Yükleniyor

POEM yöntemi nedir?

POEM yöntemi nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Yemek yerken yutkunmakta zorlanıyorsanız, gıdalar yemek borunuza takılıyor hatta bazen su içemeyecek duruma geliyorsanız akalazya hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Pek çok insanın varlığından bile haberdar olmadığı bu hastalık, doğru tanı konulamayıp tedaviye başlanmadığında hastaların yaşamlarını altüst edebiliyor. Ancak son yıllarda ülkemizde sayılı merkezlerde uygulanmaya başlanan endoskopik bir tedavi yöntemi olan POEM metodu ile kısa sürede şikayetlerden kurtulmak mümkün olabiliyor. 

İçindekiler

POEM nedir?

Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) işlemi akalazya ya da bazı yemek borusu hastalıklarında kullanılan ileri endoskopik bir tedavi yöntemidir. Dünyada sayılı merkezde uygulanan Peroral Endoskopik Myotomi yani POEM yöntemi ile normal endoskopi yapılır gibi ağız içerisinden girilerek yemek borusundaki sorunlu olan kaslar kesilir.

POEM hangi hastalıklarda kullanılır?

Yemek yedikten sonra oluşan yutma güçlüğü, göğüste gıdaların takılma ve tıkanma hissi, göğüste rahatsızlık hissi, gıdaların ağızdan geri gelmesi, akciğere kaçması sonucu akciğer enfeksiyonları, ağız kokusu ve göğüs ağrısı gibi belirtileri olan akalazya hastalığının tedavi yöntemidir.

POEM nasıl yapılır? POEM nasıl uygulanır?

Dünyada sayılı merkezde uygulanan POEM yöntemi ile klasik endoskopi yapılır gibi ağız içerisinden girilerek yemek borusundaki sorunlu olan kaslar kesilmektedir. Akalazya hastalığı tanısı konulduktan sonra birtakım endoskopik yöntemlerle yemek borusundaki kaslara endoskopik olarak müdahale edilerek hastanın yeniden rahatlıkla yemek yemesi sağlanır. 

POEM yönteminin fark yaratan özellikleri nelerdir?

Dünyadaki en ileri endoskopik tedavi yöntemleri artık ülkemizde de başarıyla uygulanmaktadır. İşlem endoskopik olarak yapıldığı için vücutta herhangi bir kesi izi bulunmaz ve hasta kısa sürede taburcu olur. Yaklaşık 1-1.5 saat kadar süren POEM işleminden 1 gün sonra hastalar yemek yemeye başlar ve 2. günde yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmektedirler. Uzun dönmedeki başarı oranları oldukça yüksektir. Merkezimizde ileri endoskopik sistemler kullanılarak akalazya hastalığı tedavi edilebilmektedir.

Sıkça sorulan sorular

1.    POEM ne demektir?
Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) işlemi akalazya ya da bazı yemek borusu hastalıklarında kullanılan ileri endoskopik bir tedavi yöntemidir. Dünyada sayılı merkezde uygulanan Peroral Endoskopik Myotomi yani POEM yöntemi ile normal endoskopi yapılır gibi ağız içerisinden girilerek yemek borusundaki sorunlu olan kaslar kesilir. Yemek borusundaki, akalazya hastalığından etkilenen kaslara endoskopik olarak müdahale edilerek hastanın yeniden rahatlıkla yemek yemesi sağlanır. 
 
2.      Özofagus manometri nedir?
Yemek borusunun çalışma düzeni ve yutma sırasındaki kasılma hareketleri manometri ile incelenmektedir. Yutma bozukluğu ile doktora başvuran hastalarda endoskopik değerlendirmelerde eğer tümöral bir durum saptanmıyor ve reflüye ait bir semptom yoksa manometrik yöntemlerle akalazya tanısı doğrulanır. Bu manometrik incelemeler Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin yeni açılan İleri Endoskopi Merkezi’nde kullanıma girmiş olan Motilite Merkezi’nde başarı ile yapılabilmektedir.
 
3.    Akalazya hastalığı tedavisi olan POEM yönteminin başarı oranı nedir?
POEM yönteminin en büyük avantajı akalazya hastalığının diğer endoskopik yöntemlerle karşılaştırıldığı zaman başarı oranının yüksek olmasıdır. 5 yıllık sonuçlara bakıldığında başarı oranlarının yüzde 90'ların üzerinde olduğu bilinmektedir.
 
4.    Akalazya hastalığı tedavisi olan POEM riskli bir işlem midir?
Ayrıca komplikasyon oranları düşük olduğu için şu an dünyada akalazya hastalığının primer tedavisinde ilk tercih edilen tedavi yöntemidir.
 
5.    Daha önce akalazya hastalığı nedeniyle botoks, balon ya da cerrahi tedavi geçirmiş hastalar da POEM yöntemiyle tedavi olabilir mi?
Daha önce akalazya hastalığı nedeniyle tedavi görmüş ancak şikayetleri gerilemeyen ya da nüks eden hastalarda da POEM yöntemi güvenle uygulanabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Ocak 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al