Yükleniyor

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle pekmezle olan karışımıyla kış aylarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alan tahin, tek başına tüketildiğinde de sağlık açısından birçok fayda sunar. Kabuğu soyulmuş, öğütülmüş ve kızarmış susam tohumlarından yapılan tahin, biraz acı bir tada sahiptir ve özellikle İran, Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın olarak yer alır. Tahinin en yaygın faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi, kolesterolü düşürmesiyle birlikte kalp hastalıkları ve felç riskini azaltması sayılır. Tahinle birlikte tahin pekmez karışımı da en az tahin kadar faydalı bir karışımdır. Ancak dozunda tüketilmesi, yan etkilerinin görülmemesi açısından önemlidir.

İçindekiler

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda tekli veya çoklu doymamış yağlar içeren tahin, antiinflamatuar özellikleri sayesinde bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra kolesterol seviyesini düşürür, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır. Ayrıca tahinin içindeki kalsiyum ve magnezyum da kan basıncını düşürmeye yardım eder.

Tahin faydaları genel olarak şöyledir:

 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Kolesterol seviyesini düşürür
 • Kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcıdır
 • Beyin gelişimini destekler
 • Yüksek antioksidan kaynağıdır
 • Kemik yapısını korur
 • Demiri emer, kansızlığı önler
 • Antikanser özellikleri vardır
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korumaya yardım eder
 • Cilt sağlığını iyileştirir

Bağışıklığı güçlendirir

Antiinflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda vitamin ve mineral barındıran tahin, vücudu hastalıklara karşı korumak adına bağışıklığı güçlendirir ve vücuttaki iltihapları önlemeye yardım eder.

Kolesterol seviyesini düşürür

Lignan adı verilen antioksidanlar içeren tahin, düzenli ve aşırıya kaçmayan tüketimiyle birlikte kandaki kolesterol seviyesini düşürme konusunda destek olur.

Kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır

Yine yüksek oranda antioksidan içeren tahin, kolesterolü düşürmesinin yanı sıra kalp hastalığı ve felç riskini düşürmeye yardımcı olmasıyla bilinir.

Kan basıncını düşürmeye yardımcıdır

Çoklu doymamış yağ asitleri, proteinler, E vitamini, sesamin, sesamolin ve sesamol gibi lignanlar açısından zengin olan tahin, kişideki yüksek kan basıncını sağlıklı seviyelere getirir.

Beyin gelişimini destekler

Susam tohumundan elde edilen tahinin içindeki antioksidanların beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olarak özellikle demans ve Alzheimer gibi hastalıkların semptomlarını azalttığı görülmüştür.

Yüksek antioksidan kaynağıdır

Tahin, vücuttaki serbest radikal hasarını önlemeye ve kalp hastalığı, kanser gibi bazı hastalıklarla mücadele edebilecek lignan adı verilen antioksidanlar içerir.

Kemik yapısını korur

Yüksek magnezyum içeren tahin, kemik yapısının korunmasına ve gelişimine katkı sağlar.

Demiri emer, kansızlığı önler

Tahinin içindeki demir, düşük kırmızı kan hücresi sayısı, demir eksikliği ve yorgunlukla karakterize bir hastalık olan aneminin önlenmesine yardımcı olur.

Antikanser özellikleri vardır

Sesamin ve sesamol adı verilen iki temel antioksidan içeren tahin, bazı kanser hücreleriyle mücadele konusunda güçlü bir etki yaratabilir.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korur

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korumaya yardım edebilecek bileşikler içeren tahin, ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Tahinin vücut sağlığı için sunduğu yararlar yadsınamaz bir gerçektir ancak dozunda tüketimi de olası yan etkilerinin meydana getirebileceği komplikasyonlara karşı da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Cilt sağlığını iyileştirir

Tahin üretimindeki ana maddelerden olan susam tohumları, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardım eden amino asitler, E vitamini, B vitamini, mineraller ve yağ asitleri içerir.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir?

Sağlığa olan faydalarıyla bilinen tahin ve pekmezi tek başına tüketmek istemeyenler için tahin pekmez karışımı tercih edilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip semptomlarını iyileştirme konusunda etkili olan tahin pekmez, kişinin bağışıklığını güçlendirerek enerjisini yükseltir ve yorgunluğa karşı ilaç etkisindedir. Aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip tahin pekmez, kanser hücreleriyle de savaşır. Ayrıca tahin pekmez cinsel gücü artırmasıyla da bilinir.

Tahin pekmez faydaları şunları içerir:

 • Bağışıklığı güçlendirici özelliği vardır
 • Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını iyileştirir
 • Yorgunluğa iyi gelir, enerji yükseltir
 • Öksürüğü giderici etkiye sahiptir
 • Antikanser özelliği söz konusudur
 • Kansızlığa karşı çözüm üretir
 • Zihin gelişimine destek verir
 • Cinsel gücü artırır

Tahin Besin Değeri Nedir?

Sağlık açısından birçok fayda sunan tahinin yaklaşık 1 yemek kaşığı 15 gramdır.

Tahinin besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • Kalori: 90 kalori
 • Protein: 3 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Yağ: 3 gram
 • Lif: 1 gram

Ayrıca tahin, kemik sağlığının güçlenmesi açısından önemli ölçüde fosfor ve magnezyum içerir. Aynı zamanda tahin B1 ve B6 vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

Tahinin Zararları Nelerdir?

Yüksek yağ içeriği olan tahin, aşırı tüketildiğinde içerdiği kalori miktarıyla birlikte kilo alımına ve vücuttaki iltihapların da tetiklenmesine sebebiyet verebilir. Bununla birlikte susam alerjisi olan kişilerin de tahini kontrollü ve dengeli bir şekilde tüketmelidir.

Tahinin Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tahin hangi hastalığa iyi gelir?

Tahin tüketimi özellikle kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardım eder. Bununla birlikte tahin kolesterolü düşürüp kan basıncını azaltma konusunda da etkilidir. Kemik yapısını da koruyan tahin, bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle de öne çıkar.

Aç karnına tahinin faydaları nelerdir?

Sabahları aç karnına tahin tüketmek gün içinde kişinin daha enerjik olmasını sağlar. Tek başına tahin tüketemeyen kişiler ise tahin pekmez karışımını tercih edebilir.

Tahin günlük ne kadar tüketilmeli?

Aşırı tahin tüketimi kilo alımına sebep olabileceğinden günde en fazla 2 yemek kaşığı olacak şekilde tüketimi önerilir.

Tahinin mideye faydaları nelerdir?

Vücuttaki toksinleri uzaklaştığı etkisi bulunan tahin, kolit, gastrit ve mide ülseri gibi hastalıklara iyi gelebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al