Yükleniyor

Endokrin Cerrahisi

Endokrin Cerrahisi

Kolay Randevu Al

Bölüm Hakkında

Endokrin Cerrahisi bölümünde; hormon salgılayan birçok organın hastalıkları ile bu organların tümör ya da tümör şüphesi olması durumunda görülen rahatsızlıklarının cerrahi tedavisi yapılmaktadır. Endokrin cerrahisi başta tiroid olmak üzere; paratiroid bezleri, adrenal bezlerin ve pankreasın cerrahi hastalıklarına odaklanan genel cerrahinin bir alt uzmanlık dalıdır. Memorial Sağlık Grubu Endokrin Cerrahisi Merkezleri deneyimli ekipleri, modern teknolojileri ve multiidispliner yaklaşımları ile hizmet vermektedir.

Tiroid bezi, boyunda nefes borusunun önünde bulunan, birçok hayati metabolik olayda önemli rol oynayan hormonları üreten kelebek şeklinde bir organdır.

Paratiroid bezleri ise tiroid bezi ile yakın komşulukta olup, her insanda ortalama 4 adet bulunan ve vücudun kalsiyum dengesini sağlayan küçük bezlerdir. Bu bezlerin normalden fazla çalışması, kalsiyum yüksekliğine ve uzun yıllar içinde başta kemik, böbrek ve damarlar olmak üzere sistemik birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Adrenal bezler (böbrek üstü bezleri) daha az bilinmesinin aksine hayati öneme sahip endokrin organlardır. Bağışıklık sisteminden karbonhidrat metabolizmasına, enerji üretiminden tüketimine, kan basıncından kalp ritmine kadar birçok organ ve sistemi etkileyen hayati hormonları salgılamaktadırlar. Her iki böbreğin üzerinde ters Y şeklinde yerleşmişlerdir.

Pankreas bezi karnın arka bölümüne yerleşmiş, hem enzim hem de hormon salınımı özelliği olan önemli bir diğer organdır. Nadir de olsa görülen nörendokrin tümörlerinin primer tedavisi çoğunlukla cerrahi girişim gerektirmektedir.

Ekibimiz

Tüm branşlarda olduğu gibi Endokrin Cerrahisi branşında da deneyim oldukça önemlidir. Özellikle Tiroid ve Paratiroid cerrahisi sırasında ve sonrasında ses kısıklığı ve kalsiyum düşüklüğü gibi oluşabilecek komplikasyonlar dikkate alındığında alanında deneyimli uzmanlar tarafından yapılacak cerrahiler oluşabilecek riskleri daha aza indirebilecektir. Her biri kendi alanında uzmanlaşmış profesyonel hekim kadromuz ile birden fazla alanı ilgilendiren endokrin hastalığı olan hastalar multidisipliner endokrin konseyinde değerlendirilerek en uygun tedavi planı yapılmaktadır.

Gerek tanı aşamasında gerek cerrahi tedavi sırasında teknolojinin sunduğu modern yöntemler etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ekipte bulunan branş uzmanları:

Endokrin Cerrahları

Endokrinolog

Radyolog

Nükleer Tıp Uzmanı

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

Patolog

Endokrin cerrahisini ilgilendiren hastalıklar:

Tiroid

Tiroid kanseri

Tiroid nodülleri

Tiroid bezinin büyümesi (guatr)

Substernal (göğüs kafesine uzanan) guatr

Hipertiroidi (Basedow Graves hastalığı, toksik nodüler hastalık)

Paratiroid

Paratiroid kanseri

Primer hiperparatiroidi

Sekonder (renal) hiperparatiroidi

Tersiyer (nakil sonrası) hiperparatiroidi

Adrenal

Adrenal kanser

Adrenal adenom

Feokromositoma

Cushing sendromu

Primer hiperaldosteronizm (Conn sendromu)

Adrenal metastazlar

Retroperitoneal paragangliomalar

Pankreas

Nöroendokrin tümörler (İnsülinoma,gastrinoma)

Endokrin cerrahisi bölümünde yapılacak operasyonlar; ameliyat sonrası ağrının daha az olması, erken mobilizasyon ve günlük hayata daha erken dönüş, daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilmesi nedeniyle uygun olan hastalarda minimal invaziv cerrahi teknikler (laparoskopik/endoskopik cerrahi, robotik cerrahi) kullanılarak yapılmaktadır.

Cerrahi Prosedürler

Total tiroidektomi: Tiroid bezinin tamamının çıkarılmasıdır.

Tiroid lobektomi: Tiroidin sağ veya sol lobunun çıkarılmasıdır.

Fonksiyonel boyun disseksiyonu: Tiroid kanserlerinin boyundaki lenf bezlerine sıçraması nedeniyle tiroid cerrahisinin genişletilerek boynun lenf bezlerinin de cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tek taraflı ya da iki taraflı boyun diseksiyonu tiroidektomi ile eş zamanlı olarak yapılabilmektedir.

ROLL (Radio Guided Occult Lesion Localisation): Ele gelmeyen, ulaşımı ve diseksiyon güçlüğü bulunan doku ya da lenf bezlerinin radyoaktif madde ile işaretlenerek bir Gamma probe eşliğinde çıkarılması işlemidir.

Paratiroidektomi: Boyunda uygun bir kesiden bir veya daha fazla paratiroid bezinin çıkarılmasıdır.

Adrenalektomi: Sağ veya sol adrenal bezin ya da her iki bezin, üç ila dört delikten laparoskopik / robotik olarak çıkarılmasıdır.

Retroperitoneoskopik adrenalektomi: Sırttan adrenal beze ulaşılarak, üç delikten girilerek adrenal bezin çıkarılmasıdır. Robot cerrahi yöntemi ile de yapılabilmektedir.

Pankreatektomi: Laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemi ile yapılabilen pankreasın kısmen çıkarılması işlemidir.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    * Bu alan gereklidir.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Canlı Destek Kolay Randevu Al