Yükleniyor

Triküspit klip işlemi nedir?

Triküspit klip işlemi nedir?

İletişime Geçin

Kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında yer alan ve kanın sağ kulakçığa kaçmasına engel olan Trküspit kapakta farklı nedenlerden dolayı yetmezlik sorunu ortaya çıkabiliyor. Önceden ancak açık cerrahi ile tedavi edilebilen triküspit kapak yetmezliği, tıp alanında gerçekleşen teknolojik gelişmelerle birlikte artık girişimsel yöntemlerle ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor. Göğüste kesiye gerek kalmadan, anjiyo yöntemi ile kasıktan girilerek uygulanan Triküspit Klip (mandallama) işlemi ile hastaların konforlu bir şekilde sağlığına kavuşması sağlanıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto,  Trüküspit klip yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Triküspit kapak nedir?

Triküspit kapak, kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında yer alan ve çoğu kez kalbin sol tarafındaki olaylar (mitral kapak darlık ve yetmezliği, sol kalp yetmezliği) ya da akciğerde basınç yükselmesi nedeniyle ikincil olarak etkilenen ve üç yapraktan oluşmasından dolayı triküspit kapak adını alan bir kapaktır. 

Triküspit klip nedir?

Triküspit kapak yetmezliği durumunda, ilaç tedavisi bir süre hastanın normal durumunun devam etmesini sağlar. Ancak bir noktada artık ilaçlar yeterli olmayınca bunu ortadan kaldırmak ya da en aza indirebilmek için kapağa müdahale edilmesi gerekir. Uzun yıllardan beri bu müdahale cerrahi olarak yapılmakta, daha çok onarım bazen de kapağın değiştirilmesi şeklinde olmaktaydı. Ancak cerrahi yaklaşım özellikle geç kalınmış olgularda yüksek risk taşıdığından cerrahi dışında çözümler uzun süredir araştırılmaktaydı. Mitral kapak (kalbin sol kulakçığı ve sol karıncığı arasındaki kapak ) için uygulanan mandallama  yönteminin, triküspit kapağa da uygulanabileceği fikri önemli bir umut olmuştu. Ancak her iki kapağın yapısındaki anatomik farklılıklar mitral klipin  (mandal) triküspit kapağa uygulanmasında güçlükler çıkardı ve triküspit kapağa özgü mandal geliştirilmesi gerekti. Son 1-2 yıl içinde uygulanmaya başlanan bu yöntem ile tüm dünyada bugüne kadar 2 bin dolayında hastaya işlem gerçekleştirildi. Özelleşmiş merkezlerde yapılabilen triküspit klip girişimsel yöntemi ile triküspit kapak yetmezliği rahatsızlığının ameliyatsız olarak tedavi edilmesi hastaların iyileşmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Triküspit klip işlemi hangi durumlarda uygulanır?

Triküspit kapakta darlık olmayan, akciğer basıncının çok yüksek olmadığı ve önemli triküspid kapak yetersizliği nedeniyle hastaların ilaç tedavisine yanıt vermediği durumlarda triküspit klip işlemi uygulanır.

Triküspit klip işlemi nasıl uygulanır?

Triküspit klip, yemek borusuna konulan  ve dört boyutlu inceleme olanağı veren kalp  ultrasonu sistemi (transözofajiyal ekokardiyografi) ve radyolojik görüntüleme sistemi kullanılarak, basitçe kasıktaki toplardamardan girilerek  yerleştirilmektedir. Herhangi bir şekilde kesi yapılması ya da göğsün açılması söz konusu değildir. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Hasta bir gecelik hastane yatışının ardından ertesi gün evine gidebilmektedir.

Triküspit klip işleminin avantajları nelerdir?

Triküspit klip işlemi ile cerrahi riski yüksek olan ya da cerrahi şansı olmayan hastalar kapaktaki yetersizliğin azaltılması ve kalp debisinin artırılması ile yeniden sağlığına kavuşma şansı elde etmektedir. Bu işlemde açık kalp ameliyatı ile ilgili riskler de bulunmamaktadır.

Triküspit klip işlemi ile ilgili sık sorulan sorular 

Triküspit kapak ne işe yarar?

Trküspit kapak, kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında yer alır ve sağ karıncık kasıldığı zaman kanın geriye, sağ kulakçığa kaçmasına engel olur. Kapakta yetersizlik geliştiğinde vücuttan toplardamar sistemi ile kalbe dönen kan geriye kaçarak kalp debisini düşürür. Triküspit kapakta meydana gelen yetersizlik aynı zamanda  boyun toplardamarlarında dolgunluk, karaciğer büyümesi ve bacaklarda şişliğe neden olur.

Triküspit klip işleminden önce nelere dikkat edilmelidir?

Triküspit klip işleminden önce hastada öncelikle ilaç tedavisinin denendiği ve yanıt alınamadığının görülmesi önemlidir. Ancak bu işlem için de çok fazla geç kalınmaması da ayrıca önem taşımaktadır. 

Triküspit klip işleminden sonra hastanede yatış süreci ne kadardır?

Triküspit klip işleminden sonra hastaların hastanede normal koşullarda bir gün kalması öngörülmektedir. 

Triküspit klip işleminden sonra hasta günlük yaşantısına ne zaman dönebilir?

Triküspit klip işleminden sonra hastanın başka önemli bir sağlık sorunu yoksa birkaç gün içinde normal yaşamına dönebilir. 

Triküspit klip işlemi güvenilir bir yöntem midir?

Trükspit klip işlemi ile ilgili olarak henüz çok uzun süreli izlem ile ilgili veriler olmamakla birlikte, eldeki sonuçlar güvenilir bir yöntem olduğunu ve izlemde hastaların önemli yarar gördüğünü göstermektedir.

Triküspit klip işleminden sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

Triküspit klip işleminden sonra hastalar hekimlerinin önerdiği ilaçları almaya ve yine hekimlerinin diğer tavsiyelerine uymaya devam etmelidir. 

İşlem sonrasında kontrol süreleri ne kadar aralıklarla olmalıdır?

Trüküspit klip işlem sonrasında hastalar işlemden 1-2 hafta sonra ve sonrasında 3-6 ayda bir izlenir. 

Triküspit klip işlemi hangi yaşlardaki hastalara uygulanabilir?

Triküspit klip işlemi her yaştaki hastaya uygulanabilir.

Triküspit klip işleminin riskleri nelerdir?

Triküspit klip işlemi düşük riskli bir işlemdir. Bu işlem ile ilgili ölüm vakası bildirilmemiştir. 

Triküspit klip ağrılı bir işlem midir?

Triküspit klip işlemi kesinlikle ağrılı bir işlem değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Ekim 2021

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al