Kuma Serdiğiniz Havlu İle Kurulanmayın!

Tatilde, enfeksiyonların en sık bulaşma alanları, ortak kullanılan deniz ve havuzlardır. Tatilcilerin çok dikkatli olması gereken bu alanlar, eğer gerekli önlemler alınmazsa hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Memorial Antalya Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Şirin Elmi, yazın tatilde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili pratik önerilerde bulundu.

Yüzeyinde köpük olan denize girmeyin!

İyi temizlenmeyen ve sirkülasyonu fazla olmayan durgun havuzlarda bir çok hastalık tehlikesi vardır. Genital mantar enfeksiyonları, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, hepatit A, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları en çok görülen hastalıklardır. Deniz suyu tuzlu olduğu için mikroorganizmaların yaşaması daha zordur. Fakat durgun, kirli ve yüzeyi köpüklü denizler de aynı enfeksiyon riskini taşır.

Sudan çıktığınızda mayonuzu değiştirin

Genital mantarların en önemli nedeni nem ve ıslaklıktır. İyi temizlenmeyen ortak kullanım alanlarında bu hastalıklar çok daha kolay bulaşır. Islak mayo ile beklememek, havuzdan çıktıktan sonra duş alıp iyi kurulanmak ve mayoyu değiştirmek olası enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Havuz kalabalıksa kenarda oturmayı tercih edin

Hepatit A, birçok ishal ve bağırsak paraziti etkeni ağız yolu ile bulaşır. Kirlenmiş havuz ve deniz suyunun yutulması ile mikroplar sindirim sistemine ulaşmakta ve hastalıklar oluşmaktadır. Özellikle kapasitesini aşan havuzlarda ve çocuk havuzlarında bu risk çok fazladır. Son birkaç gün içinde ishal olanların, özellikle çocukların, havuza girmemesi gerekir.

Plajlardaki mikroplara dikkat!

Deniz tuzlu bir ortam olduğu için mikroorganizmaların çoğalması nispeten daha zordur. Ama kirli, akıntısı az olan deniz suları da aynı enfeksiyon risklerini taşır. Plajlar da ortak kullanım alanı olduklarından temiz ortamlar değildir. Kuma serilen havlu ile kurulanmak enfeksiyon etkenleri ile temas riskini artıracağından kurulanmak için kullanılan havlunun ayrı olmasına dikkat edilmelidir.

Minder ya da havlu bulunmayan şezlongda güneşlenmeyin

Tatilde enfeksiyon kapmamak için havuz çevresi, duşlar, soyunma kabinleri ve şezlongların temizliğine dikkat edilmelidir. Günde en az bir kez bu alanların temizliği yapılmalıdır. Şezlonglar da ortak kullanım alanında olduğu için direkt temastan kaçınılmalıdır. Mutlaka üzerine örtü veya havlu örtülmeli ve şezlong için kullanılan havlular yüz ve vücut kurulanması için kullanılmamalıdır.

Otellerde temizlik ve hijyene dikkat!

  • Tam pansiyon ya da her şey dahil otellerde açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edin. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde sıcağın etkisiyle çoğalan bakteriler gıda zehirlenmesi ve ishale sebep olabilir.
  • Su tüketimine de dikkat edin. Kapalı kapaklı su şişelerini kullanın. İçeceklere katılan buzların da temiz sulardan hazırlandığından emin olunmalıdır.
  • Havuzlarda bulaşabilecek hastalıkların yanı sıra; sauna, hamam gibi ortamların da temizliği ve bakımı uygun koşullarda yapılmadığında; mantar gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bunun için havlu ve terlik gibi kişisel malzeme kullanımına dikkat etmek gerekir.
  • Yazın grip olunmayacağını düşünmek yanlış olur. Farklı iklim, kalabalık, plajlar, klimaların da etkisi ile özellikle çocuklar, yaşlılar ve gebeler daha fazla risk altındadır. Buna sebep olan virüsler kışın görülen grip virüslerinden farklı değildir. Bu durumda bol sıvı tüketimi ve yatak istirahatı çok önemlidir.
Güncellenme Tarihi: 16 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2011

Benzer Sağlık Rehberleri