Kalp Ameliyatı Olan Hastalara Sıcaklık Uyarısı

Sıcak havalarda sıvı kaybı kanın koyulaşmasına neden olur ve bu koyulaşma kanın daha çok pıhtılaşmasına sebebiyet verir. Pıhtılaşma kalpte tıkanıklıklara sebep olur ve buda kalp krizi tehlikesini artırır. Özellikle kalp hastaları ve yeni kalp ameliyatı olmuş olan hastalar sıcak havalarda kendilerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü uzmanları kalp ameliyatı sonrası için uyarılarda bulundu.

Enfeksiyon riski daha yüksek

Her kalp hastasının hemen ameliyat olması söz konusu olmamakla beraber bazı durumlarda acilen ameliyat gerekebilir. Ameliyata yaz sıcakları engel değildir. Ancak çok acil olmayan hastaların ameliyatı doktor müsaadesi ve kontrolü ile ancak bir iki ay ertelenebilir.  Bunun nedeni ise yaz aylarında aşırı sıcak havanın olduğu bölgelerde ameliyat sonrası hastanın rehabilitasyonu daha uzun sürebileceği ve enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğu düşüncesidir. Tatbikî bu çok keskin bir sınır değildir, hasta her mevsimde ameliyat edilebilir. Hastanın, sıcak havalarda kendisine daha çok dikkat etmesi ve hekim uyarılarına daha çok uyması şartıyla.

Günün en sıcak olduğu vakitlere dikkat

Kalp ameliyatı olan hastalar normal insanlara göre sıcak havalardan daha çabuk etkilenir. Bundan dolayı özellikle sıcak havaların hakim olduğu bölgelerde yaşayan kalp ameliyatı olmuş hastaların günün en sıcak vakitleri olan 11.00 ila 15.00 arası dışarı çıkmamaları önerilir. Sıvı kaybının daha çok yaşandığı yaz aylarında kalp damar tıkanıklıkları riski artar. Hastaların daha serin ortamlarda bulunmaları sağlıkları açısından önemli olup açık renkli ve bol giysileri tercih etmeleri önerilir.

Yiyecek ve içeceklere dikkat

Kalp ameliyatı olan hastalar yiyecek ve içeceklerine de dikkat etmelidir. Özellikle yaz aylarında daha çok su içip, sulu gıdalar, sebze ve meyve tercih etmelidirler. Hayvansal gıdalardan, hamur işlerinden, yağlı-tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı, hazır paketlenmiş gıdalardan ve gazlı içeceklerden sakınmalıdırlar.

Sigara ve alkol kalbe zararlı

Sigara, alkol gibi vücuda zararı olan maddeler kalp hastalarına ve kalp ameliyatı olan hastalara kesinlikle önerilmez. Bu hastaların aynı zamanda sigara içilen ortamlardan da uzak durmaları gerekmektedir.

Hasta ziyaretleri kısa tutulmalı

Kalp ameliyatı sonrasında hasta taburcu olduktan sonra enfeksiyon riskine karşı ziyaretler kısıtlanmalıdır. Hatta birinci derece akrabalar dışında hastanın ilk bir hafta içerisinde ziyaret kabul edilmemelidir. Ziyaretlerde grip-nezle olmuş kişilerin ziyaretleri engellenip olabildiğince ziyarete gelen kişilerle hastanın teması sınırlandırılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 27 Temmuz 2012Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2012