Yükleniyor

Açık kalp ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Açık kalp ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kalp ameliyatlarında en klasik yöntem olan açık kalp ameliyatının günümüzde birçok pratik alternatifi çıkmış olsa da, bazı hastalar için açık kalp ameliyatı mecburi olabiliyor. Açık kalp ameliyatlarının kalbi görerek yapılıyor olması, önemli avantajları arasında yer alıyor.

İçindekiler

Açık kalp ameliyatı nedir?

Göğüs kemiğinin açıldığı, operasyon esnasında kalp ve akciğeri destekleyici cihazların kullanıldığı ameliyatlara açık kalp ameliyatı denir.

Açık kalp ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır?

Kalp ritim problemleri, doğumsal kalp problemleri, kalp yetmezliği, kalp kapağı darlıkları, kalp delikleri, atardamar yırtılmaları, deformiteleri, kalp tümörlerinin tedavisinde uygulanabilmektedir.

Açık kalp ameliyatı nasıl yapılır?

Açık kalp ameliyatı göğüs kemiği açılarak yapılmaktadır. Kalp bu sayede görünür hale gelir. Dolaşımsa akciğer-kalp cihazına bağlanır. Kimi zaman kalp durdurularak kimi zaman da çalıştırılarak uygulanır. Hastanın durumuna göre bu değişir.

Açık kalp ameliyatı avantajları nelerdir?

Kalbi görerek yapılan ameliyatların daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Hekim açık kalp ameliyatı olunması gerektiğini söylediği zaman tereddüte düşülmemesi gerekmektedir. Bu tür cerrahilerin zaman kaybedilmeden yapılması hastanın avantajınadır. Açık kalp ameliyatlarında ölüm oranı yüzde 1'in altındadır. Ameliyattan sonra hastalar ömürlerini kalp açısından sağlıklı sürdürmektedirler.

Açık kalp ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular

  • Açık kalp ameliyatı için gerekli olan kriterler nelerdir?

Hastada kilo kontrolünün sağlanması, içiliyorsa sigaranın bırakılması gerekir. Hayati organlarda herhangi bir sorun görülmemesi açık kalp ameliyatlarının en önemli kriterlerindendir. Ameliyat koordinatörü, kalp- damar cerrahı sizi açık kalp ameliyatı kriterleri hakkında bilgilendirecektir.

  • Açık kalp ameliyatı öncesi neler yapılmalı?

Ameliyattan önce ameliyat bölgeleri hastane berberi tarafından tıraş edilir. Ciltten kaynaklanan enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyattan önce banyo yapılmalıdır. Banyo sırasında doktorun önereceği özel antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır. Ameliyattan 6 saat öncesinde açlık gerekmektedir. Ameliyat öncesi akşam basit bir lavman yapılacaktır. Ameliyat öncesindeki gece rahat uyumak için hastaya ilaç verilebilir. Ameliyathaneye götürülmeden önce sakinleştirici bir ilaç verilebilmektedir. Ameliyat öncesi neler yapılması gerektiğiyle ilgili tüm bilgi kalp-damar cerrahından alınabilir.

  • Açık kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ameliyat bittikten sonra hasta yoğun bakım ünitesinde misafir edilir. Burada deneyimli yoğun bakım doktorları ve hemşireler vardır. Ortalama 1-3 gün yoğun bakımda yatılır. Hastanın durumuna göre bu süre uzayabilir. Ameliyat sırasında kalp üzerine pace teli yerleştirilecektir. Ameliyattan sonra ritim sorunu olmazsa bu teller cerrah tarafından alınır. Açık kalp ameliyatı sonrası bakım sürecinde fizyoterapist nasıl hareket etmek gerektiği konusunda bilgilendirme yapacaktır. Açık kalp ameliyatı sonrası beslenme düzeni hakkında da bilgilendirme doktorlar tarafından yapılacaktır. Büyük abdest yapılamadıysa kat hemşiresine bunu bildirmek gerekmektedir. Ameliyattan 4 gün sonrasında yara durumu müsaitse duş yapmakta sakınca yoktur. Ameliyat sonrasındaki hastanede yatma döneminde kilo takibi yapılmaktadır. Eve çıkıldıktan sonra 8 hafta boyunca göğüs kemiğinin korunmasına dikkat edilmelidir. Hasta öksürürken ya da hapşırırken ne yapacağına dair bilgiyi doktorlarından alacaktır. Gerekirse göğüs korsesi verilmektedir. Ameliyattan sonra ilk iki ay ağır kaldırılmaması gerekmektedir. Uyku problemlerinin yaşanabildiği ameliyat sonrası dönemde gerekirse psikolojik yardım alınabilir.

  • Açık kalp ameliyatı ağrılı mıdır?

Açık kalp ameliyatı sırasında genel anestezi kullanıldığından ağrı yaşanmamaktadır. Sonrasında ağrı kesiciler sayesinde ağrılar minimuma indirilmektedir. Ameliyat sonrası süreçte ağrı yaşanmaması için kalp ve damar cerrahisi ekibi ne yapılması gerektiğini anlatacaktır.

  • Açık kalp ameliyatı güvenli midir?

Açık kalp ameliyatları uzman kalp damar cerrahları tarafından yapıldığında hayati riski yüzde 1’in altında olan ameliyatlardır. Oldukça güvenlidir.

  • Açık kalp ameliyatı için yaş sınırı var mı?

İleri yaştaki hastalara açık kalp ameliyatı uygulanamayabilir.

  • Açık kalp ameliyatı riskleri var mı?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi açık kalp ameliyatlarının da bazı riskleri olabilir. Riskler konusunda kalp damar cerrahi gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al