Yükleniyor

Hilterapi Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Hilterapi Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Günlük yaşamda psikolojik veya fizyolojik etmenler nedeniyle vücut ağrıları ortaya çıkabiliyor. Ana nedeni tespit edilip tedavisi sağlanamayan, sık ve sürekli hissedilen ağrılar yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Doku- hücrelerin yenilenmesi ve iltihap giderici özelliği ile ağrıların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynayan hilterapi son dönemlerde sıkça tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Kan dolaşımını artırarak ödem attırma ve kolay uygulanabilirlik özellikleri ile dikkat çeken bu yöntem hasta konforunu artırıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Bölümü’nden Uz. Dr. Tacettin Mirzaoğlu, hilterapi ve merak edilenleri hakkında bilgi paylaştı.

İçindekiler

Hilterapi Nedir?

Hilterapi, 2002 yılında FDA onayı almıştır ve dünyada birçok modern tıp merkezi ve hastanelerde güvenle kullanılmaktadır. Hilt, High Intensity Laser Therapy adıyla bilinen yüksek yoğunluklu bir lazerdir. Doğal enerji transferi (fotobiyostimülasyon )yoluyla doku yenilenmesini ve iyileşmesini hızlandırmaktadır. Yüksek yoğunluklu lazer tedavisi olarak bilinen hilterapi dolaşımı artırıp ağrılı bölgenin iyileşmesini sağlayan hücreleri aktif hale getirerek, yıpranmış ya da hasara uğramış dokuyu tamir etmektedir. Gün içerisinde ağrılar nedeniyle yardımsız iş yapamayan bireylere uygulanan bu lazerli yöntem sayesinde doku ve hücrelerde yenilenme ve iyileşme sağlanmaktadır.

Hilterapi Neden Kullanılır?

Hilterapi, uygulama yapılan vücut bölgesindeki dokuların derin bölgelerine ulaşarak kan dolaşımını artırıp ödemi azaltmaktadır. Ayrıca ağrı yapıcı maddeleri o bölgeden uzaklaştırarak ağrı kesici ve antiinflamatuar olarak da etki etmektedir. Böylece o bölgenin iyileşmesini sağlayan hücreleri aktif hale getirerek, hasar görmüş ve yıpranmış dokuyu tamir etmektedir. Hilterapi düşük yoğunluklu (soğuk ) lazer terapisine göre çok daha güçlüdür, hücresel dokuya daha derinlemesine ulaşmasını sağlar ve daha uzun süren sonuçlar sağlayarak tedavi etmektedir.

Hilterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Bel, boyun ve sırt ağrılarının büyük çoğunluğunun sebebi, yumuşak doku romatizması olan fibromiyaljidir olarak karşımıza çıkmaktadır. Fibromiyaljide tamamlayıcı tedavi olarak 10-15 seans hilterapi ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Fibromiyalji dışında kullanıldığı hastalıklar/ durumlar kısaca şunları içerir;

 • Osteoartrit (kireçlenme )
 • Yumuşak doku romatizmaları (kas ağrıları- fibromiyalji)
 • Karpal tünel sendromu
 • Tendinitler, bursitler (omuz,dirsek, kalça , diz ve ayak bileği ağrıları)
 • Spor yaralanmaları
 • Tenisçi dirseği ( epikondilitler)
 • Bel, sırt ve boyun fıtıkları
 • Yanık iyileşmesi
 • Kırıklarda kemik oluşumu ve iyileşmesi

Hilterapi avantajları nelerdir?

En büyük avantajları arasında uzun süre devam eden ağrılarda ağrıyı dindirme amaçlı kullanılmasıdır. İşlem esnasında minimum seviyede ağrı-acı hissedilir. Kısa süre içerisinde işlem uygulanır. Uygulanması önerilmeyen bireyler ( gebelik, kanserli lezyon bölgeleri, epilepsi vb.) dışında herhangi bir yan etkisi görülmez.

Hilterapi nasıl yapılır?

Uygulama sırasında derinin yaklaşık 4-6 cm derinliğine inilerek burada yer alan damarlar genişletilir. İşlem esnasında ağrı hissedilmez sadece tatlı bir sıcaklık hissedilebilir. Cilt üzerinde herhangi bir leke bırakmaz. Seans sırasında hastanın ve uygulamayı yapan kişinin koruyucu lazer gözlüğü kullanması gereklidir. Aksi takdirde uygulanan yoğun miktardaki lazer ışını gözlere zarar verebilir. Genellikle 5 ila 10 dk arasında süren ortalama 10-15 seans şeklinde uygulanmaktadır. Etkisi ilk seanstan itibaren ortaya çıkmaktadır.

HİLTERAPİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Hilterapi yan etkileri nelerdir?

Uygulama uygun bir şekilde yapıldığı müddetçe hiçbir şekilde yan etkisi yoktur.

Hilterapi kimlere uygulanmaz?

 • Hamilelerde
 • Kanserli lezyona yakın bölgelerde
 • Variköz venlerde ve iltihabi alanlarda
 • Epilepsisi olanlarda
 • Kalp pili taşıyanlarda dikkatli olunmalıdır.

Hilterapi kimlere uygulanır?

Kas ağrısı şikayeti bulunan bireyler ile fibromiyalji görülen bireyler uygulanır.

Kireçlenme, karpal tünel sendromu, omuz, dirsek, kalça, diz ve ayak bileği ağrıları, fıtık, yaralanmalar, yanık iyileşmesinde kullanılması uygundur.

Hilterapi ne kadar sürer?

Uygulanma nedenine göre seans ve işlem uygulama süresi değişkenlik gösterir. Seanslar genellikle 10-15 defa uygulanmak üzere gerçekleştirilir. Seans süreleri daha uzun ya da daha kısa olabilir.

Hilterapi fibromiyalji iyi gelir mi?

Yumuşak doku romatizması olan fibromiyalji görüldüğü bireylerde normal bir ağrıyı olduğundan daha fazla algılamaya neden olur. Dirençsizlik, halsizlik, uyku kalitesinde azalma gibi belirtileri ile hayat kalitesini oldukça düşürür. Doku ve hücrelerin iyileşmesini hızlandıran ve olumlu etkileyen hilterapi kullanım alanları arasında fibromiyalji de yer alır.

Hilterapi kimlere önerilir?

Günlük yaşamda destek almadan işlerini tek başını hal edemeyecek derece ciddi ve sürekli devam eden ağrıların olması durumunda ve bazı hastalıkların/ durumların bulunması halinde hilterapi önerilebilir. Bunların arasında yanıkların iyileşmesini hızlandırmak; kireçlenme, bel, sırt ve boyun fıtıkları, tenisçi dirseği ile kırıklarda kemik oluşumu ve iyileşmesini hızlandırmak amacıyla önerilir.

Güncelleme Tarihi : 18 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al