Yükleniyor

Meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

İletişime Geçin

Meme estetiği, memenin formunun olduğu halden daha hoş gözüken bir noktaya taşımak olarak özetlenebilir. Müdahale edilecek problem memenin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, gelişimsel şekil bozuklukları ve hatta gömülmüş bir meme başı gibi oldukça geniş bir yelpazede ortaya çıkabilmektedir. Meme estetiğinde en çok yapılan ameliyatlardan biri olan meme küçültme ameliyatları sadece kadınlarda değil erkek hastalarda da uygulanmaktadır.

İçindekiler

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, memeden ağırlık ve sarkıklık yapan cilt-meme bezi dokusunun çıkarılması ve geriye kalan memenin daha dik ve estetik olarak iyileştirilmiş durumda şekillendirilmesidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme gelişimini tamamlamış, memesinde riskli kitle bulunmayan memesinin büyüklüğünden şikayetçi kadın hastalara yapılır. Kadınsı meme dokusu gelişimine sahip erkeklerde de meme küçültme ameliyatı yapılabilir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalır mı?

Kesi içeren her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı da izli bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatından sonra erken dönemde izler daha koyu ve belirgin olabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra 6-12 ay içerisinde ameliyat izleri oldukça silik ve cilt rengine yakın bir hal alacaktır. Meme küçültme ameliyatının izi bazı hastalarda fark edilemeyecek kadar silikleşebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?

Meme küçültme ameliyatı yapılırken temel basamaklar sarkık olan meme başının daha yukarı bir noktaya taşınması, gerekiyorsa meme başının ufaltılması, fazla olan cilt-meme dokusunun çıkartılması ve kalan dokunun tekrar estetik olarak şekillendirilmesidir. Burada meme başının taşınma şekline ve doku çıkartma yöntemine göre izler değişiklik gösterir. En sık olan iz meme başının etrafında dairesel bir iz ve o izden başlayarak meme altı yeni kıvrımına inen dikey bir izdir. Eğer meme dokusu miktarı çok ise meme altı kıvrımı boyunca da iz olabilir. Ters bir T harfine benzetilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Memelerin büyüklüğüne ve uygulanan ameliyat tekniklerine bağlı olarak meme küçültme ameliyatı 2-3 saat civarında sürer.

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı erkeklerde de yapılabilmektedir. Erkek hastalardaki kadınsı meme dokusu gelişimine Jinekomasti denmektedir. Jinekomasti ergenlik döneminde herkeste olurken ilerleyen yaşlarda yüzde 10-15 hastada gerilemeyerek kalıcı hal alır.

  • Çeşitli ilaçlar
  • Beslenme şekli
  • Alışkanlıklar
  • Hastalıklar nedeniyle erkeklerde meme büyüklüğü oluşabilir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatına karar vermeden önce ilk olarak meme büyüklüğünün nedenin ortaya koyulması gerekir.

Jinekomasti düzeltilmesi için karar verilirken ne kadar cilt ve ne kadar doku fazlalığı olduğu dikkate alınmalıdır. Yağsı doku liposuction yöntemi ile alınırken meme başı altında kalan sert doku meme başının koyu bölgesinde yapılan ufak ve iz bırakmayan bir kesi ile girilerek çıkartılır.  Eğer ki memelerde cilt fazlalığı çok ileri ise kadınlarda meme küçültme işleminde yapıldığı gibi izli meme küçültme yapmak gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Meme küçültme ameliyatı sonrası gece takipler açısından hastanede geçirilir ve bir problem izlenmediği durumda ertesi sabah taburculuk verilir.
  • Meme küçültme ameliyatı sonrası erken dönemde ağır egzersizden kaçınmak gerekir ama ağır bir yatak istirahati gereği yoktur.
  • Yatış pozisyonu olarak ameliyat sonrası 4 hafta boyunca sırtüstü yatmalı ve özellikle yüzüstü yatmaktan erken dönemde kaçınmalıdır.
  • Genelde ilk kontrole kadar ameliyat sırasında yapılan pansumanlar değiştirilmez.
  • Kontrolde yara yerleri kontrol edildikten sonra bir engel yok ise hastanın duş almasına izin verilir.
  • Meme küçültme ameliyatı sonrası uygulanan özel sütyen 6-8 hafta kullanılmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her bu ölçekte ameliyatta olduğu gibi meme küçültmenin de belli başlı riskleri vardır. Bunların hepsine karşı önlem alınsa da öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir ancak hepsinin üstesinden gelmek için gerekli müdahaleler ameliyat ekibi tarafından gerçekleştirilecektir.

İlk 24 saatteki en sık risk operasyon bölgesine olan kanamalardır. Bu durum yaklaşık olarak her 100 hastanın 1-2’sinde olabilir. Bu kanamanın miktarı takip edilir ve takipte eğer gerilemeyeceği ön görülürse aynı gece yapılan kısa bir operasyon ile boşaltım işlemi yapılır. Bu durum nihai estetik durumu etkilemez ancak ek bir anestezi altında operasyon anlamına gelir.

Erken haftalarda en sık karşılaşılan komplikasyonlar yara yeri enfeksiyonları ve buna bağlı olabilecek dikiş yerlerinde iyileşme problemleridir. Bu durum özellikle dik izin yatay izle birleştiği, gerginliğin en fazla olduğu yerde daha sık görülür.

Diyabet, sigara, yumuşak doku hastalıkları gibi koşullar bu komplikasyonun riskini yükselttiği için operasyon öncesi diyabetinizin ve yumuşak doku hastalığınızın kontrol altında olması, sigara tüketiminizin mümkünse kesilmesi gerekmektedir.

Bu risk de her 100 kişi de 2-4 dolayındadır. Bu gibi durumlar hemen her zaman pansumanlar ile toparlarken çok nadir şartlarda lokal bir işlemle dikiş atılması gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirilebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sırasında süt üreten bezler büyük oranda korunur ve emzirilebilir. Ancak bunun bir çıkarım olduğunun bir garanti olmadığının da bilgisi verilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Meme Kanserine Neden Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı hiçbir şekilde kansere neden olmaz. Tam aksine doku uzaklaştırıldığı için kanser riskini düşürdüğü konusunda görüşler vardır ancak bilimsel yayınlarda ve geniş serilerde ortaya koyulmuş değildir. Nihai olarak kanser riskini arttırmadığını kesin olarak söylenebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatı konusunda en merak edilen konuların başında “Meme küçültme ameliyatının fiyatı” gelmektedir. Yapılan işleme, ihtiyaç olan tedavi biçimine, hastanın sağlık durumdan dolayı hastanede alacağı müdahaleler meme küçültme ameliyatında belirleyici olmaktadır. Aynı zamanda hastanenin ve meme küçültme ameliyatını gerçekleştiren estetik cerrahın fiyat politikası da önemlidir. Memorial Ataşehir Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Bölümü İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara. Konya, Trabzon gibi birçok şehirden hasta kabul etmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al