Mesane Tümörü Sigara İçen Erkekleri Seviyor

Mesane tümörü, ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır. Özellikle bazı iş kollarında kullanılan kimyasalların da bu hastalık için tehlike oluşturabileceğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Devrim Kayan, mesane kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Erkeklerde Görülme Sıklığı Kadınların 4 Katı

Mesane tümörü idrar kesesinde oluşan tüm iyi ve kötü huylu “ur”lara verilen isimdir. Erkeklerde, kadınlara oranla 4 kat fazla görülen mesane tümörünün % 90’ı kötü huyludur ve geri kalan % 10’luk kısmını iyi huylu tümörler oluşturur. Kadınlarda mesane tümörü daha kötü seyirli olma eğilimindedir.

Görülme Yaşı Giderek Düşüyor

Mesane tümörünün görülme yaşı 50 olarak kabul edilse de, Türkiye gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde bu hastalık çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle 20’li yaşlarda riski de giderek artmaktadır.

İdrarda Kanama En Önemli Belirti

Mesane tümörünün en büyük belirtisi idrarda kanamadır. Bu kanamalar genellikle ağrısız olarak görülür. Özel durumlarda idrar yanması ve sık idrara gitme gibi şikayetler de olabilir. Bazen de hiçbir belirti olmadan rutin kontroller ya da sistoskopi denilen ve mesane içini incelemek için yapılan tanısal girişimler sırasında ortaya çıkabilir.

Bazı İş Kollarında Çalışanlar Risk Altında

Boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, mesane tümörü vakalarının % 20-25’ini oluşturmaktadır. Bu sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra; sigara, radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve “şistomiyaziz” denilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörü olarak sıralanabilir.

Cerrahi Girişim Gerekli

Bu, hem tanı hem de tedavi için gereklidir. Başlangıçta, kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması hem tanı ve evrelemeyi sağlar hem de tedavinin ilk basamağıdır. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler gerekecektir. Kasa nüfuz etmemiş tümörlerde kapalı olarak tümör çıkartılması ve mesane içine verilecek ilaçlar en etkin tedavi yöntemidir. Tümör eğer kasa geçmişse hastalığın ve hastanın durumuna göre “radikal sistektomi” en etkili cerrahi yöntemdir.

Tedavi Sonrası Daha Dikkatli Yaşam Şart

Hastaların tedavi sonrasında mutlaka sigarayı bırakması gerekir. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme sistemi oluşturulmalı, risk oluşturan bir iş kolunda çalışıyorsa daha uygun bir iş kolu seçmelidir. Ayrıca en az 5 yıl boyunca kanser takiplerinin yaptırılması hayati önem taşımaktadır.

Güncellenme Tarihi: 12 Kasım 2013Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2013

Benzer Sağlık Rehberleri