Yükleniyor

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizma için 15 Öneri

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizma için 15 Öneri

Hareket sisteminde oluşan ağrıyla birlikte meydana gelen hareket kısıtlılığı şeklinde tanımlanan romatizma, her yaştan kişiyi olumsuz etkileyebilen kronik bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Kişide meydana gelen yoğun ağrı şeklinde kendisini gösteren romatizmaya iyi gelen doğal yöntemler mevcuttur ve bu yöntemleri uygulayarak romatizma ağrılarını hafifletmek ve en aza indirmek mümkündür.

İçindekiler

Romatizma Nedir?

Kas, iskelet ve bağların meydana getirdiği hareket sisteminde kötü huylu iltihaplı sıvı birikmesi anlamına gelen romatizma, yaşanan ağrıyla birlikte oluşan hareket kısıtlılığının vücudun savunma mekanizmasında bozulmalara yol açması olarak da tanımlanır. Neredeyse her yaştan insanı olumsuz etkileyen kronik bir durum olan romatizma, özellikle aşırı kilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olmasının yanı sıra şişlik, kızarıklık ve ağrı yaşanan bölgedeki sıcaklık şeklinde de kendisini gösterir. 

Tedavi edilmediği takdirde daha tehlikeli bir hal alabilen romatizma hastalığı, sürekli doktor kontrolü eşliğinde gözlemlenmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma belirtilerinin en yaygın görüleni kas ağrısıdır. Kas güçsüzlüğü, deri sertliği, kızarıklık ve şişlik şeklinde semptomlar da gösteren romatizma aynı zamanda aşağıdaki belirtileri de gösterir:

Romatizma Neden Olur?

Genetik faktörler ve çevresel etmenler gibi nedenlerin etkili olduğu romatizma hastalığı, genellikle hareket sistemini oluşturan kas, eklemler ve bağlardaki dokularda yaşanan hasar sonucu meydana gelir. Bazı romatizmal hastalıklar sadece hareket sistemini değil aynı zamanda diğer organları ve bağışıklık sistemini de etkiler. Ciddiye alınıp tedavisi titizlikle yapılması gereken romatizma, tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Hareket sisteminde meydana gelen bozulmalar sonucu kişiyi olumsuz etkileyen romatizma hastalığı, uygulanacak doğal yöntemlerle etkileri azaltılabilen bir hastalıktır. Özellikle soğuk-sıcak ısı uygulaması, egzersiz ve masaj gibi yöntemlerin yanı sıra, balık yağı, zeytinyağı, yulaf ve buğday gibi tam tahıllar, bezelye ve fasulye gibi baklagiller ile bitki çayları ve vitamin takviyeleri romatizmaya iyi gelen yöntemlerin başında yer alır.

Romatizmaya ve romatizma ağrısına iyi gelen doğal yöntemler şöyledir:

Egzersiz

Düzenli ve hafif olarak yürütülen egzersizler eklem çevresinde ki kasları güçlendirmeye yardım eder.  Şiddetli egzersiz ve yoğun spordan kaçınarak doktor kontrolünde egzersiz yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Romatizma ağrıları için sıcak-soğuk ısı kompresi

Romatizma ağrılarında sıcak kompres ağrıları hafifletip, gergin kasları zayıflatmaya yararken, soğuk ise uyuşturma etkisi ile ağrı hissini köreltmeye ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Balık yağı ve omega-3 takviyesi

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin ağrı ve iltihaplanma etkilerini azaltma özelliği vardır.  Somon, ton balığı ve sardalya gibi omega-3 açısından zengin balıklar veya omega-3’e sahip olan takviyeler tüketmelisiniz.

Tam tahıllar

Tam tahıllar daha iyi lif ve selenyum , potasyum ve magnezyum gibi diğer önemli besin kaynaklarına sahiptir. Ayrıca tam tahıllar etki olarak, romatizma ağrısını ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek daha iyi kilo kontrolü ile bağlantılıdır .

Zencefil ve zerdeçal

İçeriğinde ki bileşikler ile antiinflamatuar bir besin olan zencefil ve zerdeçal, iltihapla mücadelede oldukça etkilidir ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

Keten tohumu

Yüksek oranda omega-3 ve omega-6 barındıran keten tohumu ağrıları hafifletmesiyle birlikte eklem sertleşmelerini azaltır.

Ananas

Ağrıları ve şişliğin azaltabilen bromelain enzimine sahip olan ananas, yine içeriğinde ki C vitamini ile romatizma ve kemik erimesi gibi problemlere iyi gelebilir.

Nar, yaban mersini, ahududu, çilek, böğürtlen

Yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler, iltihaplanma ve hücre hasarıyla savaşan proantosiyaninler ve ellagik asit gibi güçlü antioksidanlar içerir.

Yoga ve meditasyon

Eklemlerde meydana gelen stresi azaltmak için hayat tarzında yapılacak değişiklikler ağrıların ve olumsuz etkilerin azalmasında etkili olacaktır. Yoga da bu değişikliklerden biridir.

Akupunktur yöntemi

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbında ağrıları hafifletmek için vücudun belirli noktalarına ince iğneler uygulanarak yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Limon otu yağı

Özellikle anti inflamatuar yapısı sayesinde limon otu yağının ağrıyan bölgeye sürülerek ağrıları azalttığı belirlenmiştir.

Çuha çiçeği yağı

Gama-linolenik asit ismi verilen esansiyel yağ içeren çuha çiçeği yağı romatizma hastalığının meydana getirdiği ağrıları azaltarak rahatlama sağlar.

C vitamini takviyesi

Düzenli C vitamini alımının kan damarlarıyla birlikte tendonları, bağları ve kemikleri onardığı bilinir.

Krem, jel ve losyonlar

Ağrıları azaltmak için topikal kremler, jeller ve losyonlar cilde sürülerek romatizmanın meydana getirdiği olumsuz etkiler en aza indirilebilir.

Daha sağlıklı beslenmek

Antioksidan ve anti inflamatuar içeren çiğ veya az pişmiş etler, zerdeçal-zencefil, meyve ve yoğurt gibi besinlerin diyet listesine eklenmesi romatizmal semptomları azaltma özelliğine sahiptir.

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir?

İltihaplı romatizma vakaları için öncelikli yapılması gereken iltihabı kontrol altına alıp iyileştirmeye yönelik tedaviler uygulamaktır. Anti inflamatuar ve antiromatizmal ilaçların desteğiyle tıbbi olarak tedavi edilen iltihaplı romatizma için doğal yöntemlerle tedavi yöntemi de uygulanır.

Bunlarla birlikte iltihaplı romatizmaya iyi gelen ve geçiren yollar aşağıdaki gibidir:

 • Düzenli olarak su tüketin
 • Soğuk kompres uygulayın
 • Balık yağı kullanın
 • Günde 1-2 diş doğal antibiyotik olan sarımsak tüketin
 • Elma sirkesini listenize ekleyin
 • Sigarayı en kısa sürede bırakın
 • D vitamini takviyesi almayı unutmayın
 • Sağlıklı bir diyet listesi belirleyin
 • Boy-kilo endeksini koruyun ve ideal kilonuza ulaşın

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir?

Eklem romatizması için de anti inflamatuar ilaçlarla birlikte balık yağı, yumurta, zencefil ve keten tohumu gibi doğal yöntemler etkili olacaktır. Bunların yanı sıra eklem romatizmasına iyi gelen doğal yöntemler şu şekilde özetlenebilir:

 • Balık yağı
 • Zencefil
 • Keten tohumu
 • Yumurta
 • Nar
 • Çilek
 • Probiyotik besinler
 • Yeşil çay

Romatizmaya Ne İyi Gelir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Romatizmal ağrıların geçmesi için ne yapılmalı?

Romatizmal ağrıların geçmesi için öncelikle doktor tarafından teşhis konulup tedavi süreci başlar. Öncelikle ağrıların geçmesi için ilaç tedavisi, düzenli uyku ve beslenme, varsa stresi uzaklaştırmak, dinlenme ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Romatizma ağrıları nasıl hafifletilir?

Romatizmanın düşmanı omega-3 doymamış yağ asitleri içeren balıklardır. Ülkemizde de çok sık bulunan ve tüketilen hamsi, somon, sardalya ve uskumru gibi balık çeşitleri romatizmaya iyi gelen balıklardandır.

H3: Romatizmaya ne iyi gelmez?

Romatizmayla iltihap artıran besinlerin tüketimi arasındaki bağlantı düşünüldüğünde iltihap artırıcı kızartmalar, gazlı içecekler ve işlenmiş etler gibi ürünler romatizmaya iyi gelmez.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 28 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al