Yükleniyor

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir? Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir? Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz yanması, altında çeşitli rahatsızlık ve nedenlerin yattığı bir enfeksiyon olarak değerlendirilir. Tek başına yanma olarak görülebilmesinin yanında boğaz bölgesinde ağrı, kuruluk hissi, yutkunma zorluğu, ses kısılması ve halsizlik gibi belirtilerle de ortaya çıkması mümkündür. Boğaz yanması, bu belirtiler ışığında geniz akıntısı, reflü ve çeşitli enfeksiyonların neden olduğu bir durum olarak kabul edilir. Kişinin bireysel yöntemlerle tedavi edebileceği bir sorun olmasına rağmen geçmediği takdirde doktor kontrolünde tedavisi gerekebilir.

İçindekiler

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz yanmasının en sık görülen sebepleri virüs kaynaklı enfeksiyonlardır. Mevsimsel hastalıklar başta olmak üzere soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu öksürük ve boğaz tahrişleri yanmayı ortaya çıkarabilir. Enfeksiyon ve virüs kaynaklı rahatsızlıkların yanı sıra sindirim sistemi ve midede yaşanan problemler de boğaz yanmasını tetikleyen unsurlardandır. Boğaz yanmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Soğuk algınlığı ve grip

Boğaz yanmasının sıklıkla görülen nedenlerinin başında soğuk algınlığı ve grip gelir. Viral bir enfeksiyon olmasıyla birlikte çeşitli semptomlar içerebilir. Soğuk algınlığı veya grip hastalıklarında, öksürük ve burun akıntısı (burun çekme) boğazda yanmaya sebep olur.

Geniz akıntısı

Soğuk algınlığının dışında mukusta meydana gelen geniz akıntısı da boğaz yanması meydana getirebilir. Sürekli sıvı damlaması boğazları tahriş eder. Bunun sonucunda bademciklerin şişmesine ve boğaz bölgesinde tahrişle birlikte yanma meydana gelir.

Boğaz Ağrısı

Yaşanan boğaz enfeksiyonları ve ağrıları konuştuğunda, hapşurduğunda ve öksürdüğünde havadan damlacık yoluyla bulaşır. Bunun neticesinde ise boğazda yanmalar ortaya çıkabilir. Doğru bir tedaviyle boğaz ağrısını bireysel olarak geçirebileceğiniz gibi antibiyotik tedavisine de ihtiyaç duymanız mümkündür. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler de boğaz ağrısı semptomlarınızın iyileşmesini sağlar.

Bademcik İltihabı

Bademcikler, boğaz arkasında virüslerle mücadele eden dokular olarak bilinir. Tonsilit enfeksiyonu ise, bademciklerde şişme ve iltihaplanma meydana getirir. Bu enfeksiyon yutkunmada güçlük, bademcik şişmesi, kulak ağrısı gibi belirtiler neticesinde boğaz ağrı ve yanmaya neden olur.

Öpücük Hastalığı (Mononükleoz)

Tıbbi olarak mononükleoz olarak bilinen öpücük hastalığı, tükürük gibi vücut sıvıları yoluyla yayılır. Genellikle virüs bulaştıktan 4-6 hafta belirtiler meydana gelmeye başlar. Gençlerde daha sık görülen bulaşıcı bir hastalık olan öpücük hastalığı çeşitli hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de boğaz ağrısı ve yanmasıdır.

Yanan Ağız Sendromu

Yanan ağız sendromu, ağız ve boğaz içinde yanma hissiyle ortaya çıkan bir sorundur. Sinir problemleri veya ağız kuruluğu gibi problemlerden kaynaklanabilir. Bu da kuruluk ve susuzluk hissi ile boğazda yanmaya neden olur.

Özofajit

Özofajit, bir yemek borusu iltihaplanmasıdır. Viral enfeksiyonlar, bakteriler ve asit reflü gibi nedenler sonucu ortaya çıkabilir. Belirtilerinden biri de yutma güçlüğü ve boğazdan yanmadır.

Ayrıca,

Nadir durumlarda gırtlak kanseri de boğaz yanmasına neden olabilir.

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Boğaz yanmasına bir hastalık neden olmuyorsa, ilaç kullanmadan, evde herkesin kolaylıkla uygulayabileceği yöntemlerle geçirmek mümkündür.

Boğaz yanmasına iyi gelen evde uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Papatya, zencefil, yeşil çay, nane çayııhlamur ve ekinezya gibi bitki çayları içmek
 • Bol miktarda sıvı, özellikle su içerek boğazı yumuşatmak
 • Sıcak su, bal ve limon karışımı hazırlayıp, tüketmek
 • Tuzlu suyla gargara yapmak
 • Boğaz pastili kullanmak
 • İçecekleri çok sıcak ve çok soğuk tüketmemek
 • Yanma hissi reflüden kaynaklı ise, reflüye iyi gelen beslenme alışkanlıklarına geçmek
 • Boğaz bölgesi sıcak tutmak
 • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmak
 • Sigara ve tütün ürünlerini kullanmamak
 • Kuru ortamlarda bulunmamaya özen göstermek ya da buhar makinesi gibi farklı yollarla havanın nemlendirilmesini sağlamak iyi gelecektir.

Papatya, zencefil, yeşil çay, nane çayı, ıhlamur ve ekinezya gibi bitki çayları için

Antioksidan içeren bitki çayları ağrıyı ve rahatsızlığı azaltan antiinflamatuar etkiye sahiptirler. Aynı zamanda ılık sıvıların tüketimi bölgeye kan akışını artırarak iltihaplı boğaz dokularını da rahatlatabilir.

Bol sıvı tüketin

Bol miktarda sıvı içmek boğazın kurumasını ve tahrişe neden olmasını engellemeye yardımcı olabilir. Boğazınızı yumuşatmak için özellikle ılık su içebilirsiniz.

Sıcak su, bal ve limon karışımı hazırlayıp tüketin

Bal ile karıştırılmış ılık limonlu su içmek, boğazdaki yanmayı hafifletmeye yardım eder. Ayrıca bal tek başına da etkili bir öksürük kesicidir.

Tuzlu su ile gargara yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelir, boğazdaki yanma ağrıya ve öksürüğe dayalı tahriş ve kurumadan kaynaklanıyorsa yanma semptomlarını da hafifletebilir.

Boğaz pastili kullanın

Pastiller genellikle antiseptik maddeler içerirler. Bu da boğaz yanmasına neden olan boğaz ağrısı, boğaz tahrişi veya öksürük gibi semptomları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Boğaz yanmasının nedeni reflü ise beslenme alışkanlığını değiştirin

Reflü boğaz yanmasının nedeni olabilir. Midedeki besinlerin özofagusa geri dönmesi boğazda yanmaya sebep olabileceği için, reflüye iyi gelen besinler tüketerek reflü semptomlarını ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Boğaz Yanması İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Boğaz yanmasının meydana getirdiği semptomlar kendiliğinden uygulanan tedaviler sonucu giderilebileceği gibi şiddetli durumlarda doktora başvurmayı da ihmal etmemek gerekir.

Özellikle 2 haftadan daha fazla süren boğaz yanması için doktora danışmak tavsiye edilir. Ayrıca aşağıdaki semptonlarınız varsa veya devam ediyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime muayene olmalısınız.

 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Az idrar yapmak
 • Yoğun kas ağrısı
 • Aşırı kilo kaybı
 • Nefes almada güçlük
 • Nöbet geçirme
 • Yüksek ateş
 • Tükürük veya balgamda oluşan kan

Boğaz Yanması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz yanması en hızlı nasıl geçer?

Meydana gelen boğaz yanması en hızlı tuzlu su ile yapılacak gargara, zencefil çayı, ıhlamur çayı, nane ve papatya çayı gibi bitki çaylarıyla geçer.

Boğaz yanması neyin habercisi?

Boğaz yanması tek başına bir hastalık değildir. Bazı hastalıklara bağlı olarak oluşur. Bu sebeple boğaz yanmasının altında yatan hastalığın bulunması önemlidir. Boğaz yanmasına neden olan hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve grip, farenjit ve reflü gibi problemler yer alır.

Boğaz yanması kaç gün sürer?

Boğaz yanması genelde 1 hafta içinde uygulanan tedavilerle geçebilir. 1 haftadan daha uzun süren ve belirtileri hala devam eden yanmalar için doktora başvurmak gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al