Yükleniyor

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır?

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Klasik ameliyat yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen ve tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknoloji olan Da Vinci Robotik Cerrahi ya da diğer adıyla robot teknolojisi kalp ameliyatlarında kullanılabiliyor. Bypass, kalp kapağı değişimi, kalp deliğini kapatma gibi ameliyatlarda başarıyla uygulanan robotik cerrahi hastanın iyileşme hızını ve konforunu artırarak önemli avantajlar sağlıyor.

İçindekiler

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı nedir?

da Vinci Robotik Cerrahi ya da diğer adıyla robot teknolojisi, sağlık alanında ulaşılan en ileri teknoloji olarak kabul edilir. Kalp ameliyatlarında robot teknolojisi kullanıldığında minimal invaziv yöntemle yapılan kesilerden çok daha küçük kesiler yapılır. Minimal invaziv yöntemle göğüs boşluğu 6-7 cm açılırken, robot ile 3-4 cm’lik bir kesiden ameliyatlar gerçekleştirilir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır?

Robotik bypass, koroner arter Bypass cerrahisi, konjenital kalp ameliyatları, aritmi ameliyatları, kalp kapak ameliyatları, kalp deliği ameliyatı ve kalp içi tümörlerin çıkarılmasında kullanılır. 

Robotik cerrahi kalp ameliyatı nasıl yapılır?

da Vinci Robotunda; bir konsol, konsolun 3 boyutlu ekranı ve tıpkı bilgisayar oyunlarındaki gibi joystickler bulunur. Bunların yanında hastanın vücudunun ameliyat edilecek bölgesinde 3 ya da 4 kol yer alır. Bu kollar konsoldan joysticklerle yönetilerek ameliyat gerçekleştirilir. İşlemler çok küçük kesilerden hatta koroner arter baypass ameliyatı gibi ameliyatlarda hiç kesi uygulanmadan yapılabilmektedir. Kapak ameliyatlarında ise 2-3 cm’lik bir kesi açılarak buradan ameliyat yapılır. Robotik cerrahi bir ekip eşidir. İşlem sırasında cerrahın yanında konsolu yönetecek ikinci bir cerrah olması, işleme girecek hemşirenin de robotik cerrahi konusunda eğitimli olması gerekmektedir. 

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı avantajları nelerdir?

Minimal invaziv yani küçük kesi yönteminden daha küçük kesiler ile yapılan robotik ameliyatlarda göğüs ön duvarındaki kemik kesilmediği için göğüs duvarı bütünlüğü korunur. Bu da ameliyat sonrası en çok karşılaşılan sorun olan solunum sistemi problemlerinin çok daha az görülmesini sağlar. Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama miktarı çok düşük olup çoğunlukla kan transfüzyonu işlemine gerek kalmadan hasta taburcu edilir.  İyileşmenin hızlanmasıyla yoğun bakımda kalış süresi bir güne, serviste kalış süresi ise üç veya dört güne inmektedir. Klasik açık ameliyatlarda ise kemiğin kaynama süresi yaklaşık iki ay sürer. Bu süre içerisinde hastanın yatarken sağa sola dönmemesi, kollarını baş seviyesinin üzerine kaldırmaması ve herhangi bir yük taşımaması gerekir. Robotik cerrahide ise hasta ameliyattan sonra drenleri çekildiği andan itibaren istediği şekilde yatabilir, kendisini iyi hissettiği andan itibaren araba kullanmak, yüzmek, yük taşımak gibi ameliyat öncesi yaptığı her eylemi rahatlıkla gerçekleştirebilir. Göğüs kemiğinin açıldığı klasik cerrahiler kozmetik açıdan da oldukça sıkıntı verici olmaktadır. Özellikle genç hastalar kozmetik ve psikolojik açıdan sorun yaşamakta, bu durum da iyileşme sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Minimal invaziv yöntemle göğüs boşluğu 6-7 cm açılırken robot ile 3-4 cm’lik bir kesi ile ameliyatlar gerçekleştirilir. Kollar yukarı kaldırılmadığı sürece herhangi bir ameliyat izi görülmez.

Robotik Kalp Ameliyatı Fiyatları

Robotik kalp ameliyatı ya da robotik bypass fiyatları işlemin yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatına dair sık sorulan sorular 

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı için kimler aday olabilir?

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatlarına herkes aday olabilir. Koroner arter Bypass cerrahisi, konjenital kalp ameliyatları, aritmi ameliyatları, kalp kapak ameliyatları,  robotik cerrahi ile kalp deliği ameliyatı, kalp içi tümörlerin çıkarılması gibi birçok ameliyat robot teknolojisi ile yapılabilmektedir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı için gerekli olan kriterler nelerdir?

Robot teknolojisi, küçük kesi ameliyatlarında olduğu gibi belli yaş ve ağırlık altındaki küçük çocuklarda uygulanamamaktadır. Genel olarak 20-25 kg ve 8-10 yaş üstü çocuklar alt sınır kabul edilir. Çünkü robot teknolojisinde kullanılan bazı ekipmanlar çocuklar için çok uygun olmayabilmektedir. Kalbin akciğer makinesine bağlanması için kanül adı verilen damarların içine sokulan borucuklar bebek ya da çok küçük yaştaki çocuklar için kullanılamamaktadır. Bunların yanında daha önce akciğer ile ilgili zatürree, tüberküloz gibi hastalıklar ya da akciğer ameliyatı geçirmiş ve bunların sonucunda akciğer zarı göğüs duvarına yapışmış hastalarda da robotik cerrahi uygulanamamaktadır. Akciğerler o yapışıklıktan ayrılıp kalbe ulaşılamaz. Bunun yanı sıra kalp fonksiyonu çok bozuk olan hastaların kapak ameliyatlarında, mitral kapağa yönelik girişimlerde aort kapağında ciddi kaçaklar bulunduğunda ve daha önce robotik cerrahi ile kapak ameliyatı olan hastalarda ameliyat gerektiğinde ikinci kez küçük kesi ya da robotik cerrahi tercih edilmez.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı öncesi neler yapılmalı?

Klasik ameliyatlara hazırlık sürecince yapılacak hazırlıklar, robotik cerrahi için de geçerlidir. Anestezi dolayısıyla hasta 1 gün önceden yeme-içmeyi keser. Bunun yanında hastaya ameliyat öncesi gerekli kan tetkikleri yapılır. Böbrek, karaciğer fonksiyonları, solunum testleri, şah damarı darlıkları araştırılır. Bunlarla ilgili problem olduğu takdirde gerekli tedavi uygulanır, ardından hasta ameliyata alınır.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı sonrası neler yapılmalı?

Robotik bypass ameliyat sonrası iyileşme süreci açık ameliyatlara göre çok daha kolay geçmektedir. Açık ameliyatlar sonrası hastanın dikkat etmesi gereken birçok sınırlandırma robotik cerrahi için geçerli değildir. Örneğin açık ameliyat sonrası hastalara 1 ay yan dönerek yatmamak, 5 kilogramın üzerinde yük taşımamak gibi sınırlamalar bulunmaktadır. Ancak robotik cerrahide böyle kısıtlamalar olmadığı gibi günlük hayata çok daha erken dönülmektedir. Bunun dışında, da Vinci robotik cerrahi yapılacak ameliyatın Bypass, kapak ameliyatı gibi ameliyata göre değişen özel bazı dikkat edilmesi gereken durumlar olabilmektedir. Bunların bilgisi hastaya taburculuk öncesi verilir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı dezavantajları nelerdir?

Robotik cerrahinin dezavantaj olarak sayılabilecek unsuru maliyetidir. Özel robotların kullanılıyor olması maliyetini küçük kesi yöntemine göre de artırmaktadır. Ancak klasik açık ameliyata ve hatta küçük kesi yöntemine göre iyileşme süresi ve iş yaşamına dönüş sürecinin kısalığı ile bu dezavantajı ortadan kaldırdığı söylenebilir. Minimal invazivde cerrahın kendi eliyle yapacağı hareketlerin çok daha fazlası 360 derece ve çok net 3 boyutlu görüntülerle sağlanır. Klasik kalp ameliyatlarında cerrahlar iyi görüntü elde edebilmek için loop adı verilen özel mercekler kullanırken robot cerrahideki 3 boyutlu net görüntü sayesinde bunlara ihtiyaç kalmamaktadır. Bu nedenle işlemler çok daha net gerçekleştirilir. Örneğin Bypass ameliyatları saç kılı kadar ince ipler kullanılarak yapılan çok hassas ameliyatlardır. Robotik cerrahideki iyi görüntü sayesinde damar dikimleri çok daha temiz ve net bir şekilde yapılabilmektedir. İnsan gözünün gördüğünden çok daha net bir görüntü sağlanmaktadır.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı ağrılı mıdır?

Sternum adı verilen iman tahtası kemiğinin kesilmesinde yaşanan gibi bir ağrı söz konusu olmasa da basit ağrı kesicilerle giderilebilecek derecede ağrılar yaşanabilmektedir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı güvenli midir?

Robotik cerrahi tıpkı küçük kesi yönteminde olduğu gibi cerrahlar açısından öğrenim süresi uzun olan bir yöntemdir. Yani cerrahın robotik cerrahiyi kullanabilmesi için bunun eğitimini alması ayrıca belli bir tecrübeye, cerrahi olgunluğa ve beceriye sahip olması gerekmektedir. Cerrah klasik ameliyatlara çok alışkın olsa bile robot uygulayabilmesi için özel eğitim alması gerekmektedir. Bu anlamda ehil ellerde ve donanımlı merkezlerde yapıldığı takdirde güvenli bir yöntemdir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Belli bir yaş sınırı olmamakla birlikte ileri yaşlarda eşlik eden hastalıkların getirdiği ilave risk faktörlerinin olup olmadığına bakılmaktadır. İleri yaşın getirdiği böbrek, solunum problemi gibi sorunlar yoksa robotik cerrahi için üst yaş sınırı yoktur. Alt sınırda ise belli yaş ve kilo ağırlığına ulaşana kadar küçük çocuklar ve bebekler için uygun değildir. 20-25 kg ve 8-10 yaş üstü çocuklar sınır kabul edilmektedir.

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatı riskleri var mı?

Klasik cerrahinin barındırdığı standart riskler robotik yöntem için de geçerlidir. Bu risklerin göz önünde bulundurulması ve işlem esnasında bunlara göre önlemler alınabilmesi için zaten işlem öncesinde hastaya gerekli tüm tetkikler yapılır. Böbrek, karaciğer fonksiyonları, solunum testleri, şah damarı darlıkları araştırılır. Bunlarla ilgili problem olduğu takdirde önce gerekli tedavileri yapılır, ardından hasta işleme alınır.

Güncelleme Tarihi : 13 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al