Yükleniyor

Perkütan koroner girişim nedir?

Perkütan koroner girişim nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Koroner arter hastalığı günümüzde cerrahi işlemin dışında perkütan koroner girişim yöntemi ile tedavi edilebiliyor. Bilek veya bacak atardamarından girilerek yapılan bu işlemde damarlarda bulunan darlık ve tıkanmalar balon ve stent uygulamaları ile açılabiliyor. Hasta konforunu artıran ve yaşam kalitesini yükselten perkütan koroner girişim işleminde yaş sınırı bulunmuyor. İşlemin başarısında ise kullanılan malzemelerin kalitesi ve işlemin alanında uzman bir hekim tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Oto, Perkütan koroner girişim tedavi yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Perkütan koroner girişim nedir?

Kalp kasına temiz kan getiren atardamarlar kalbin dış yüzünde seyreder ve “koroner arterler” olarak adlandırılırlar. Damar sertliği hastalığı nedeniyle koroner arterlerde daralmalar ve tıkanıklıklar gelişebilir. Bu duruma tıp dilinde koroner arter hastalığı adı verilir. Damardaki daralmalar basitçe göğüs ağrısı nedeni olabilirken, ani tıkanmalar kalp krizine yol açabilir. İşte koroner arterlerin daralma ve tıkanmalarının ameliyatsız olarak damardan girilerek açılması işlemi “perkütan koroner girişim” olarak adlandırılır. Perkütan koroner girişim, darlık olan damar balonla genişletilerek ve stent denilen metal iskelet yerleştirilerek yapılabilir.

Perkütan koroner girişim hangi hastalıklarda kullanılır?

Koroner arter hastalığı (damarda darlık ve tıkanıklık) daha önceleri sadece göğüs açıldıktan sonra göğüs ve bacaktan alınan damarlarla köprü yapılan bir yöntem olan koroner bypass ile tedavi edilebiliyordu. Ancak günümüzde koroner arter hastalığının tedavisi damardan girilerek ve göğüs açılmadan girişimsel işlemlerle yapılabiliyor. Bu yöntem ile kalp krizi sırasında da tıkanan damar dakikalar içinde açılabilmekte ve kalp kası ölümden kurtarılmaktadır. Böylece hastaların ani damar tıkanıklığı sonucunda karşı karşıya kalabilecekleri kalp yetmezliği ve ölüm gibi olumsuz durumlar önlenebilmektedir.

Perkütan koroner girişim işlemi nasıl uygulanır?

Perkütan koroner girişim işlemi çevresel bir atardamardan yerel uyuşturma ile iğne ile girilerek başlatılır. Bu işlem için bacak veya bilekteki atardamarlar kullanılabilir. İğne ile damara girildikten sonra damara işlemi kolaylaştırmak ve sürdürebilmek için ince bir kılıf yerleştirilir. Bunun içinden yine çok ince borucuklar (2-3 mm kalınlıkta ) yardımıyla kalbi besleyen damarların aorttan çıktıkları ağızlarına ulaşılır. Bu ince borucuklardan damar içine x ışını ile görülebilen boya maddesi verilerek damar görüntülenir (anjiyografi ). Böylece darlığın veya tıkanmanın yeri, derecesi, uzunluğu gibi özellikleri belirlenir. Bundan sonra darlık ya da tıkanıklık, çok ince olan özel tellerin üzerinden balon ya da balon üzerine sıkıştırılarak yüklenmiş olan stent kaydırılarak geçirilir.  Darlık bölgesine gelindiğinde ( floroskopi ile doğrudan görerek ) stent balonu şişirilip, stent o bölgede bulunan damar duvarına yüksek basınçla yerleştirilir. böylece kapalı olan damar açılmış olur.

Perkütan koroner girişim işleminin avantajları nelerdir?

Perkütan koroner girişim işleminin baypas ameliyatından en önemli fark ve avantajları şu şekildedir:

- Hiçbir şekilde kesi yapılmaması ve hastanın ertesi gün evine gitmesi

- Özellikle bilekten yapılan işlemlerde hastaya hareket kısıtlığı yapmaması

-Yaşam kalitesini artırması

- Ameliyat sonrası yoğun bakım, hastanede yatış ve ameliyat sonrası göğsün açılmasına bağlı sorunların yaşanmaması.

Perkütan koroner girişim işlemi hakkında sık sorulan sorular 

Koroner arter hastalığı nedir?

Koroner arter hastalığı, kalbi besleyen damarların damar sertliği (ateroskleroz ) nedeni ile daralması ya da tıkanmasıdır. Bu durum da hayati tehlikeye yol açabilir ve vakit kaybetmeden mutlaka tedavi edilmelidir. Bu amaçla uygulanan modern yöntemler ile koroner arter hastalığının konforlu bir şekilde tedavisi sağlamaktadır.

Perkütan koroner girişim işlemi için kimler aday olabilir?

Koroner damarlarında ciddi darlık saptanan tüm hastalar bu işlem için aday olabilir.

Perkütan koroner girişim işlemi ağrılı bir işlem midir?

Yolunda giden bir işlemde hasta kesinlikle ağrı hissetmez.

Perkütan koroner girişim işlemi güvenilir bir işlem midir?

Perkütan koroner girişim işlemi kesinlikle güvenilir bir işlem olmaktadır. Bu uygulamanın alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılması çok önemlidir.

Perkütan koroner girişim işlemi uygulanan hastalar günlük hayatına ve iş hayatına ne zaman dönebilir?

Perkütan koroner girişim işleminden sonra hastalar işlemin ertesi günü hastaneden çıkar ve genellikle birkaç günlük dinlenmeden sonra işine dönebilir. Kalp krizi sonrası yapılan girişimlerde hastanın daha uzun bir süre dinlenmesi gerekebilir.

Perkütan koroner girişim işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Perkütan koroner girişim işlemi sonrası kan sulandırıcı ilaçların hastalar tarafından belli bir süre kullanılması gerekir. Ayrıca işlem sonrası hastalar sağlıklı yaşama ilkelerine uygun olarak yaşamını sürdürmelidir. Kesinlikle sigara içmemeli, sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalıdırlar. Ayrıca kan basıncı, kan şekeri kontrol altında olmalı ve kolesterol düşürücü ilaçları düzenli kullanmalıdırlar. Bunun yanı sıra hekimleri tarafından verilen ilaçlar da düzenli olarak alınmalıdır.

Perkütan koroner girişim işleminin riskleri var mıdır?

Her türlü girişimin riski olabileceği unutulmamalıdır. Burada risk büyük ölçüde; hastanın durumu, koşulları ile darlığın yeri, damarın ve diğer damarların durumu vb. gibi etkenlerle yakından ilgilidir. Perkütan koroner girişim işlemini yapan hekimin deneyiminin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Perkütan koroner girişim işlemi için yaş sınırı var mıdır?

Perkütan koroner girişim işlemi için yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu işlem her yaşta yapılabilecek bir uygulamadır.

İşlem sonrası hastalar hangi aralıklarda doktor kontrollerine gelmelidir?

Genellikle işlem sonrası erken dönemde hasta görülerek ilaçlar, yaşam biçimi ve hastanın soruları ile ilgili bir görüşme yapılır. Bundan sonraki kontroller hastanın durumu gerektirmedikçe 6 ay aralıklarla yeterli olur. Ancak hastalığın doğası nedeniyle hastanın durumundaki her türlü değişiklikte hekime başvurması gerektiği unutulmamalıdır.

Perkütan koroner girişim işleminde kullanılan malzemelerin işlem sonucuna etkisi var mıdır?

Kesinlikle etkisi vardır. Hayati önem taşıyan bu tür işlemlerde güvenilirliği kanıtlanmış malzemeler kullanılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Temmuz 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al