Yükleniyor

Geniz Eti Sorununda Plasma Yöntemi

Geniz Eti Sorununda Plasma Yöntemi

Plasma teknolojisi ile geniz etlerinin buharlaştırılarak alınması sağlanıyor.

İletişime Geçin

Çocuklarda nefes alma zorluğuna neden olan geniz eti büyümesi, gelişme geriliğinden konsantrasyon bozukluğuna kadar önemli sorunlara neden olabilmektedir. Buna rağmen pek çok ebeveyn, geniz etinin birkaç yıl içinde küçüleceğini düşünerek, çocuklarını ameliyat ettirmek istemeyebilir. Geniz eti tedavisinde plasma yöntemi son yıllarda öne çıkmaktadır.

İçindekiler

Plasma Yöntemi Nedir?

Geniz eti tedavisinde plasma yöntemi geniz etlerinin özel bir teknolojiyle buharlaştırılarak alınmasını sağlamaktadır.

Plasma Yöntemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Geniz eti çocuklarda ve nadiren erişkinlerde burnun arka bölümünde oluşan, nazofarenks olarak adlandırılan geniz bölgesinde yer alan lenfoid bir dokudur. Çocuklarda genellikle 2 yaşından itibaren büyümeye ve nefes almada zorluk yaratmaya başlar. Geniz eti 7-8 yaşlarına kadar büyümeye devam eder, sonra küçülmeye başlar. Ancak erken dönemde 15-24 ay arasında veya geç dönemde 11-12 ve daha büyük yaşlarda da geniz eti büyümesine bağlı sorunlar görülebilmektedir. Geniz etinin burundan arkaya doğru hava geçişini tıkaması nedeniyle; uykuda horlama, solunum sıkıntısı ve hatta nefes durması gibi sorunlara yol açabilmektedir. Yeterli nefes alamayan hastalar, derin uykuya geçemezler. Derin uykuya geçemeyen çocuklarda bir süre sonra kilo ve boy artışında yavaşlama hatta durma, aşırı hareketlilik ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca geniz eti biyofilm denilen, antibiyotiklere dirençli bakterileri barındırdığından bir bakıma bakteri rezervuarı olmaktadır. Bu durum, sık tekrarlayan veya uzun süren sinüzite, yine sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına ve gece öksürüklerine yol açmaktadır. Bunların yanı sıra uzun dönemde ise yüz-çene kemiklerinde deformasyona ve diş bozukluklarına neden olabilmektedir.

Geniz etinin tanısı burundan yapılan endoskopi yöntemi ile rahatlıkla konulabilmektedir. Ancak en önemli tanı kriteri, çocuğun uyku sırasında nefes alıp verişine dair anne-babadan alınan bilgidir. Her bireyin yüz yapısı farklı olduğundan, bir çocukta nefesi tıkayacak kadar büyüklükteki geniz eti, başka bir çocukta aynı ölçüde sıkıntı yaratmayabilir. Muayenede nefesi tıkayacak başka bir sorun olup olmadığına bakılır. Bazen iri bademcikler de büyümüş geniz etine eşlik edebilmektedir. Böyle durumlarda bademciğin de geniz eti ile birlikte alınması gerekebilir. Alerjisi olan çocuklarda da büyümüş geniz eti mevcut sorunu daha da ağırlaştırmaktadır. Geniz etinin alınması alerjik çocuğun üzerindeki solunum sıkıntısı yaratan yüklerden birini ortadan kaldıracak ve hastanın alerji ile daha kolay mücadele edebilmesini sağlayacaktır.

Plasma Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Radyofrekans enerjisinin yüksek seviyelerde kullanılması ile oluşturulan “Plasma enerjisi”, doku üzerinde ve havada bulunan su buharının iyonize hale getirilerek iyon bulutu yani plasma topu oluşturulması olgusudur. Ortamın ihtiyacı olan sodyum (Na) iyonu izotonikten yani tuzlu sudan sağlanır. Tuzlu su içindeki sodyum iyonu hem plasma bölgesinin gereksinimi olan sodyumu, hem de operasyon sahasının temiz kalması sağlamaktadır. Bu iyon yumağı yani plasma topu içine giren doku buharlaşarak alınabilir. Böylelikle adenoid dokusu buharlaştırılarak birkaç dakika içinde, kanama olmadan tamamen alınır. Buharlaştırılan doku vakumla çekilirken, aynı anda damardan olabilecek sızıntılar da durdurulmaktadır. Aynı işlem bademcik için de uygulanabilmektedir. Küretaj yöntemiyle yapılan işlem sırasında ameliyat bölgesi görüş alanında değilken, yani körlemesine yapılan bir işlemken, plasma yöntemiyle tüm operasyon sahası ameliyat mikroskobu ile 10 kez büyütülerek görülebilmektedir. Geniz eti tam görüş altında alınabildiği için tekrar oluşma olasılığı da daha düşüktür.

Plasma Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Ailelerin en çok merak ettikleri konulardan biri de geniz etinin alınmasının bağışıklık sistemine bir zararı olup olmadığıdır. Artık kesin olarak bilinmektedir ki; ne geniz eti, ne de bademciğin alınmasının bağışıklık sistemi üzerine herhangi bir negatif etkisi yoktur. Bu iki organın bağışıklık sistemi üzerindeki etkinliği %1’den daha azdır. Sanılanın aksine, çocuklar veya erişkinler geniz eti alındıktan sonra çok daha az hastalık geçirmektedir. Daha az hastalanmak daha az antibiyotik kullanımına ve daha az antibiyotik kullanımı da bağırsak sisteminin zarar görmemesini sağlamaktadır. Vücut bağışıklık sisteminin yaklaşık %70’i bağırsakla ilişkilidir. Sık ve gereksiz antibiyotik kullanımı bu sisteme zarar vermektedir.

Geniz eti ameliyatlarında uygulanan plasma yönteminde geniz etleri buharlaştırılarak alınabilmektedir. Geniz eti tamamen çıkarılabilmekte ve tekrarlama riski düşük olmaktadır. Ayrıca geniz eti tampon konulmasına gerek kalmadan ve kanama olmadan alınabilmektedir. Çevre dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntemde ağrı olmamakta ve işlem kısa sürmektedir. Çocuklar daha az anestezi almakta, iyileşme süreleri kısa olabilmektedir.

Geniz Eti Sorununda Plasma Teknolojisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular 

İşlem sonrası çocukların büyüme hızı artar mı?

Ameliyatın sonrasında, çocuklar sağlıklı bir şekilde uyuyup dinlenecekleri için büyümü hormonu seviyesi de artmaktadır. Bu pozitif etki çocukların boy kilo oranına da yansımaktadır.

Çocuklarda geniz eti problemi yüz görünümünden anlaşılabilir mi?

Geniz eti problemi uzun süre tedavi edilmediğinde çocuklarda yüz şekline etki etmektedir. Alt çene arkaya doğru üst çene de öne doğru görünmektedir. Bunun nedeni çocuğun nefes almakta zorlanması ile ağız yolunu kullanması ve derin damak yapısı oluşmasıdır. Yanaklarda da sinüsler gelişmediği için düz bir görünüm oluşmaktadır. Çocuklar kaliteli uyku uyumadıkları için halsiz ve uykulu görünmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Plasma Yöntemi Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al