İnme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her yıl Türkiye ‘de yaklaşık 200.000’e yakın inme vakası görülmektedir. İnme, ülkemizde ölüm nedenleri arasında 3. sıradadır ve diğer hastalıklara göre uzun süren ciddi sakatlıklara neden olmaktadır. İnme geçiren kişilerin yaklaşık % 75’i 60 yaş civarındadır. 55 yaş sonrası inme geçirme riski, her 10 yılda 2 katına çıkmaktadır.

İçindekiler

Araştırmalar pek çok insanın inmenin nasıl bir durum olduğunu ve inme gerçekleştiğinde ne yapması gerektiğini bilmediğini göstermektedir.

Günümüzde modern tedavi yaklaşımları inmenin oluşturabileceği zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Bunun için inme geçiren kişinin belirtiler başladıktan sonra 6 saat içinde inme konusunda gerekli donanıma sahip ve bu alanda özelleşmiş merkezi olan bir hastaneye ulaşması gerekmektedir.

İnme Nedir?

“Felç”adı ile de bilinen inme, beyne giden kan akımının ani bir şekilde kesilmesi veya azalması durumudur. Buna bağlı olarak beyinde yeterli oksijenlenme ve beslenme sağlanamadığından beyin hücrelerinde hasar oluşur. Beyin hücreleri hızla ölmeye başlar.

İnme Çeşitleri

İskemik İnme: Beyin damarında oluşan pıhtı sonucu, beyne giden kan akımının azalması veya durması ile oluşur. İnmelerin % 85’i bu gruba girer.

Hemorajik İnme: Beyin damarlarının yırtılması sonucu, beyin dokusu veya beyni çevreleyen zarlar içinde oluşan kanamanın neden olduğu inme türüdür.

(TIA) Geçici İskemik Atak: Beyindeki kan akımının geçici ve kısa süreli olarak kesilmesi sonucu oluşur. Gelecek bir inmenin habercisi olabildiği gibi, kalpte darlık veya pıhtı olan bir damarı da işaret edebilir. Oluşan bulguların en geç 24 saat içinde geçtiği bir durumdur.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; geçici iskemik atak yaşayan her 3 kişiden birinde 1 yıl içinde yeni bir iskemik inme oluşmaktadır.

İnmeye Neden Olan Risk Faktörleri

  • Yüksek kan basıncı / Hipertansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Diyabet
  • Kilo fazlalığı
  • Sigara kullanımı

İnmeyi Nasıl Fark Edebiliriz?

YÜZ: Yüzde tek taraflı kayma varsa; kişiye gülümser gibi yapmasını söyleyin.

KOL: Sağ veya sol kolda- bacakta güçsüzlük ve hareketsizlik varsa, iki kolunu birden kaldırmasını isteyin.

KONUŞMA :Konuşması farklılaştıysa , anlaşılamıyorsa söylediğiniz bir cümleyi tekrar ettirin.

Bunlardan herhangi birini yapamıyorsa, bu durum kişinin inme geçirdiğine işaret edebilir.

İnme Geçirildiğinde Ne Yapılmamalıdır?

Evde belirtilerin geçmesi beklenmemelidir.

Uzman bir doktor görüşü almadan hastaya ilaç verilmemelidir.

Hastane dışında; hastane polikliniği, sağlık merkezi, sağlık ocağı gibi herhangi bir sağlık kurumuna ya da doktor muayenehanesine gidilmemelidir.

Şikayetler geçse de hasta saatler içinde yeni bir inme geçirebileceği için acile başvurmaktan vazgeçmemelidir.

Hastaneye gidildiğinde hastanın tedavisi için karar verebilecek bir kişi yanında mutlaka bulunmalıdır.

İlk 6 saatte tedaviye başlanması gerektiğinden hastaneye hızlıca ulaşmak için inmenin geçirildiği  yerde zaman kaybedilmemelidir.

İnme Geçirildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Zaman kaybetmeden inmeye özel tedavileri uygulayabilen,  inme merkezi olan, bir hastaneye başvurmalıdır. Bu merkezde konusunda deneyimli profesyonel bir ekip haftanın 7 gün, 24 saati sizi bekliyor olacaktır.

Tedavide ilk 4.5 saatte yapılabilen toplardamar içi pıhtı çözücü (trombolitik) ilaç uygulaması, ilk 6 saatte de anjiyografi yöntemi ile atardamardan mekanik yöntemle pıhtı çıkarma işlemi (trombektomi ) uygulanacaktır.

Belirtilen bu tedaviler,inme sonrası kalıcı sakatlıkların önlenmesinin tek yoludur.

İnme Sonrası

İnmenin tekrar edebilen bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle;

İnmenin nedenine yönelik uygun tedaviler düzenlenmelidir.

İnme sonrası istenen ileri tetkikleri yaptırarak geçirdiğiniz inmenin nedeninin belirlenmesi ve sebebe yönelik tedaviyi almanız çok önemlidir.

  1. Damar sertliğine (ateroskleroz) bağlı inme geliştiği tespit edilmiş ise; söz konusu damardaki darlığa yönelik damar açıcı (revaskularizasyon) tedavisi uygulanmalıdır. İleri damar darlığında ameliyat (endarterektomi) veya stent yerleştirilerek darlık tedavi edilmelidir.
  2. Kalpten kaynaklanan bir pıhtı söz konusu ise; uygun kan sulandırıcı ilaç ile koruyucu tedavi düzenlenmelidir.

İnmeye neden olan diğer sık görülen damarsal risk faktörleri (hipertansiyon, şeker, yüksek kolesterol vb) düzenli doktor kontrolü altında uygun şekilde tedavi edilmelidir. 

Belirlenen tüm ilaç tedavilerinin takibi için gerekli olan kan tetkiklerinin düzenli olarak uygulanması gerekir.

İnme hakkında doğru bilgi sahibi olmak, inme riskinizi azaltmanıza ve inme geçiren bir yakınınız olduğunda, doğru yardımı yapmanızı sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2016

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al