Yükleniyor

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir? Nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir? Nasıl yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Göz kapağı estetiği tıbbi adıyla blefaroplasti, son yıllardaki en popüler estetik uygulamalar arasında yer alıyor. Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında yaşanan sarkmaların yanı sıra; genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar ya da enfeksiyon gibi sebepler sonucu ortaya çıkan sarkmalar için de göz kapağı estetiği uygulamaları ön plana çıkıyor. 

İçindekiler

Göz kapağı düşüklüğü nedir?

Bir insana karşıdan bakıldığında göz bebeği üstten 1-2 mm kapakla örtülüdür. Eğer bu düşüklük daha fazla ise, kirpikli kenar göz bebeğini 4-5 mm örtüyorsa, hatta ortadaki görme aksını kapatıyorsa bu duruma “ göz kapağı düşüklüğü (ptozis)” adı verilir.

Göz kapağı düşüklüğü neden olur?

Göz kapağı düşüklüğü ileri yaşta yaşlanmaya bağlı olarak dokuların gevşemesiyle oluşabilmektedir. Çocuklarda ise; doğuştan meydana gelebilmektedir. Bunun dışında travma, kaza, felç, beyin problemleri geçirenlerde de ortaya çıkabilmektedir. Kapaktaki sinir ve kas sorunları, göz ameliyatları ve tümör gibi nedenler de bu soruna yol açmaktadır. Bunlara ek olarak kontakt lens kullanımı da alerji yaparak gözde kapak düşüklüğüne sebep olabilir.

Göz Kapağı düşüklüğünün belirtileri nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü doğrudan estetik görünüm açısından kendisini belli etmektedir. Göz kapağının çeşitli nedenlerle gözleri örtebilecek kadar düştüğü durumlar görülmektedir. Bu durumda görmeyi engelleyebilir, kişi için oldukça rahatsız edicidir ve tedavi edilmesi önemlidir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi nasıldır?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Ancak bu yöntem çocuk ve ileri yaş olmak üzere ikiye ayırılmaktadır. Çocukta göz tembelliği de mevcutsa kapama tedavisi ve gözlük tedavisi de sürece dahil edilmektedir. Yetişkinlerde ise tedavi görme fonksiyonları ve kozmetik görüntünün düzeltilmesine yönelik planlanır. Göz kapağı düşüklüğünde ayrıntılı bir hasta değerlendirilmesin ardından blefaroplasti işlemi için gerekli ölçümler yapılır. Kesi ve özel lazer teknolojilerinden de faydalanılarak düşük göz kapağı istenilen şekle getirilebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Tıbbi adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, alt veya üst göz kapaklarının genellikle yaşlanmaya bağlı (genetik, travma ve enfeksiyon gibi sebeplerle erken yaşta da olabilir) oluşan sarkma, torbalanma, kırışıklık artışları, üst kapak ve kaşlarda düşme, alt kapaklarda torbalanma ve çizgilenme gibi belirtilerin cerrahi olarak düzeltilmesi işleminin adıdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kimlere uygulanır?

Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkma sorunu yaşayanlar ya da genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar veya enfeksiyon gibi sebeplerle göz bölgesinde sarkma olanlar için uygulanabilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Kesi için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatı

Göz kapağı estetiğinin fiyatı, işlemin yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

Fiyat Bilgisi için Formu Doldurun

Göz kapağı estetiği hakkında sık sorulan sorular

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Zor mu?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hasta için ağrılı ve zor geçen bir operasyon değildir. Göz kapağı estetiği konusunda tecrübeli, göz ve yüz anatomisini çok iyi bilen uzmanlara tam donanımlı hastanelerde yaptırılması önerilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Görmeyi Engeller mi?

Göz kapağı fiziki olarak gözün üzerine doğru düştüğü için görme aksını engelleyebilmekte kişiye gün içinde zor anlar yaşatabilmektedir. Bazı hastalar bir şeyi görmek, gazete dergi okumak, bir yere bakmak için göz kapaklarını parmakları ile kaldırmak zorunda kalabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar mı?

Göz kapağı düşüklüğü baş ağrısına neden olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü nedeniyle kişiler görmekte zorlanabilmekte ve kaşlarını, alın bölgelerini yukarıya doğru kaldırmaya çalışmaktadır. Bu da baş ağrısına sebebiyet verebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Genetik midir?

Göz kapağı düşüklüğünün ortaya çıkmasında pek çok faktör etkili olabilmektedir. Özellikle gençlerde görülen göz kapağı düşüklüğünün genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği görülmektedir. Aile üyelerinde göz kapağı düşüklüğü olan bir kişide de aynı sorunun gözlemlendiği durumlar olabilmektedir. 

Göz Kapağı Düşüklüğü Göz Ameliyatlarından Sonra Ortaya Çıkabilir mi?

Göz kapağı düşüklüğü bazı göz ameliyatlarından sonra görülebilir. Bazı durumlarda katarakt cerrahisi ya da retina operasyonları sonrası gelişebilmektedir. Burada düşüklüğün oranının belirlenmesi ve buna yönelik bir uygulama yapılması önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Çeşitleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü tek taraflı ya da çift taraflı olabilmektedir. Bazı hastalıklar da tek ya da çift tarafta göz kapağı düşüklüğüne yol açabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Kendiliğinden Geçer mi? Nasıl Geçer?

Kasların gevşemesi ya da çeşitli doğumsal sebeplerle gelişen göz kapağı düşüklüğü genellikle geçmemektedir. Göz kapağı düşüklüğü konusunda bir uzmana başvurulması ve gerekli tedavi uygulamalarının yapılması önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

Göz kapağı estetiği genellikle 30- 60 dk arasında sürebilmektedir. Bu süre göz kapağı estetiğinin türüne, kapakta düşüklük varsa oranına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tekrarlama İhtimali Var mı?

Göz kapağı estetiği ile kalıcı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak yaşlanmanın etkilerine, cilt tipine ve farklı deformitelere göre farklı sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Yazın Yapılır mı?

Göz kapağı estetiği yazın da yapılabilmektedir. Operasyon sonrası güneşten korunulması çok önemlidir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kalıcı mıdır?

Göz kapağı estetiği ile kapaklardaki fazlalık, özellikle cilt, bazen kas ve yağ dokuları da çıkarılır. Bu, kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla, yaşın etkisiyle, mimiklerin ve yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyan hastalar olabilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) riskli midir?

Göz kapağı estetiği, bu cerrahi ile ilgilenen ve tecrübeli ellerde riskleri çok düşük olan bir operasyondur. En sık görülen etkiler; şişlik (ödem) nadiren morluk ve sızıntı şeklinde kanamalar olup, çoğunlukla geçici durumlardır. Fakat enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlar da  literatürde görülmüştür. Ancak çok nadir yan etkiler olup, bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) iyileşme süreci nasıldır?

Göz kapağı estetiği sonrası ilk 3 gün kızarıklık ve şişlik meydana gelmekte ve 1 hafta içinde azalarak kaybolmaktadır. Bu dönemde geçirilmiş iyi bir cerrahi ve sonrası soğuk uygulama, şişlik kızarma ve morlukları büyük ölçüde engellemektedir. Dikişler üzerindeki bandajlar ilk 3 günden sonra kaldırılmakta, dikişler ise 1 hafta sonra alınmaktadır. Operasyondan 1 ay sonra ameliyatın izleri kaybolup, görüntü olarak en iyi hali almaktadır. Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından 3 gün sonra günlük rutin işlere dönülebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından kaç gün sonra duş alınır?

Göz kapağı estetiğinin ardından 3 gün sonra saçları ve yüzü de ıslatabilecek şekilde duş alınabilir. Ameliyat günü dahi yüze, kafaya ve göz kapaklarına su değdirmeden vücut ılık suyla yıkanabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası ne yapmalıyım?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrasında hastalar genellikle birkaç saat buz uygulama ve gözlem sonrasında taburcu olur. İlk 2 gün uyku saatleri hariç uyanık olunan saatlerde saatte 15 dakika boyunca aralıklı buz uygulaması önerilir. Buz 15 dakika aralıksız kapak üzerinde kalmak zorunda değildir, kapak soğuyup üşümeye başladığında uygulamaya aralık verilmelidir. Yatarken baş seviyesinin 1 veya 2 yastıkla yükseltilmesi önemlidir. Fazla efor gerektiren işlerden, spordan, eğilip doğrulmaktan ve çok sıcaktan uzak kalınması tavsiye edilir. İlk 48 saat sonrasında yavaş yavaş normal hayata dönülmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sırasında lokal anestetikler sebebiyle işlem sırasında ağrı olmamakta, ameliyat sonrası ise bir saatte genelde hafif ağrı başlamaktadır. Bu ağrı, buz uygulaması ve ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) hangi anestezi ile yapılmaktadır?

Göz kapağı estetiği ameliyatları büyük çoğunlukla lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılmaktadır. Fakat bazı özel durumlar veya hastaların isteği ile sedasyon (sedo-analjezide denilen yarı uyutma) veya genel anestezi (tam uyutma) ile de yapılabilmektedir.

Göz kapağı estetiği kaç yıl dayanır?

Göz kapağı estetiği geçici değil kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla yaşın etkisiyle, mimiklerin, yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyulabilen durumlar olabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al