Yükleniyor

Lejyoner Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lejyoner Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lejyoner hastalığı, legionella pneumophila adlı bakterinin akciğerlerde enfeksiyona neden olduğu bir zatürre türüdür. Halsizlik, baş ağrısı, kas ağrıları, yüksek ateş, öksürük, solunum güçlüğü ve ishal lejyoner hastalığının belirtileridir.Lejyoner hastalığına neden olan bakteriler genellikle otel, hastane ve ofis gibi toplumsal alanlarda bulunur. 

İçindekiler

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Zatürrenin bir türü olan lejyoner hastalığı, klima veya jakuzi gibi yerlerden gelen su damlacıklarının solunmasıyla bulaşan bir akciğer enfeksiyonudur. Lejyoner hastalığına neden olan bakteri legionella pneumophila adlı bakteridir.

Genellikle yanlış klima kullanımıyla artışa geçen lejyoner hastalığı, otel, hastane ve ofis gibi kalabalık olan toplumsal alanlarda bakterinin bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşı su damlacıklarının solunmasıyla yaşanır.

Akciğeri olumsuz etkileyen bir akciğer enfeksiyonu olduğu için lejyoner hastalığının karakteristik belirtisi öksürüktür. Öksürükle birlikte yüksek ateş, ishal, nefes darlığı, baş ağrısı, kas ağrıları, mide bulantısı ve bilinç bulanıklığı lejyoner hastalığında görülen belirtilerdir.

Genel olarak antibiyotik tedavisi uygulanan lejyoner hastalığı, tedavi edilmediği senaryolarda yaşamı tehdit eden bir problem haline gelebilir.

Lejyoner Hastalığı Neden Olur?

Lejyoner hastalığı, Legionella pneumophila bakterisinin vücuda girmesiyle meydana gelir. Bu bakteri, bakteriyi taşıyan klima veya jakuzi gibi yerlerdeki hava ve su damlacıklarının solunmasıyla bulaşır.

Aynı zamanda lejyoner hastalığına neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Legionella pneumophile bakterisi
 • 50 yaş ve üzeri olunması
 • Sigara tüketimi
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması
 • Kronik akciğer hastalığı

Lejyoner hastalığının bulaşma alanları nelerdir?

Lejyoner hastalığına neden olan bakteri genellikle klima, havuz, jakuzi, sıcak su depoları, çeşmeler ve içme suları lejyoner hastalığına yol açabilecek bulaşma alanları arasındadır.

Lejyoner hastalığına neden olan bakterinin bulaşma alanları şu şekildedir:

 • Klima
 • Havuz veya jakuzi
 • Sıcak su depoları
 • Çeşmeler
 • Spa ve termal havuzlar
 • Otel, hastane ve bakım evlerinin su dağıtım sistemleri

Lejyoner Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir zatürre türü olması ve akciğerleri etkilemesi sebebiyle lejyoner hastalığının en tipik belirtisi öksürüktür. Öksürükle birlikte yüksek ateş, nefes darlığı, baş ağrısı, kas ağrıları, mide bulantısı ve ishal de lejyoner hastalığında ortaya çıkan belirtiler olarak kabul edilir.

Lejyoner hastalığı genel olarak şu belirtilerle kendini gösterir:

İlk başta hafif gribal enfeksiyon şeklinde ortaya çıkan lejyoner hastalığında belirtilerin ortaya çıkması 2 ila 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde belirtiler görülür ve şiddetine göre doktora başvurmak gerekebilir.

Pontiac ateşi nedir?

Lejyoner hastalığı pontiac ateşine de neden olabilir. Pontiac ateşi, lejyoner hastalığından çok daha az şiddetli olup akciğerleri etkilemez ve hafif grip benzeri bir hastalıktır. Bu sebeple öksürük gibi alt solunum yolu semptomlarına neden olmaz.

Pontiac ateşi, genellikle kişi bakteriyle temas ettikten 24 ila 72 saat sonra görülmeye başlar. Lejyoner hastalığının belirtileri ise 2 haftalık bir zaman dilimine yayılabilir. Pontiac ateşi tedavi olmadan genellikle 3 ila 5 gün içinde kendiliğinde geçme özelliği taşırken Lejyoner hastalığı yaşamı tehdit edici bir hale gelebilir ve bu yüzden tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Lejyoner hastalığının tanısı için kan tahlili, göğüs röntgeni, balgam testi, BT taraması, omurilik sıvısı testi ve idrar tahlili gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Bunlarla birlikte akciğerlerin içine ışıklı bir tüple bakılan bronkoskopi ve torasentez yöntemi de tanı konusunda fikir verebilir.

Lejyoner Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lejyoner hastalığında zatürre benzeri tedavi yöntemleri uygulanır. Bu süreçte genel olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca nefes alma konusunda sorun yaşayan kişiler için oksijen desteği verilebilir. Lejyoner hastalığının şiddetli görüldüğü durumlarda ise kişinin hastanede kalması daha sağlıklı olabilir.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Önlenir?

Lejyoner hastalığının salgın olarak yayılmasının önüne geçmek için özellikle binalardaki su ve havalandırma sistemlerinin düzenli olarak bakımının yapılarak yenilenmesi gerekir.

Lejyoner Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lejyoner ne demek?

Zatürrenin ciddi bir türü olan ve akciğerlere zarar veren lejyoner hastalığı, ilk kez 1977 yılında, Philadelphia'daki bir otelde düzenlenen Amerikan Lejyonu kongresinde 180 kişinin hastalanıp 29 kişinin ölümüne yol açan gizemli bir salgının ortaya çıkmasıyla görülmüştür.

Lejyoner hastalığı bulaşıcı mı?

Lejyoner hastalığı insandan insana bulaşan bir hastalık değildir.

Lejyoner hastalığı risk faktörleri nelerdir?

Lejyoner hastalığının risk faktörleri grupları arasında yaşlılık, bağışıklık sistemi düşük olanlar, sigara tüketenler ve kronik akciğer hastalığı olan kişiler yer alır.

Lejyoner hastalığı ne gibi komplikasyonlar gösterir?

Lejyoner hastalığının tedavi edilmediği durumlarda dehidrasyon, organ yetmezliği, solunum yetmezliği, ensefalopati, kalp iltihabı, şok, kan zehirlenmesi ve hatta koma bile görülebilir. Bu bağlamda lejyoner hastalığının tıbbi tedavisinin yapılması önemlidir.

H3: Lejyoner hastalığı geçer mi?

Lejyoner hastalığı ciddi bir akciğer enfeksiyonu olmasına rağmen tedavi edildiği takdirde iyileşme oranı çok yüksek bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmeyen vakalarda riski yüksektir.

H3: Lejyoner hastalığı olan bir kişi nasıl hareket etmeli?

Lejyoner hastalığının tanısı konan bir kişi sigara içiyorsa bırakmalı, alkol kullanmamalı, istirahat etmeli ve bol bol su içmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al