Yükleniyor

Kaburga Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Kaburga Ağrısı Nedenleri

Kaburga Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Kaburga Ağrısı Nedenleri

Kişinin derin bir şekilde nefes almasını engelleyen, göğüs kısmına doğru baskı uygulayan ve kaburga kırıklarıyla birlikte kaslarda meydana gelen bazı problemler sonucu ortaya çıkan ağrılara kaburga ağrıları adı verilir. Rahat hareket edilmesini zorlaştıran ve günlük hayatı olumsuz etkileyen ağrılardan biri olan kaburga ağrısı, göğsün alt kısmında hissedilir ve çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak gelişir. Altında yatan nedenlere bağlı olarak tıbbi tedavi gerektirebilir.

İçindekiler

Kaburga Ağrısı Nedir?

Kaburga ağrısı, kas çekilmesi, ezilme veya kaburgada kırık oluşmasına bağlı olarak nefes alma, vücudunuzu bükme ya da hareket ettirme ve göğüse baskı uygulandığında ortaya çıkan hafif veya şiddetli ağrılardır.

Kaburga ağrıları genellikle kendi kendine geçmesiyle bilinir ancak daha şiddetli seyreden kaburga ağrısı vakaları kişinin tıbbi tedavi almasını mecbur kılabilir. Kaburgada meydana gelen ağrılar, yaşanan nedene bağlı olarak hemen oluşmasının yanı sıra yavaş bir şekilde zamanla da meydana gelebilir.

Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Kaburga ağrıları, kaburga ile göğüs kemiğinin birleştiği bölgedeki kıkırdağın iltihaplanması olarak bilinen kostokondrit, kas çekilmesi, darbeye veya spora bağlı yaralanma, asit reflü, kas spazmı, fibromiyalji ve kanser gibi nedenler ile yaşanır.

Doktorun fiziki muayene ve özellikle görüntüleme testleriyle belirleyeceği kaburga ağrısının nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Yaralanma

Özellikle düşme, trafik kazaları ve spor esnasında meydana gelen yaralanmalar kaburga ağrısının yaygın nedenleri arasında gösterilir. Yaralanma çeşitleri kaburga kırıkları, kaburga çürükleri, ve kas çekilmesi şeklinde özetlenebilir.

Kostokondrit

Göğüs kafesi ağrısı olarak da adlandırılan kaburga kemiği ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olarak kabul edilen kostokontrit, kaburga ile göğüs kemiğinin birleştiği bölgedeki iltihabi durum anlamına gelir. Bu durum genellikle kostosternal eklem adı verilen bölgede yaşanır. Hafif veya şiddetli ağrı şeklinde kendini gösteren kostokondrit vakaları genellikle kendiliğinde iyileşebilirken bazı durumlarda tıbbi tedaviye gerek duyulabilir.

Plörezi

Akciğer zarında sıvı birikmesiyle birlikte göğüs astarlarını etkileyen inflamatuar bir durum olarak ortaya çıkan ve plörit şeklinde de bilinen plörezi, kaburga ağrısı nedenleri arasında yer alır.

Fibromiyalji

Zihinsel bulanıklık ve yorgunluk gibi semptomlar gösteren fibromiyalji, kaburga ağrısının nedenleri arasında gösterilir.

Romatoid Nedenler

Kişinin göğüs kafesi ağrısı yaşamasına neden olarak romatoid nedenler romatoid artrit ve psoriatik artrittir.

Pulmoner Emboli

Akciğerlere giden arterin tıkanması olarak bilinen pulmoner emboli, kaburga kemiği ağrısının nedenlerindendir. Arterlerin tıkanmasına genellikle bacaklardan yukarıya doğru çıkan kan pıhtıları neden olur. Pulmoner emboli kaburga ağrısının yanı sıra nefes darlığı, baş dönmesi ve düzensiz kalp atışı gibi belirtiler meydana getirebilir.

Kaburga Kayması Sendromu

Kaburga kayması sendromunda aşırı hareket eden ve yüzen kaburgaların kaburgalar arasında uzanan kasları beslemekle görevli interkostal sinirleri sıkıştırarak kaburga ağrısına neden olabileceği düşünülmektedir.

Kanser

Göğüs kafesi ağrısı olarak da bilinen kaburga ağrısının nedenlerinden biri de akciğer kanseri olarak gösterilir. Kesin bir neden olmamakla birlikte yapılacak teşhisler sonucunda belirlenecek akciğer kanserinde veya metastaz sonucu yayılan kanserler göğüs ağrıyla birlikte göğüs kafesi ağrısı da yaşatabilir.

Sıralanan tüm bu kaburga ağrısı nedenlerinin dışında kaburga ağrısına daha az neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

Sol Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Kalp ve midenin altında kalan organları korumakla görevli olan sol kaburgada meydana gelen ağrılarda yaygın nedenler, dalağın hasar görmesi, kalp krizi, pankreatit, peptik ülser ve iltihaplı kıkırdak gibi rahatsızlıklardır. Sol kaburga ağrısı keskin veya bıçak saplanır hissinde olabileceği gibi donuk bir şekilde de yaşanabilir.

Sol kaburga ağrısı nedenleri genel olarak şu sorunlara bağlı gelişir:

Sağ Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Göğüs kafesinin sağ tarafında yani sağ kaburgada ağrı oluşmasının başlıca nedenleri safra taşı, kostokondrit diye bilinen iltihaplı kıkırdaklar ve gastrointestinal sorunlardır.

Sağ kaburga ağrısını oluşturan yaygın nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Kostokondrit
  • Göğüs travması
  • Osteomalazi
  • Karaciğer hastalıkları
  • Safra taşları
  • Köprücük kemiği kırığı
  • Osteoporoz
  • Pankreatit

Sırt Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Sırt kaburgalarında ağrıya daha çok kas gerginliği veya kaburga kırılması gibi yaralanmalar neden olurken, osteoporoz, safra taşı veya akciğer rahatsızlıkları gibi daha ciddi durumlar da ağrının nedenleri arasında yer alır. Buradaki ağrı keskin, donuk hafif veya şiddetli yaşanabilir. Bu nedenlerin sebep olduğu sırt kaburga ağrısı kendiliğinden geçebilirken ağrının devam ettiği durumlarda doktora danışmak daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik sürecinde vücutta ciddi fiziksel değişimler meydana gelir. Bebek anne karnında büyüdükçe rahmin genişlemesiyle göğüs kafesinde baskı oluşur ve rahmin genişlemesi sonucu göğüs kafesi de genişler ve hamilelikte kaburga ağrısı meydana gelir.

Ayrıca bebeğin anne karnında kaburgaları tekmelemesi de kaburgaların hareket edip ağrı yaşanmasına neden olabilirken kas-iskelet sisteminde yaşanan değişimler de hamilelikte kaburga ağrısı yaşanmasına sebebiyet verir.

Hamilelikte kaburga ağrısı genellikle anormal bir duruma işaret etmezken kadın doğum uzmanını konu hakkında bilgilendirip ağrıların devamı durumunda uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Kaburga Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaburga ağrısı neyin belirtisi?

Kaburga ağrısının nedenleri arasında kostokondrit, travmatik yaralanlamalar, kaburga kırıkları, kas gerginliği ve kemik hastalıkları gösterilir.

Kaburga ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Kaburga ağrısının şiddetli bir şekilde devam ettiği ve geçmediği durumlarla birlikte derin nefes alırken zorlanma meydana geliyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Kaburga ağrısı kendiliğinden geçer mi?

Genellikle çok dikkate alınmayıp kendiliğinden geçmesi beklenen kaburga ağrısının kendiliğinden geçmediği durumları altında farklı nedenlerin yattığının işaretidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al