Yükleniyor

Ameliyatsız Göz Altı Estetiği

Ameliyatsız Göz Altı Estetiği

İletişime Geçin

Yüz yaşlanmasının en önemli nedeni ilerleyen zaman olarak biliniyor. Ancak bunun dışında güneş, rüzgar, stres ve atmosferdeki zararlı kimyasallara maruz kalmak da yüzü yaşlandırıyor. Yüzü olduğundan yaşlı ve yorgun gösteren en önemli bölge ise gözler ve çevresi olarak ortaya çıkıyor. Özellikle göz altı morlukları ve deri fazlalıkları genç görünmek isteyen kadınlar ile erkekleri en çok rahatsız eden konuların başında yer alıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Adnan Eyüboğlu, ameliyatsız göz altı estetiği uygulamaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ameliyatsız Göz Altı Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Göz altı bölgesinin ve yüzün genç görünmesi için cerrahi dışında yapılabilecek birçok uygulama bulunmaktadır. Gözün deri yapısının ince olması ve gözaltındaki damarların yoğunluğu nedeni ile genellikle göz altında koyu renkler, torbalanmalar ve morluklar olabilmektedir. Göz altında 3 tane yağ torbası bulunmaktadır. Bunlar yaş ilerledikçe ve yanaktaki yağlar aşağı sarktıkça daha belirgin hale gelmektedir. Bu süreci engellemek adına poliklinik şartlarında yapılabilecek uygulamalar bulunmaktadır.

Mezoterapiler: Mezoterapiler ile göz altına; K vitamini, C vitamini ve vücuda uygun olabilecek ajan karışımları ile uygulamalar yapılmaktadır. Genellikle mezoterapi cilt kalitesini ve deri kalınlığını artırmaktadır. Bunun yanı sıra morlukları azaltır. Ancak hacim eksikliği varsa genellikle mezoterapi yeterli gelmemektedir, bu nedenle doldu yapılması gerekir.

Göz altı ışık dolguları: Bölgeye derin planda uygulandığında cilt altının kalınlığını artırarak, içerisindeki vitaminlerle beraber de bölgenin daha dolgun ve ışık kırılma açıları değiştirildiği için daha parlak hale gelmesini sağlayan bir illüzyon yöntemidir. Uygulama sonrası morluklar azalmaktadır.

Fraksiyonel lazer: Fraksiyonel lazerde küçük mikrotravmalar yapılmaktadır. Derinin kalınlaşmasına yardımcı olarak cildi sıkılaştırmaktadır. Bölgeye küçük yanıklar oluşturulmuş hissi vermektedir.

Dermapen: Dermapen cihazları, boyutları cildin yapısına ve deri kalınlığına göre ayarlanabilir mikrotravma cihazılarıdır. Mekanik etki ile ciltte asar oluşturularak doku iyileşmesinin tetiklenmesi hedef alınmaktadır.

Radyofrekans: Dermapen cihazına benzeyen sistemin modernize hali olarak düşünülebilir. Altın iğne olarak bilinen radyofrekans ile çalışan sistemler ile cilt altında kolajen sentezinin tetiklenmesi ve eklenecek diğer uygulamaların başarısının artırılması için etkili olmaktadır.

PRP: Hücresel düzeyde bir uygulama yapılmak istenirse PRP’den faydalanılabilir. Kişiden kan alınır, işlemden geçirilerek yara iyileşmesinin ve büyüme faktörlerini salgılayan hücrelerin içeriklerinin ayrıştırılması hedeflenir. Yüz gençleştirme dışında yara tedavisi başta olmak üzere saç tedavileri, diş tedavileri, ortopedi eklem içi uygulamaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kremler: Piyasada göz altına uygulanabilecek çeşitli kremler de bulunmaktadır. Göz altı kapatıcı kremler, akşam kremleri, BB kremler, gece kremleri gibi çeşitleri bulunmaktadır. Belli markaların özel göz altı kremleri bulunmaktadır ve mutlaka güvenilir olanlar tercih edilmelidir. Bu ürünler içeriklerindeki vitaminlerle cildin renginin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Göz altı estetiği için modern işlemlerden kişiye uygun olan biri veya birkaçı kombine olarak uygulandıktan sonra destek amaçlı evde de bu tür kremler tercih edilebilir.

Ameliyatsız göz altı estetiği uygulamaları kombine olarak da uygulanabilir mi?

İşlemlerin birbiri ile kombine edilmesi her zaman etkiyi artıracaktır. Örneğin dermapen ve mezoterapi iğne ile tek tek yapılmasıyerine, bu iki işlemin birlikte uygulanması ikisinin ayrı zamanlarda uygulanmasından daha etkili sonuç verir. Lazer sonrası oluşan küçük deliklere mezoterapi uygulanabilir.  

Ameliyatsız göz altı estetiği uygulamaları botoks ile birlikte uygulanabilir mi?

Göz kenarındaki kaz ayaklarındaki kırışıklıklar göz torbasının daha koyu görünmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle önce botoks ile kaz ayaklarındaki kırışıklıklar açıldıktan sonra bu uygulamalardan bir veya birkaçının uygulanması etkiyi artıracaktır.

Ameliyatsız göz altı estetiği uygulamalarında yaş sınırı var mıdır?

Tüm bunlar tamamen kişinin yüz yapısına, deri yapısına ve istediklerine göre değişiklik göstermektedir.  Ancak cilt uygunluğu önemlidir. Kalın ciltli kişiler belli tedavilerden yeterli faydayı görmeyebilir. Çok ince ciltlere lazer uygulanırsa cilt yırtılabilir. Dozları ayarlamak önemlidir. Öncesinde mutlaka cilt değerlendirmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız göz altı estetiği uygulamalarında risk var mıdır?

Göz altı ince bir doku olduğu için tüm bu uygulamaların ödem, morluk, şişlik gibi geçici riskleri bulunmaktadır. İlk 2 gün ödemi geçirmek için buz uygulaması çok önemlidir. Bunun dışında geçici etkilerden korunmak için gözaltı kapatıcıları kullanılabilir. Ya da morluk azaltıcı kremler uygulamadan hemen sonra kullanılabilir. Bu kremler aynı zamanda tedavinin etkisini de artıran ürünlerdir.

Cerrahi göz altı estetiği uygulamaları nelerdir?

Cerrahi olarak ise göz altına yağ ya da kök hücre verilen işlemler de bulunmaktadır. Bu uygulamalar sedasyon ya da genel anestezi ile yapılan üst basamak tedavilerdir. Göz kapağı estetiği sayesinde göz altı morluğu, şişlik ve deri fazlalıklarından kurtulmak mümkündür.

Güncelleme Tarihi : 12 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al