Yükleniyor

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

İletişime Geçin

Meme estetiği, memenin formunun olduğu halden daha hoş gözüken bir noktaya taşımak olarak özetlenebilir. Müdahale edilecek problem memenin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, gelişimsel şekil bozuklukları ve hatta gömülmüş bir meme başı gibi oldukça geniş bir yelpazede ortaya çıkabilmektedir. Meme estetiğinde meme dikleştirme ameliyatı en sık yapılan ameliyatlar arasındadır.

İçindekiler

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatlarına prensip olarak benzeyen ameliyatlardır. Meme dikleştirme ameliyatlarında temel uğraş fazla, memede sarkıklık yapan cilt dokusudur. Ya özel çizimlerle bu fazla cilt ya da çok az miktarda doku çıkartılır. Sarkık olan meme başı ve meme dokusu, daha dik ve dolgun bir meme elde edilecek şekilde şekillendirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Hangi Durumlarda Karar Verilir?

Meme başının meme altı kıvrımı hizasında ve aşağısında yer aldığı (sarkıklık-pitozis) ve meme dokusunun fazla olmadığı durumlarda meme dikleştirme uygulanır

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme İçin Hangi Yöntemler Uygulanır? Ameliyatsız Yöntemler Var mıdır?

Meme dikleştirme için çeşitli kesiler içeren yöntemler uygulanabilir.

  • Meme başı çevresi
  • Meme başı çevresi-kıvrıma doğru dikine iz
  • Meme başı çevresi-ters t iz

Bu kesiler memenin mevcut durumuna ve hastanın ihtiyacına en iyi şekilde cevap verebilecek yönteme göre karar verilir. Anlamlı fayda sağlayan ameliyatsız bir yöntem yoktur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı 2 saat civarında bir süre alır

Meme Dikleştirme Ameliyatında İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarıyla ilgili merak edilen konuların başında ameliyat sonrası iz kalıp kalmadığıdır. Her cerrahi girişimde olduğu gibi meme dikleştirme de iz kalır. İzler erken dönemde daha belirgin ve kırmızı iken zaman geçtikçe silikleşir ve zor fark edilebilir bir hal alır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde sigara içimine mümkünse son verilmesi ya da azaltılması, bitkisel ürünlerin aşırı tüketiminden kaçınılması ve aktif bir yumuşak doku hastalığı varsa tedavisinin düzenlenmesi gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her bu ölçekte ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirmenin de belli başlı riskleri vardır. Bunların hepsine karşı önlem alınsa da öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir ancak hepsinin üstesinden gelmek için gerekli müdahaleler ameliyat ekibi tarafından gerçekleştirilecektir.

İlk 24 saatteki en sık risk operasyon bölgesine olan kanamalardır. Bu durum yaklaşık olarak her 100 hastanın 1-2’sinde olabilir. Bu kanamanın miktarı takip edilir ve takipte eğer gerilemeyeceği ön görülürse aynı gece yapılan kısa bir operasyon ile boşaltım işlemi yapılır. Bu durum nihai estetik durumu etkilemez ancak ek bir anestezi altında operasyon anlamına gelir.

Erken haftalarda en sık karşılaşılan komplikasyonlar yara yeri enfeksiyonları ve buna bağlı olabilecek dikiş yerlerinde iyileşme problemleridir. Bu durum özellikle dik izin yatay izle birleştiği, gerginliğin en fazla olduğu yerde daha sık görülür.

Diyabet, sigara, yumuşak doku hastalıkları gibi koşullar bu komplikasyonun riskini yükselttiği için operasyon öncesi diyabetinizin ve yumuşak doku hastalığınızın kontrol altında olması, sigara tüketiminizin mümkünse kesilmesi gerekmektedir.

Bu risk de her 100 kişi de 2-4 dolayındadır. Bu gibi durumlar hemen her zaman pansumanlar ile toparlarken çok nadir şartlarda lokal bir işlemle dikiş atılması gerekebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Meme Kanserine Neden Olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatı kansere sebep olmaz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirilebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında süt üreten bezler büyük oranda korunur ve emzirilebilir. Ancak bunun bir çıkarım olduğunun bir garanti olmadığının da bilgisi verilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası gece takipler açısından hastanede geçirilir ve bir problem izlenmediği durumda ertesi sabah taburculuk verilir. Ameliyat sonrası erken dönemde ağır egzersizden kaçınmak gerekir ama ağır bir yatak istirahati gereği yoktur. Yatış pozisyonu olarak ameliyat sonrası 4 hafta boyunca sırtüstü yatmalı ve özellikle yüzüstü yatmaktan erken dönemde kaçınmalıdır. Genelde ilk kontrole kadar ameliyat sırasında yapılan pansumanlar değiştirilmez. Kontrolde yara yerleri kontrol edildikten sonra bir engel yok ise hastanın duş almasına izin verilir. Ameliyat sonrası uygulanan özel sutyen 6-8 hafta kullanılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Meme dikleştirme ameliyatı, ihtiyacınız olan tedavi biçimine, sağlık durumunuzdan dolayı hastanede alacağınız müdahaleler meme dikleştirme ameliyatının fiyatında değişikliklere neden olabilir. Aynı zamanda hastanenin ve meme dikleştirme ameliyatını gerçekleştiren estetik cerrahın fiyat politikası da önemlidir. Memorial Ataşehir Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Bölümü İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara. Konya, Trabzon gibi birçok şehirden hasta kabul etmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al