Yükleniyor

D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kanda ölçülen D dimer testi ile kanın pıhtılaşma durumu olup olmadığını belirlenir. Aynı zamanda bu test, vücutta kan pıhtılarını parçalamak için yaptığı bir protein olan D dimer miktarını ölçmek için kullanılır. D dimer testi yüksekliği durumunda pulmoner emboli veya kalp krizi gibi tromboembolik olaylarından şüphelenilir. Bu sebeple, D dimer düzeyleri kalp hastalığı ile ilişkili olabilecek pıhtılaşma sorunlarına işaret eder.

İçindekiler

D Dimer Nedir?

D dimer, kan testi sonucunda ölçülebilen kanın pıhtılaşma ve parçalanma sürecinde oluşan protein parçacığıdır. Vücutta pıhtılaşma etkin olduğunda fibrin üretilerek vücut tarafından parçalanması sağlanır. Bu süreç sırasında D dimer ortaya çıkmaktadır. Kalp rahatsızlıkları özellikle koroner arterlerin daralması sonucunda ortaya çıkan koroner arter hastalığından kan pıhtıları oluşabilir. Bu süreçte aktif hale geldiğinde D dimer oluşur ve yükselir.

D Dimer Testi Nedir?

D dimer testi, kanda pıhtılaşma(tromboz) sorunu olup olmadığını belirlemek için uygulanan bir kan testidir. Bu test, vücutta kan pıhtılarını parçalamak için yaptığı bir protein olan D dimer miktarını ölçmektedir. D dimer, vücutta önemli kan pıhtıları oluşturmadığı ve parçalamadığı sürece saptanamayabilir ya da yalnızca çok düşük bir seviyede görülür. Pozitif ya da D dimer yüksekliğinde, kan pıhtılaşma durumu olduğunun göstergesidir. D dimer testi ile ne tür bir pıhtılaşma durumu olduğu veya pıhtının vücudun hangi bölgesinde olduğu belirlenemez.

D Dimer Neden Yapılır?

Bazı belirtiler durumunda uzman doktor sizde D dimer testi isteyebilir. Bu durumlar şunlardır:

Derin ven trombozu (DVT)

Derin ven trombozu, genelde bacak ya da kollardan birinde oluşur. DVT'si olan kişilerin semptomları olmaz fakat şu durumlar görülebilir:

 • Bacak veya kolda aniden oluşan şişme
 • Bacakta yalnızca ayakta dururken veya yürürken meydana gelen ağrı, hassasiyet
 • Bacak veya kolda şişlik ve ağrıyan bölgede sıcaklık
 • Kırmızı veya renksiz cilt
 • Cilt yüzeyine yakın, normalden daha büyük damarlara sahip olmak

Pulmoner emboli (PE)

Pulmoner emboli ani nefes darlığı, hızlı nefes alma, göğüs ve sırt ağrısı, öksürme ve terleme şeklinde ortaya çıkar. Bu durumlarda uzman doktor sizde D dimer testi talep edebilir.

Yaygın damar içi pıhtılaşma (DIC)

Yaygın damar içi pıhtılaşma, diş eti kanaması, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Bu durumlarda uzman doktor takibi için sizden düzenli olarak D dimer testi talep edebilir.

Felç

Ani uyuşma, kol ya da bacakta güçsüzlük şeklinde ortaya çıkan felç durumunda ve semptomları görüldüğünde takibinin sağlanması için kişiden D dimer testi talep edilir ve yaptırılır.

D Dimer Normal Değeri Kaç Olmalı?

D dimer seviyeleri, altında yatan hastalığa ya da birçok faktöre yönelik olarak değişiklik gösterir. Bu sebeple D dimer test sonucu değerlendirilirken kişinin sağlık geçmişine bakmak gerekir. D dimer test sonucunda normal değer 0.5 mikrogram/mL ve altında olarak değerlendirilir.

D Dimer Yüksekliği (D Dimer Kantitatif) Nedir?

D dimer yüksekliği, kan pıhtılaşma sorunu olduğu ya da bu riskin bulunduğu anlamına gelebilir. D dimer kantitatif yüksekliği her zaman kan pıhtılaşması olduğu anlamına gelmez ve bu sonuç pıhtılaşma var demek için tek başına yeterli değildir. Kanda pıhtılaşma olup olmadığından emin olmak için daha fazla teste gerek duyulabilir.  

D dimer yüksekliği durumunda değerlendirme ve hastalık tespiti için uzman doktora başvurmak önemlidir. Kalp hastalığı yaşanabileceğinden bütüncül olarak D dimer testi sonucu değerlendirilebilir.

D Dimer Yüksekliği Neden Olur?

D dimer yüksekliğinin en önemli nedeni kan pıhtılaşması olsa da farklı faktörlerden dolayı da D dimer seviyesinde yükseklik yaşanabilir. D dimer yüksekliğine neden olan diğer durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Hamilelik
 • Sigara kullanımı
 • Kanser
 • Sepsis
 • Kalp hastalığı
 • Ameliyat sonrası
 • Travma
 • Enfeksiyon
 • Yaşlılık

D Dimer Düşüklüğü Nedir?

D-Dimer düşüklüğü, vücuttaki değerin normal olduğunun göstergesidir. D dimer düşüklüğü, pıhtılaşma olmadığı ve pıhtılaşma riski bulunmadığı anlamına gelir. Yaygın damar içi pıhtılaşma (YDP) teşhisi konulduysa ve tedavi sürecindeyseniz kanda D dimer seviyesinin normal ya da düşük olması büyük olasılıkla tedavinizin iyi gittiği anlamına da gelmektedir.

D Dimer Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

D Dimer en yüksek kaç olmalı?

Kanda ölçülen D dimer değeri 250 mcg/L den düşük olması gerekir. Bu değerin üstü D dimer yüksekliği olarak kabul edilir.

D Dimer yüksekliği nasıl düşürülür?

D dimer yüksekliğinin düşürülmesi için altında yatan hastalığın tespit edilerek tedavinin uygulanması gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al