Yükleniyor

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir? Boğaz Reflüsü Nasıl Geçer?

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir? Boğaz Reflüsü Nasıl Geçer?

Boğaz reflüsü, az bilinen reflü çeşidi olarak görülür ve midedeki asidin boğaza kadar ilerlemesiyle semptomlara neden olmasıdır. Ses kısıklığı, kronik boğaz temizleme, larenjit gibi problemlerin altında boğaz reflüsü olabilmektedir. Mide ekşime, göğüste yanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan boğaz reflüsünün bazı durumlarda teşhisi zor olduğundan sessiz reflü olarak da adlandırılır.

İçindekiler

Boğaz Reflüsü Nedir?

Boğaz reflüsü, midede yer alan asidin ya da mide içeriğinin yemek borusundan (özofagus) boğaza ulaşarak tahriş etmesi durumdur. Bu durum boğazda tahrişe ve ses kısıklığına neden olur. Boğaz reflüsü, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve gerektiğinde cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Boğaz reflüsü, tipik asit reflüsünden farklı semptomlara neden olabilir. Bu yüzden reflü olduğunuzda hiç fark etmeyebilirsiniz.

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Boğaz reflüsü belirtileri yemek yedikten sonra ve özellikle geceleri midede ekşime, gaz, yanma, mide bulantısı şeklinde ortaya çıkarak kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Boğaz reflüsünün en yaygın belirtileri şunlardır:

Boğaz reflüsü bebeklerde ve çocuklarda ses kısıklığı, apne, kilo alma problemi, astım gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir.

Boğaz Reflüsü Neden Olur?

Boğaz reflüsü, mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi sonucunda meydana gelir. Bu tahriş mide ile yemek borusu arasındaki alt yemek borusu sfinkterinin (LES) zayıf veya düzensiz çalışmasından kaynaklanır. Boğaz reflüsünün görülen en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Beslenme şeklindeki düzensizlikler
 • Aşırı kilolu olmak
 • Hamilelik
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Strese maruz kalmak
 • Ağırlık kaldırma ya da yanlış eğilme
 • Mide problemleri
 • Genetik faktörler

Beslenme şeklindeki düzensizlikler

Hızlı yemek tüketme, büyük öğünlerle beslenme ya da yatmadan hemen önce yemek yeme gibi beslenme alışkanlıklar, bunun yanında tüketilen besinlere de bağlı olarak mide asit üretimi artar ve boğaz reflüsünü tetikleyebilir.

Aşırı Kilolu Olmak

Aşırı kilo ya da obezite, mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasını daha olası hale getirir ve boğaz reflüsüne neden olur.

Hamilelik Olmak

Hamilelik esnasında artan karın basıncı nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını kolaylaştırarak boğaz reflüsüne neden olur.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek, yemek borusu sfinkterinin zayıflamasına neden olarak boğaz reflüsüne sebep olur.

Strese Maruz Kalmak

Stres, kişide mide asidi üretimini artırır ve dolayısıyla boğaz reflüsünü tetikler

Aşırı Ağırlık Kaldırma veya Dengesiz Eğilme

Aşırı ağırlık kaldırma ya da öne eğilme gibi hareketler, mide içeriğinin yemek borusuna kaçma riskini artırarak boğaz reflüsüne sebebiyet verir.

Mide Problemleri

Bazı mide hastalıkları veya mide içeriğinin normal şekilde işlenmediği durumlar, boğaz reflüsü ortaya çıkabilir.

Genetik Faktörler

Aile geçmişinde boğaz reflüsü yer alması riski artırır.

Boğaz reflüsü nedeni kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bazen birden fazla nedenin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Boğaz Reflüsü Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Reflünün boğazda yarattığı etkiler için ılık içecekler içmek, tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz pastilleri ya da buzlu şeker emmek semptomları azaltmaya yardım eder.

Boğaz reflüsünü geçirmek için şu faktörlere dikkat etmek gerekir:

 • Baharatlı gıdalardan uzak durun
 • Mide asidini neden olan besinlerde uzak durarak sağlık besinler tercih edin
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin
 • Yemek düzeninde az az ve sık sık yemeyi alışkanlık edinin
 • Yemek yedikten hemen sonra uyumayın
 • Sıkı ve dar kıyafetler tercih etmeyin
 • Düzenli egzersiz yapın

Boğaz Reflüsü Tedavisi Nasıl Olur?

Boğaz reflüsü tedavisi, altında yatan neden araştırıldıktan sonra tedavi yöntemine başlanır. Uzman doktor ilk aşamada diyet uygulamanızı isteyerek yaşam tarzında değişiklik yapmanızı isteyebilir. Bunun yanında ilerlediği durumlarda ilaç tedavisi ya da ameliyat gerekebilir. İlaçlar genellikle boğaz reflüsü tedavisinde sınırlı bir rol oynar. Bunlar reflüdeki asidi dengeler ve ayrıca iyileşirken boğazınızda dokuları kaplayarak koruma sağlar.

Boğaz Reflüsü Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Boğaz reflüsü olan kişilerin aşırı baharatlı besinlerden, salçadan, soğanlı ve yağlı yemeklerden uzak durması gerekir. Bunun yanında hazmı kolaylaştıran ve mide asidini azaltan kekik, kimyon, zerdeçal ve zencefil gibi besinlerden yararlanmaları önerilir. Midede yanmaya neden olan karabiber, kırmızı pul biber ve acılı baharatların da kullanılmaması tavsiye edilir.

Boğaz Reflüsü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boğaz Reflüsü Ne Kadar Sürede İyileşir?

Boğaz reflüsü, tanı konulup ilaç tedavisi uygulandıktan sonra ortalama 2 ila 6 ay içerisinde düzelmesi ve iyileşmesi beklenir. Bunun yanında beslenme şekline dikkat etmek de büyük önem taşır.

Boğaz Reflüsü İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Boğaz reflüsü ile ilgili şikayet yaşayanlar kulak burun boğaz tıbbi birimine başvurarak uzman doktordan görüş alabilirler.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al