Yükleniyor

TAVI nedir? Kimlere uygulanır?

TAVI nedir? Kimlere uygulanır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Girişimsel Kardiyoloji alanındaki yeni uygulamalar sayesinde kalp kapak hastalıklarının tedavisi girişimsel yöntemlerle de yapılabiliyor. Özellikle yaşı ilerlemiş, kronik rahatsızlığı olan ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan aort kapak hastaları, girişimsel bir yöntem olan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) ile tedavi edilebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, ameliyatsız aort kapağı değişimi yani TAVI yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

TAVI nedir?

TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) aort kapağının ameliyatsız değişimini sağlayan girişimsel bir tedavi yöntemidir.  Uzun yıllar cerrahi olarak aort kapağının değişimi tek tedavi seçeneği iken son yıllarda ameliyatsız, göğüs açılmadan aort kapağının değiştirilmesi mümkün hale gelmiştir.

TAVI işlemi hangi hastalarda kullanılır?

Ameliyatsız aort kapağı değişimi yani TAVI yöntemi, aort kapak hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Başlangıçta sadece ameliyat şansı olmayan hastalara uygulanırken, daha sonra ameliyat riski çok yüksek olan hastalar, ameliyat riski orta derecede yüksek olan hastalar ve yakın zamanda da ameliyat riski düşük olan hastalar için de bir seçenek olarak kabul görmüştür.

TAVI işlemi nasıl uygulanır?

İşlem lokal anestezi ile hafif sedasyon (rahatlatıcı ilaç verilerek) yapılmaktadır. Kasık atardamarından girilerek içine kapakçık yerleştirilmiş borucuk yardımı ile kalbin aort kapağına ulaşılır. Kalbe iletilen borucukla kapağın yerleştirilmesi gereken noktaya ulaşıldıktan sonra büyük bir stent üzerine monte edilmiş kapak o bölgeye yerleştirilir. Kapağın doğru yerleştirildiği ve iyi çalıştığı görüntüleme yöntemleriyle gösterildikten sonra işlem sonlandırılır. TAVI yönteminde kesinlikle herhangi bir kesi yapılmamaktadır.

TAVI işlemi ile ilgili sık sorulan sorular 

TAVI işlemi sonrası hastalar ne zaman taburcu edilir?

Yaklaşık bir saat süren TAVI işlemi sonrası hasta kontrol amaçlı olarak bir gece hastanede kalır ve çoğunlukla ertesi gün veya bir gün sonra hastaneden çıkarılır

TAVI için kimler aday olabilir?

Aort kapak hastalığı ileri yaş hastalığıdır. Özellikle yaşı ilerlemiş, kalp hastalığının yanında ek sağlık sorunları bulunan, genel anestezi alması sakıncalı olan ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan aort kapak hastalarına TAVI işlemi uygulanabilir. Ancak işlemle ilgili deneyimlerin artması ve başarılı sonuçlarla ameliyat riski orta ya da düşük olan hastalarda uygulanabilir hale gelmiştir.

TAVI ağrılı bir işlem midir?

Tedavi sırasında ve sonrasında hastanın herhangi bir ağrı duyması söz konusu değildir.

TAVI işlemi sonrası neler yapılmalıdır?

İşlem sonrası hastalar belli aralıklarla kalp hekimince izlenir. İşlemin ardından hastalar kısa süre kan sulandırıcı ilaç kullanırlar.

TAVI işleminin riskleri var mıdır?

İşlem riski esas itibariyle düşüktür. Sonuçlar cerrahi ile eşdeğer ve hatta daha iyi olmaktadır.

TAVI işleminde yaş sınırı var mıdır?

TAVI işleminin çok uzun yıllar takip sonuçları henüz elde bulunmadığından, (Halen 9 yıla kadar) çok genç hastalar için önerilmemektedir.

Açık aort kapak ameliyatı ile kıyaslandığında TAVI’nin avantajları nelerdir?

TAVI işlemi ile aort kapağının değişimi göğüs açılmadan kasıktan girilerek, hiçbir kesi yapılmadan gerçekleştirilir. Genel anestezi gerekmemesi, anesteziye bağlı sorunlar ve komplikasyonların olmaması nedeniyle çok önemli bir avantajdır. TAVI işlemi sonrası hastalar çok kısa süre hastanede kalmakta ve çok kısa sürede günlük yaşamlarına dönmektedir.

TAVI işlemi sonrası hasta ne kadar sürelerde kontrole gelmelidir?

Kalp kapak hastalarının belli aralarla hekim kontrolüne gelmesi gerekir. TAVI sonrası 1-3-6 aylık kontroller önemlidir.

Aort darlığı nedir?

Aort kapağı kalpten çıkan ana damarın ağzındaki kapaktır. Yaşla birlikte bu kapakta kireçlenme görülebilmekte ve kapak iyi açılıp kapanamamaktadır.  Aort kapağı darlığı, genellikle ileri yaş hastalığı olmaktadır.

Kalp kapakçığında kaçak olan kişilere ve aortik kapak yetmezliği olanlara TAVI işlemi uygulanır mı?

Bugün için saf aort kapak yetmezliği olan hastalara; takılacak kapağın tutunabileceği kireçlenme yoksa özellikle TAVI işlemi önerilmemektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al