Yükleniyor

Parestezi Nedir? Parestezi Nedenleri ve Tedavisi

Parestezi Nedir? Parestezi Nedenleri ve Tedavisi

Parestezi, el ve ayaklar başta olmak üzere cildin belirli bölgelerinde uyuşma, karıncalanma, yanma ve batmaya neden olan anormal hisler bütünü ve duyusal bir durumdur. Genellikle geçici bir durum olan parestezi, sinirlere aşırı baskı yapılması sonucunda ortaya çıkar ve çoğunlukla el, kol, bacak ve ayak bölgelerinde görülür. Geçici olmasının aksine birtakım hastalıklara bağlı olarak da yaşanabilen parestezi, altında yatan tıbbi bir neden varsa tedavi edilir.

İçindekiler

Parestezi Nedir?

Parestezi, genellikle duyusal sinir veya sinir kökünün hasar görmesi sonucu batma, karıncalanma veya uyuşmaya neden olan rahatsızlıktır. Parestezi ayrıca karıncalanma, uyuşma veya iğne batmasının dışında yanma ve cilt kaşıntısı gibi hislere de neden neden olur.

Geçici parestezinin dışında kalıcı olarak da görülebilen parestezi, kalıcı olması durumunda sinir sistemi hasarlarının yanı sıra metabolik, bulaşıcı veya otoimmün hastalıklara işaret edebilir.

Geçici parestezi sinir sistemine yapılan baskının ortadan kaldırılması ve vücudun hareket değişikliğiyle ortadan kalkar ancak kalıcı parestezi, neden olan hastalığa bağlı olarak tıbbı tedavi gerektirebilir.

Parestezi Neden Olur?

Parestezi genellikle geçicidir ve bu durum sinir üzerindeki baskı veya zayıf kan dolaşımından kaynaklanır. Elinizin üstüne yatıp uyuyakalmak veya bacak bacak üstüne atıp uzun süre bu şekilde oturmak paresteziye yol açar. Bu durum geçici parestezidir.

Kronik olarak adlandırılan kalıcı parestezi nörolojik, metabolik, bulaşıcı veya otoimmün bir hastalığın işareti olabilir. Bu gibi durumlarda kalıcı parestezi tedavi gerektirebilir.

Geçici parestezi nedenleri şöyledir:

Kalıcı parestezi ise uyuşma ve yanmaların sürekli olarak yaşandığı durumlardır. Kalıcı parestezinin nedenleri genellikle belli başlı hastalıklardır.

Kalıcı paresteziye yol açan faktörler şöyledir:

Aynı zamanda vücuttaki birçok doku gibi sinir sistemi de toksinlere ve zehirlere karşı savunmasızdır. Başta arsenik, karbonmonoksit ve kurşun zehirlenmesi olmak üzere kemoterapi gibi tedaviler de vücutta parestezi meydana getirebilir.

Parestezi Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı faktörler parestezi görülme riskini artırır. Bunları şu şekilde örneklendirmek mümkündür:

Parestezi Belirtileri Nelerdir?

Parestezi, karıncalanma, uyuşma, yanma, batma ve iğnelenme hissi gibi karakterize belirtiler gösterir. Bu belirtilere ağrı, etkilenen bölgenin hissizleşmesi ve kaşıntı da eşlik edebilir.

Parestezi genel olarak şu belirtilerle kendini gösterir:

  • Karıncalanma, uyuşma, yanma, batma ve iğnelenme hissi
  • Parestezinin olduğu bölgede zaman zaman ağrı
  • Etkilenin bölgenin hissizleşmesi
  • Bazı durumlarda kaşıntı

Parestezi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle sinirlerin üzerine yapılan baskı ve zayıf kan dolaşımı gibi nedenler geçici paresteziye örnek olduğu için bu durum genellikle kısa süre içinde kendiliğinden geçer ve tedavi gerektirmez. Ancak tıbbi nedenlere bağlı oluşan kronik parestezi vakaları tedavi gerektirebilir. Olası tedavi, hangi hastalığın paresteziye yol açtığına göre değişir.

Parestezi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Parestezi ne demek?

Parestezi, vücudun uyuşup karıncalanmasına neden olan duyusal hislerdir. Genellikle geçicidir ve örneğin bacak bacak üstüne atıp kan dolaşımının zayıflamasından kaynaklanır.

Parestezi geçer mi?

Parestezi genellikle geçicidir ve sinire baskı yapan unsur ortadan kalktığında ortadan kaybolur.

Paresteziye hangi bölüm bakar?

Parestezi olarak bilinen uyuşmanın altında yatan olası nedenlerin belirlenmesi için nöroloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

Stres parestezi yapar mı?

Stres ve kaygının da vücudun belirli bölgelerinde uyuşmaya neden olabileceği değerlendirilir. Bu gibi durumlarda uyuşan bölgeyi hareket ettirmeye çalışmak, nefes egzersizleri yapmak ve odak değiştirerek stresten kaçınma çabası işe yarayabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al