Yükleniyor

Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

İletişime Geçin

Sezaryen doğum, vajinal doğumun güvenli bir şekilde yapılamadığı durumlarda karın bölgesinden anestezi uygulanarak yapılan ameliyat yoluyla gerçekleştirilen doğum yöntemidir. Cerrahi işlem yoluyla yapılan sezaryen doğum, önceden planlanabilir ya da acil durumda gerçekleştirilir.

İçindekiler

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum, normal doğumun mümkün olmadığı veya riskli olduğu durumlarda bebeğin karın duvarı ve rahimden cerrahi kesi yapılarak doğurtulmasıdır. Sezaryen doğum yöntemi anestezi uygulanarak ameliyatla gerçekleştirilir. Bebek anne karnından cerrahi bir kesiyle çıkarılır. Sezaryen doğum genellikle bebeğin pozisyonunun uygun olmaması, annenin sağlık durumu, çoğul gebelik gibi nedenlerle tercih edilir.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen doğum, anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak genellikle gebeliğin 39.haftasından itibaren uygulanabilir. 39. haftada bebeğin akciğerleri ve hayati organları gelişmiş olduğundan sezaryen doğum yapılabilir. Böylelikle anne ve bebeğin sağlığı riske girmeden ameliyat gerçekleşir.

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Uygulanır? 

Sezaryen, doğumun normal şekilde gerçekleştirilemediği koşullarda bebeğin annenin karın duvarı ve rahminde yapılan bir kesi yoluyla doğurulduğu cerrahi bir işlemdir. Anneye ya da bebeğe bağlı koşullara bağlı olarak gerçekleştirilen sezaryen şu durumlarda gereklidir:

Anneye bağlı bazı fizyolojik durumlar ve rahatsızlıklar sezaryen doğumu gerektirebilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Doğum eylemi sırasında rahim yırtılma riski

Anneye bağlı durumların başında daha önce geçirilmiş bazı rahim ameliyatları ya da önceki doğumların sezaryen şeklinde olması gelir. Her rahim ameliyatı normal doğuma engel değildir, ancak daha önce rahim kesilerek büyük miyomların çıkarıldığı ameliyatlarda ya da rahim kavitesinin açılarak tekrar dikilmesini gerektiren durumlarda, doğum eylemi sırasında rahim yırtılma riski nedeniyle sezaryen doğum tercih edilebilmektedir.

Annede var olan tıbbi durumlar

Annenin normal doğum eylemini gerçekleştirmesine engel olabilecek birtakım tıbbi sorunlarının olması da sezaryen doğumu gerektirebilir. Bunlar şiddetli bel fıtığı, bacaklarda ve pelvik kemiklerde hareket kısıtlılığına neden olabilecek nörolojik ya da ortopedik problemlerinin olması şeklinde sıralanabilir.

Annede HPV virüsünün olması

Annenin genital sisteminde HPV virüsüne bağlı yaygın siğil varlığı durumunda da sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Bebeğe bağlı birtakım sebepler de sezaryen doğumu gerektirebilir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

Bebeğin ters gelmesi

Bebeğe bağlı durumların başında bebeğin ters gelişi, yani makat geliş gelmektedir. Makat gelişlerde normal doğumun riskleri yüksek olduğundan sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Bebeğin kilosunun 4000 gr üzerinde olması

Özellikle diyabetik annelerde bebeğin tahmini kilosunun 4000 gr üzerinde olması ya da diyabetik olmayan annelerde 4500 gr olması zor doğum ve omuz takılması riski taşıdığı için sezaryen ile doğum söz konusu olabilmektedir.  

Bebeğe ait birtakım anomalilerin varlığı

Bebeğe ait birtakım anomalilerin varlığında da uzman hekim sezaryen ile doğumu tercih edebilmektedir.

Bebeğin yeterince oksijen alamaması

Doğum sırasında bebeğin stres altında olması ya da uzman hekimin doğum aşamaları sırasında bebeğin yeterince oksijen alamayacağını düşünmesi durumunda da doğum eylemi başladıktan sonra sezaryen doğuma geçilebilmektedir.  

Sancılara rağmen rahmin açılmaması

Doğum sırasında eylemin ilerlemesinin durması, yeterli sancılara rağmen açılmanın ya da bebeğin inişinin olmaması gibi durumlarda da sezaryen yöntemiyle doğum tercih edilebilmektedir.

Doğum kanalının plasenta nedeniyle kapanması

Bazı durumlarda bebeğin eşi, yani plasenta bebeğin önünde gelerek doğum kanalını kapatabilmektedir. Bu durumda normal doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşme şansı yoktur. Bu durumda da uzman hekim sezaryen ile doğumu tercih edecektir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğum, cerrahi işlem uygulanarak anestezi altında, karın bölgesinden kesi yapılarak gerçekleşir. Uygulanan anestezi şekli farklılık gösterebilir. Annenin tamamen uyuduğu ya da belden uyuşturulan epidural anestezi uygulanabilir.

Sezaryen doğum aşamaları şöyle sıralanabilir:

  • İlk aşamada ameliyata bikini bölgesinde yatay olarak yapılan yaklaşık 12-15 cm’lik kesi ile başlanır.
  • Karın boşluğu açıldıktan sonra rahim alt bölgesine yine 10-12 cm yatay bir kesi yapılarak bebek rahimden çıkarılır.
  • Ardından göbek bağı klemplendikten sonra bebeğin eşi yani plasenta ve zarlar çıkarılarak rahim içerisi temizlenir.
  • Daha sonra rahimdeki kesi ile birlikte tüm batın katları aynı şekilde teker teker dikilerek kapatılır.

Normal Doğum ile Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal doğum, doğum eylemi başladıktan sonra rahim ağzının açılmasını takiben bebeğin doğum kanalında rahim kasılmaları ile birlikte aşağı doğru inmesi, nihayetinde vajinal yoldan çıkmasıdır. Sezaryen doğumda ise doğum eyleminin başlayıp başlamasından bağımsız olarak bebeğin ameliyat ile karın ve rahim kesilerek doğumun gerçekleştirilmesidir. Böylelikle normal doğumun riskli olduğu ya da annenin sağlığı göz önünde bulundurularak sezaryen doğum uygulanır. Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki en belirgin fark ise sezaryen doğumda anneye anestezi uygulanması ve cerrahi işlemle doğumun gerçekleştirilmesidir.

Sezaryen Doğumun Avantajları Nelerdir?

Sezaryen doğumun en önemli avantajı doğum zamanının planlanabilmesidir. Doğumun çok hızlı gerçekleştirilmesi gereken durumlarda bu büyük bir fayda sağlamaktadır. Doğum travmasının bebek için riskli olabileceği durumlarda doğum travmasından sakınılması ise diğer bir avantajı oluşturmaktadır.

Sezaryen Doğumun Dezavantajları Nelerdir?

Sezaryen doğum, ameliyat olarak yapıldığından anne vücuda narkoz alır bu nedenle normal doğumun uygun olmadığı durumlarda tercih edilmelidir. Sezaryen doğum, anestezinin ve ameliyatın olası risklerini taşıdığı için rutin bir doğum şekli olarak değil, normal doğumun daha riskli olduğu ya da mümkün olamayacağı durumlarda alternatif bir yöntem olarak kullanılır. Sezaryen doğumda kan kaybı, enfeksiyon, akciğerlere pıhtı atma riski ve hastanede yatış süresi daha fazla olabilir.

Sezaryen Doğum Bebek Açısından Riskli midir?

Sezaryen doğumun bebek açısından çok ciddi riskleri yoktur. Ancak normal doğum sırasında bebeğin doğum stresini yaşaması ve doğum kanalından geçerken akciğerlerindeki sıvının bir kısmının sıkışmanın etkisiyle dışarı çıkması neticesinde yaş akciğer ismini verdiğimiz yenidoğanın solunum sıkıntısı durumu daha az görülmektedir. Dolayısı ile sezaryen ile doğumda bu olaylar yaşanmayacağı için yenidoğanın geçici solunum sıkıntısı daha fazla görülebilir.

Sezaryen Doğum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sezaryen doğum ne kadar sürer?

Sezaryen doğum süresi, kişiden kişiye ve ameliyat sürecine göre farklılık gösterir. Genellikle 30 ile 60 dakika sezaryen doğum gerçekleşir.

Sezaryen doğumda kaç dikiş atılır?

Sezaryen doğum esnasında atılan dikiş sayısı, kesiye ve uygulana cerrahi tekniğe göre değişebilir. Ortalam olarak cilt katmanlarından başlanarak 8 katman kesi oluşur. Bebek alındıktan sonra tekrar dikilerek bu kesiler kapatılır.

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/sezaryendogumjpg_96e3.jpg

Sezaryen doğum ne kadar sürer?

Sezaryen doğum, anestezinin verilmesinin ardından cerrahiye başlanması ve bitirilmesi arasında geçen süre yaklaşık 30-45 dakika kadardır.

Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur?

Planlı sezaryen, başka bir aksi durum olmadıkça 39. hafta bittikten sonrasında planlanır.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Sezaryen bir batın ameliyatıdır ve belli bir iyileşme süreci gerektirir. Sezaryenin ardından kasıklarda adet sancısına benzer sancıların olması normal olmakla birlikte bu sancılar emzirme sırasında artabilir. Bu sancılar rahmin eski haline dönmesi ve küçülmesi sırasında kasılmasına bağlı oluşmaktadır ve normal olarak kabul edilir. Sezaryenden 2 gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapılabilmektedir.

Duştan sonra dikiş yerlerinin kuru tutulması yeterlidir. Sezaryen dikişleri yaklaşık 7-10 gün içerisinde iyileşir, eğer kalıcı dikiş materyali kullanıldıysa 7-10 gün sonra alınması gerekebilir. Emilebilir dikiş materyallerinin alınmasına ise gerek yoktur. Sezaryen sonrası tamamen normal hale dönüş yaklaşık 6 hafta sürmektedir. İlk 6 hafta süresince başta kırmızı, daha sonra kahverengi ve sarımsı bir vajinal akıntı oluşur.

Sezaryen sonrası günlük hayata dönüş ne zaman olur?

Sezaryenden sonra hastanede kalış süresi genellikle 48 saattir. Hastaneden çıktıktan sonra anne genellikle günlük işlerini, öz bakımını ve bebek bakımını yapabilecek durumda olmaktadır.

Sezaryen doğumda bebek kaç dakikada dünyaya gelir?

Sezaryen doğumda ilk kesi yapıldıktan birkaç dakika sonra bebek çıkmaktadır.

Planlı sezaryen doğumun avantajları nelerdir?

Planlı sezaryen doğumun en önemli avantajı doğum zamanının önceden belirlenebilmesi ve gerekli hazırlıkların uygun şekilde yapılabilmesidir.

Acil sezaryen doğum nasıl yürütülür?

Özellikle doğum sürecinde bebeğin ya da annenin riske girdiği durumlarda acil sezaryen kararı verilebilir. Bu durumda en kısa sürede anestezi uzmanı, çocuk doktoru ve ameliyathane personeli haberdar edilerek ameliyathanenin hazırlanması sağlanır.

Sezaryen zor bir ameliyat mıdır?

Sezaryen dünyada en çok yapılan cerrahi işlemdir. Teknik olarak zor olmasa da ameliyat sonrası istenmeyen komplikasyonlar nadiren de olsa görülebilmektedir. Komplikasyon olmadığı durumlarda sezaryen ameliyatı zor ameliyatlar sınıfında sayılmamaktadır.

Sezaryen sonrası yataktan nasıl kalkılır?

Sezaryen sırasında karın katları açılmaktadır, karın kasları her iki yana doğru esnetildiği için özelikle ilk günlerde karın kaslarının kasıldığı durumlarda ağrı hissedilmesi olasıdır. Bu nedenle yataktan direkt olarak doğrularak kalkmak yerine önce yan dönmek, ellerinizle destek aldıktan sonra yan bir şekilde kalktıktan sonra oturmak çok daha kolay olacaktır. Bir süre yatakta oturduktan sonra her iki ayağınızı yere basarak dik bir şekilde kalkabilirsiniz. Bunun için yere çok yakın yataklar uygun olmayacaktır. Mümkünse yatak seviyesi diz hizasından yüksekte, bel hizasından alçakta olmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 16 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al