Yükleniyor

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

İletişime Geçin

Karın bölgesindeki şekil bozukluklarını ortadan kaldırmak için yapılan karın germe ya da düzeltme ameliyatları, özellikle obezite cerrahisi ile doğum sonrasında gelişen sarkmaların giderilmesi için tercih ediliyor. Obezite cerrahisi veya doğumlar sonrasında ortaya çıkmasa da karın bölgesinde deformasyondan rahatsız olanlar, karın germe ameliyatıyla daha estetik görüntüye kavuşabiliyor. Erkeklerin estetik kaygılar nedeniyle tercih ettiği ve tıp dilinde “abdominoplasti” olarak adlandırılan karın germe ameliyatı ile düzeltilebilen karın bölgesindeki şekil bozukluğu, esas olarak cilt ve cilt altı dokunun fazlalığından kaynaklanıyor. Birden fazla gebelik ile obezite sonrasında kilo verme ile karın kaslarının gevşekliği ve karın içi yağlanma karın bölgesinde sarkmaya neden olabiliyor. Memorial Sağlık Grubu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları, karın germe işlemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın germe ameliyatı sırasında karın bölgesindeki fazla deri ve yağ alınır. Karın bölgesindeki kasların bağdokusu kılıfları da (fasya) genellikle dikişlerle sıkılaştırılır. Kalan kısım yeniden şekillendirilir. Karın germe ameliyatıyla göbek deliğinin altındaki alt karın bölgesindeki strialar (çatlaklar) da ortadan kaldırılabilir; ancak karın germe ameliyatı bu bölgenin dışındaki çatlakları düzeltmeyecektir.

Karın germe ameliyatı kimler için uygundur?

Genel sağlık durumu iyi ve ameliyat olmaya bir engeli olmayan 18 yaşının üzerindeki her erkek ve kadın karın germe ameliyatı olabilir. Ameliyat öncesinde kişinin tıbbi öyküsünün alınması ve alışkanlıkları son derece önemlidir. Daha önce geçirilmiş gebeliklerin karın duvarına olan etkisi değerlendirilmeli, hastanın kilo alma ve kaybetme süreci tartışılmalı, daha önceden yapılmış açık ya da kapalı tüm cerrahi müdahaleler detaylandırılmalıdır. Eğer hasta kilo vermeyi veya gebe kalmayı planlıyorsa operasyonun ertelenmesi önerilmelidir. Operasyon öncesi, hedeflenen kiloya mümkün olduğunca çok yaklaşılması konusunda motive edilmelidir.

Karın germe ameliyatının aşağıdaki riskleri de mutlaka değerlendirilmelidir:

 • 2 yıl içinde bir gebelik planı varsa, operasyon ertelenmelidir.
 • Ağır kalp hastaları, diyabet ve kan pıhtılaşma problemlerine neden olan hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Enfeksiyon veya bağ dokusu hastalıklarına bağlı yara iyileşmesine ait sorunlar kesinlikle önemsenmelidir.
 • Kullanılan ilaçlar ve bitkisel destek ajanları dikkatle incelenmeli, kan sulandırıcılar, doğum kontrol hapları, antiromatizmal ilaçlar mutlaka hekime bildirilmelidir.
 • Operasyon öncesi kilo vermek için ağır egzersizler yapılmışsa bunların sonlandırıldığından ve 3-4 aydır kilonun stabil olduğundan emin olunmalıdır.
 • Sigara içilmesinin yara iyileşmesini bozabileceği ve ameliyat bölgesindeki dokuların kanlanması için risk oluşturacağı unutulmamalı, ameliyattan en az 4 hafta önce bırakılmalıdır.

Gebelik sırasında cilt dokusu ve karın kasları, dokuların esneklik seviyesinin ötesinde gerilir. Gövdenin öne doğru hareketini sağlayan ve karnın iki tarafında yukarıdan aşağı doğru yerleşmiş olan rektus kaslarını ortada bir arada tutan zarın gevşemesine bağlı olarak da “rektus diastazı” durumu ortaya çıkabilir. Gebelik sonrası egzersizler yapılıp gebelikte alınan kilolar geri verilse bile gevşemiş olan derinin eski haline dönmesi ve karnın toparlanması her zaman mümkün olmayabilir.

Sarkmaya neden olan diğer önemli neden ise aşırı kilo alımıdır. Diyetle veya mide küçültme operasyonlarıyla verilen aşırı kilo, karın duvarının gevşemesine ve cilt dokusunun fazlalığına neden olmaktadır. Ayrıca karın bölgesi ameliyatlarının ardından oluşan deformiteler de daha az görülen sarkma nedenleri arasındadır. Özellikle safra kesesi, bağırsak veya mide ameliyatları ile sezaryen sonucunda ortaya çıkan insizyon skarları karında şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Karın germe ameliyatı sarkmış veya dolgun görülen karın bölgesindeki yağların ve fazlalık gevşek derinin çıkarılması ve sıklıkla gevşemiş karın kaslarının sıkılaştırılması için uygulanır.

Karın germe ameliyatı avantajları nedir?

Karın germe ameliyatı yapılarak derideki gevşeklik ve karın kaslarındaki deformasyona bağlı olarak ortaya çıkan ve egzersiz ile kilo verme girişimlerine rağmen düzeltilemeyen karın şekil bozukluğu ortadan kaldırılacaktır. Ameliyatın asıl amacı kilo verdirmek olmamakla birlikte, obeziteye bağlı karın deformitesi için abdominoplasti yapılmışsa, kişilerin bir miktar da olsa kilolarından kurtulması da mümkündür. Ayrıca karın bölgesinde fıtığı bulunanların bu ameliyat esnasında fıtık onarım ameliyatı ve karın duvarının güçlendirilmesi gerçekleştirilebilir. Karın derisinde gebeliklerden veya kilo almaya bağlı olarak gelişen çatlakların giderilmesi için cerrahi veya cerrahi olmayan herhangi bir çözüm bulunmamaktadır. Karın germe ameliyatlarında çıkarılan deri bölgesinde bulunan çatlaklar sayesinde karın bölgesindeki çatlaklar azalmış olacaktır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Standart karın germe ameliyatlarında, alt karın bölgesinde sezaryen kesisi yapılan bölgeden her iki tarafta leğen kemiklerinin ön çıkıntısına doğru uzatılan bir kesi yapılır. Ayrıca göbek çevresinde de bir kesi yapılarak karın derisi kaburgalar hizasına kadar karın kasları üzerinden kaldırılır. Sonrasında karın kaslarının kılıfları dikişlerle sıkılaştırılır ve karın derisi aşağı çekilerek fazlalık yağ ve deri çıkarılır ve göbek deliği yeniden konumlandırılır. Kesiler en az iz kalacak ve saklanabilir pozisyonda olacak şekilde özenle dikilerek kapatılır. Çoğu zaman bu ameliyatla birlikte liposuction işlemi yapılarak hem karın germe ameliyatının sonuçlarının daha iyi olması sağlandığı gibi yan karın bölgeleri daha iyi şekillendirilir. Sadece göbek altı bölgesinde “ayva göbeği” olarak adlandırılan alanın dolgunluğu söz konusu ise yapılacak kesiler daha kısadır ve göbeğin yerinin değiştirilmesine gerek kalmayan daha sınırlı bir ameliyat gerçekleştirilir. Bu sınırlı ameliyat “mini abdominoplasti” olarak adlandırılır.

Sık sorulan sorular

Karın germe ameliyatı dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Karın germe ameliyatının dezavantajı bulunmamaktadır. Bu ameliyatla ilgili olarak özel bir risk olmamakla birlikte tüm benzer ameliyatlardaki enfeksiyon, yara açılması, akciğerlere pıhtı atılması gibi ortak risklerden bahsedilebilir.

Karın germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

 • Karın germe operasyonu öncesinde, fizik muayene detaylıca yapılmalıdır. Karın duvarına ilişkin tüm izler kaydedilmeli, karın fıtıklarının varlığı not edilmelidir.
 • Karın duvarının durumu ve gerginliği incelenmelidir. Karın duvarı cildinin miktarı, elastikiyeti ve niteliği detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.
 • Operasyon öncesi fotoğraflama yapılmalı ve hastaya operasyon hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Örneğin hasta fazla cilt ve yağ dokusunun çıkarılmasının, karın  içi yağlanmaya bağlı şişkinliği tamamen düzleştiremeyeceğini bilmelidir.
 • Birden fazla gebelik geçirmiş kadınların karın bölgesindeki ‘stria’ adı verilen çizgilerinin (çatlakların) operasyon sonrasında tamamının yok olmayacağı, bu çatlakların ancak göbek deliği altında kalan ve ameliyat esnasında çıkarılacak olan bölümdeki kısımlarının ortadan kalkacağı söylenmelidir.
 • Operasyon sonucu ortaya çıkacak iz, hastanın cildine direk olarak veya fotoğraf üzerinde belirtilmelidir. Oluşacak olan bu izin yapısı ve potansiyel olarak oluşabilecek yara sorunu hastayla paylaşılmalıdır.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatları, ameliyat tekniğine ve işlemin gerçekleştirileceği bölge büyüklüğüne göre 2-5 saat arasında sürebilmektedir. Bu ameliyatlarda, hastanın fiziki özelliklerine bağlı olarak, üst karın bölgesine ve yan karın ve bel bölgelerine liposuction işlemleri de eklenebilir.

Karın germe ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Karın germe ameliyatından sonraki 5-6 gün boyunca, dikiş bölgesindeki gerginlik nedeniyle dik yürümekte güçlük çekilebilir. Başlangıçta hastalar dik yürümek için kendilerini zorlamamalı, yanlarında birisi var iken küçük adımlarla ve öne eğilerek yürümelidir. Birkaç gün içerisinde tek başlarına dik yürümek mümkün olacaktır. İlk 4-6 hafta boyunca bir korse ile içerideki dikişler ve kasların desteklenmesi hasta konforunu artırır. Bu dönemde ağır egzersiz veya karnı zorlayacak işlemlerden uzak durmalıdır.

Karın germe ameliyatı sonrası gebe kalabilir miyim? Problem olur mu?

Karın germe operasyonunda fazla olan cilt dokusu çıkarılır. Bunun yanında karın kaslarının arasındaki boşluklar sıkılaştırılır. Uygulanan dikişler genellikle 6 ay içerisinde eriyip kaybolurlar. Bu nedenle karın germe işleminin ardından hastaya gebe kalmak için 6 ay-1yıl arası bir süreç önerilmektedir. Ancak karın germe işleminden sonra plansız bir gebelik yaşansa bile anne ya da bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bebeğin büyüme süreci içerisinde ipler içerde yavaş yavaş emilmekte ve karın normal şartlarda gebeliğin gerektirdiği şekilde büyümektedir. Yine de yakın bir dönemde planlanan gebelik varsa gebelik sürecinin bitmesi ve lohusalık döneminin geçmesi sonrası karın germe işlemi daha uygun olmaktadır.

Karın germeden sonra hamile kalırsam normalden fazla kilo alır mıyım? O bölge yeniden yağlanır mı?

Sonuçta bölgedeki fazla olan doku çıkarıldığı için vücut nasıl normal olarak kilo alırsa karın bölgesi de aynı şekilde kilo almaktadır. Yapılan işleme bağlı olarak normalden fazla kilo alınması söz konusu değildir. Yine de geçirilen gebelik sonrasında ameliyatla kazanılmış olan görünümde kısmen gerileme olacaktır.

Karın germe işleminden sonra hamile kalırsam çok çatlak oluşur mu?

Karın germe işleminden sonra hamile kalınırsa yine gebeliğin getirdiği olağan çatlaklar görülebilir. Sonuçta sıkı ve dümdüz bir karın dokusunun genişlemesiyle bol bir dokunun genişlemesi arasında fark olacaktır. Eğer anne adayında çatlaklar genetikse veya hızlı kilo alıp verme süreci yaşandıysa mevcut çatlaklar artabilmektedir. Bu hastalarda genelde karın germe işlemi öncesi özellikle gebelik sürecini atlatması, germe işleminin sonraya bırakılması önerilmektedir. Ancak bu kişiler diyetine ve sporuna dikkat eder, özellikle pilates ya da yoga gibi egzersizleri yapmaya özen gösterirse, karın buna göre esneklik kazanacağı için çatlak riski minimuma inecektir.

Karın germe ameliyatından önce kilo vermem gerekir mi?

Karın germe ameliyatından önce kilo vermek şart değildir. Bununla birlikte fazla kilolu olunması durumunda ideal kilo aralığına inilmesi için gayret gösterilmelidir. Böylece karın germe ameliyatı ile elde edilebilecek en iyi sonuçların alınabilmesi mümkün olacaktır.

Kilo verdikten sonra karın germe ameliyatına ihtiyacım olacak mı?

Karın germe ameliyatı kilo veren her kişi için gerekli olmayabilir. Çok kilosu olmayan, deri esnekliği ve kalitesi iyi olan ve erken yaşlardaki kişilerde, kilo verdikten sonra karın germe işlemi gerektirecek kadar belirgin sarkıklık ve deformite oluşmayabilir.

Karın germe ameliyatı türleri nelerdir?

En yaygın karın germe türleri şunlardır:

 • Standart karın germe
 • Mini karın germe (mini abdominoplasti)
 • Fleur-de-Lys abdominoplasti
 • Çevresel karın germe

Standart karın germe nedir?

Standart karın germe ameliyatında, alt karın bölgesinde sezaryen kesisi yapılan bölgeden her iki tarafta leğen kemiklerinin ön çıkıntısına doğru uzatılan bir kesi yapılır. Ayrıca göbek çevresinde de bir kesi yapılarak karın derisi kaburgalar hizasına kadar karın kasları üzerinden kaldırılır. Sonrasında karın kaslarının kılıfları dikişlerle sıkılaştırılır ve karın derisi aşağı çekilerek fazlalık yağ ve deri çıkarılır. Göbek deliği yeniden konumlandırılır. Çoğu zaman bu ameliyatla birlikte liposuction işlemi de yapılarak tüm ön karın bölgesi ve yan karın bölgeleri yağları alınarak inceltilir.

Mini karın germe (mini abdominoplasti) nedir?

Sadece göbek altı bölgesinde “ayva göbeği” olarak adlandırılan alanın dolgunluğu söz konusu ise yapılacak kesiler daha kısadır ve göbeğin yerinin değiştirilmesine gerek kalmayan daha sınırlı bir ameliyat gerçekleştirilir. Yine bu ameliyatta da kasların kılıflarını sıkılaştırmak için içeriden sağlam dikişlerle karın duvarı desteklenir ve şişkinlik giderilir.

Fleur-de-Lys abdominoplasti (zambak çiçeği) ve çevresel karın germe nedir?

Obezite cerrahisi sonrası fazla kilo verilen durumlarda deri sarkıklığının çok fazla olduğu durumlarda gerçekleştirilen daha geniş ve ağır ameliyatlardır. Karın germe ameliyatında deri fazlalığı yukarıdan aşağı çekilerek çıkarılır. Ancak bu işlem, sarkıklık ve gevşekliği aşırı olan hastalardaki yanlara doğru olan fazlalık deri ve yağ dokusunun uzaklaştırılması için yeterli olmaz. Bu durumda karın bölgesinin orta kısmında da yukarıdan aşağı uzanan sağlı-sollu iki kesi daha yapılarak bu kesilerin ortasında kalan fazla dokular da çıkarılır. Böylelikle ameliyatın sonunda alt karın bölgesindeki yanlamasına uzanan dikiş bölgesine ek olarak karın bölgesinde yukarıdan aşağı uzanan ikinci bir dikiş hattı daha olur. Çevresel karın germe (belt lipektomi) ise yine bu tür hastalarda doku fazlalığının sadece karın bölgesi ile sınırlı kalmayıp bele doğru devam ettiği durumlarda gerçekleştirilen daha kapsamlı bir ameliyat türüdür.

Karın germe revizyon ameliyatı nedir?

Karın germe revizyonu, basitçe ikincil abdominoplasti ameliyatını ifade eder.

Karın germe ameliyatı ile kilo verilir mi?

Karın germe ameliyatının amacı kilo vermek değildir; ancak elbette ki çıkarılan yağ ve deri dokusunun büyüklüğüne bağlı olarak az miktarda da olsa kilo kaybı söz konusu olacaktır.

Karın germe ameliyatı izleri ne kadar sürede geçer?

Ameliyatın izleri öncelikle ilk birkaç ay boyunca daha pembe renkli ve belirgindir. Bu rengin normal deri rengine dönmesi yaklaşık 1 seneyi bulabilir.

Karın germe kesisinin iyileşmesi ne kadar sürer?

Kesinin duş alacak kadar iyileşmesi için genellikle 3 gün yeterli olur. Ameliyatta sıklıkla gizli dikişler konulduğu için dikiş alma ihtiyacı olmamaktadır.

Karın germe ameliyatından sonra ne zaman işe dönebilirim?

Karın germe ameliyatından sonra normal çalışma hayatına başlamak için 6-8 hafta bir süre geçmesi yeterli olmaktadır.

Karın germe ameliyatından sonra hala bebek sahibi olabilir misiniz?

Karın germe ameliyatı geçirmiş olmak gebe kalınması için engel değildir. Bununla birlikte gebeliğe bağlı doğal değişimlerin karın germe ameliyatı ile elde edilmiş olan kazanımların bir kısmının kaybına yol açabileceği hatırda tutulmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al