akut larenjit durumu söz konusuysa bu durum tehlike içermez ancak özellikle ses kısıklığının uzun sürdüğü kronik larenjit vakalarında altında yatan daha ciddi bir durum araştırılır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al