Yükleniyor

Bademcik Sorununda Plasma Tedavisi

Bademcik Sorununda Plasma Tedavisi

Vücudun savunma sistemi olan bademcikler plasma yöntemi ile artık çok daha pratik bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

İletişime Geçin

Okul döneminde çocuklarda en sık görülen rahatsızlık, genellikle bademciklerin neden olduğu enfeksiyonlar olarak gösterilmektedir. Pek çok çocuk bademciklerinin şişmesi nedeniyle uzun üre okula gidememekte ve ders başarısı da olumsuz etkilenmektedir. Ancak vücudun savunma sistemi olan bademcikler ağrısız ve kanamasız plazma yöntemiyle tedavi edilebilmektedir.

İçindekiler

Bademcik Sorununda Uygulanan Plasma Teknolojisi Nedir?

Dokuların, “ablasyon” dediğimiz alınmasına olanak sağlayan düşük enerjili, minimal invaziv cerrahiye olanak sağlayan ileri teknolojidir. Bu yöntem,1998 yılından itibaren 12 milyonun üzerinde hastada uygulanmış, FDA onaylı bir sistemdir. Düşük ısıda (40-60 derece) işlemin gerçekleştirilmesine olanak sağlar ve dokuya hassas davranılmış olunur. Sürekli akışı sağlanan tuzlu su iletken görevi görür. İki farklı elektrottan gönderilen radyofrekans enerjisi ile tuzlu suyun aynı ortamda bulunması “plasma bölgesi” denilen bir bölge oluşturur. “Plasma bölgesi” çevresindeki doku kanama olmadan buharlaştırılarak alınır. Kanama olmadığı için operasyon sahasındaki görüş rahat olmaktadır ve tampon kullanılmasına gerek duyulmamaktadır.

 Bademcik Sorununa Plasma Yöntemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

“Tonsil” adı verilen bademcikler ‘beta’ olarak bilinen bakterilerin veya virüslerin yol açtığı enfeksiyon karşısında büyümekte ve boğaz ağrısı ile yutma zorluğuna neden olmaktadır. Bademciklerin büyüklükleri genel olarak 4 kademeli olarak değerlendirilir. Birinci ve ikinci seviyeler solunum sıkıntısına neden olmazken 3. seviye bademcikler hastalıksız dönemde de tıkanıklık yapar ve hastalık olduğu zaman ise çok fazla solunum güçlüğü yaratırken, 4. seviyedeki bademcikler hastalık olmadan dahi ileri derecede solunum güçlüğü ve nefes durmalarına yol açabilir. Bademcikler bazı çocuklarda ve erişkinlerde enfeksiyon olmadığı zamanlarda da büyük olabilir. Bu tür durumlarda, özellikle çocuklarda gece uykuda, zaman zaman nefes durmalarına dahi yol açan solunum sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Gece iyi nefes alamayan çocuklarda, zaman içinde büyüme ve gelişmede duraklama ortaya çıkar ve sorunun çözülmemesi durumunda, bir süre sonra yaşıtlarından geri kalmaya başlar. Gece iyi nefes alamayan çocuk derin uykuya geçemez, büyüme hormonunun en fazla salındığı dönem ise bu dönemdir. Beyin nöronlarının geliştiği dönem de yine derin uyku dönemidir. Bu uykuyu iyi alamayan çocuklarda ertesi gün konsantrasyon bozukluğu ve hareketlilik gözlenir. Yemek yerken veya en küçük bir aktivitede nefes nefese kalabilirler. Yüz yapısında uzama ve çene yapılarında öne doğru genişleme olur ve buna bağlı diş bozuklukları ortaya çıkar.

Plasma Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Plasma teknolojisi, bademciğin yeterli oranda küçültülmesini ve solunum yolunun açılmasını sağlamaktadır. Ameliyat kontrollü şekilde kanama olmadan yapılabilir. Ayrıca bademcikler mikroskop altında istenilen seviyede kontrollü olarak küçültülebilmektedir. Bademcikler ameliyat sırasında plasma teknolojisi ile buharlaştırılarak alınmakta ve birinci veya ikinci seviyeye kadar küçültülebilmektedir.

Plasma Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Bu yöntem ile bademciğin derinlerindeki büyük damarlardan ve sinir uçlarından uzak kalındığı için ağrı olmamaktadır. Büyük damar girişlerinden de uzak kalındığı için kanama riski az olmaktadır. Çevre dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntemde ağrı olmamakta ve işlem kısa sürmektedir. Çocuklar az anestezi almakta ve kısa sürede iyileşmektedir.

Bademcik Sorununa Plasma Teknolojisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular 

Bademcik sorunu olan çocuklarda büyüme geriliği görülür mü?

Çocuklar horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri nedeniyle kaliteli uykudan mahrum kalmakta, bu durum da onların sağlıkla büyüyüp gelişmelerine engel olmaktadır. Bademcik sorunları vakit kaybedilmeden kontrol altına alınmalıdır.

Çocuklarda bademcik sorunu ağız kokusu yapar mı?

Çocuklarda ağız kokusunun önemli nedenlerinden biri de bademcik iltihabı ve bademcik taşlarıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanan ağız kokusunun önlenmesi için çocuğun bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Plasma Teknolojisi Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al