Yükleniyor

Hafta hafta gebelik rehberi

Hafta hafta gebelik rehberi

Bulantı, yorgunluk, adet görmeme, sık vajinal lekelenme ve meme başlarının hassaslaşması… Tüm bu belirtiler tek bir şeyi işaret ediyor olabilir: “Hamilesiniz”. Hemen hemen herkes hafta hafta gebelik belirtilerini, gebelikte annede ve bebekteki değişiklikleri merak eder. 40 haftalık bu ilginç deneyimde her hafta anne değişir, bebek gelişir. Kadınlar için eşsiz bir süreç olan hamileliği hafta hafta anlatıyoruz.

İçindekiler

HAMİLELİKTE 1. HAFTA

Spermin yola çıkmasından yumurtaya ulaşmasına kadar geçen süre yaklaşık 12 saattir. Gebelikte 1. hafta içinde yüzlerce sperm yumurtaya yönelir, ancak sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer. Gebeliğin ilk günleri görülen hafif kanama, hamileliğin başladığının işaretidir.

HAMİLELİKTE 2. HAFTA

Yumurta hücresi artık olgunlaşmıştır ve döllenmeye hazırdır. Hamileliğin 2. haftasında bazı anne adaylarının kasıklarında bir gün kadar süren ağrılar ve mide bulantıları olabilir. Hamilelikte B12 ve folik asit alımı çok önemlidir. Bulantıyı önlemek için limon, nane ve zencefil kokularından yararlanılabilir.

HAMİLELİKTE 3. HAFTA

Hamileliğin 3. haftasında anne adayının beslenme kalitesi önemlidir. Bebeğin beyin ve omurilik gelişimi için kritik bir dönem başlamaktadır. Sigara kullanıyorsanız, hemen bırakın. Hamilelikte sigara içilmesi, hem folik asit hem de C vitamine duyulan ihtiyacı artırır.

HAMİLELİKTE 4. HAFTA

Gebe olup olmadığınızı bu hafta öğrenebilirsiniz. Gebelikte 4. hafta geride kaldığında, büyüyen rahmin mesaneye baskı yapması nedeniyle, daha sık idrara çıkma ihtiyacı olabilir. Beslenmede omega 3 ve omega 6 alımına özen gösterilmelidir.

HAMİLELİKTE 5. HAFTA

Bebeğin beyni, bedeni ve başı hızlı bir büyüme döneminden geçer. Anne adaylarının çoğu bu dönem vücudunda fazla değişiklik görmeyecektir. Beşinci haftanın sonlarına doğru bebeğin üreme organları, kalp, akciğer, kas ve iskelet sistemi gelişmeye başlar.

HAMİLELİKTE 6. HAFTA

Hızla gelişmeye devam eden bebeğiniz pirinç tanesi büyüklüğündedir. Halsizlik, yorgunluk, baş dönmeleri, uyku hali, bulantı ve kusma şikayetleri olabilir.

HAMİLELİKTE 7. HAFTA

Gebelikte 7 hafta geçmesi bebeğin gelişmeye başlaması anlamına gelir. Bebeğinizin kol ve bacaklarının oluşumu için temeller bu hafta atılır. Bütün iç organlar taslak halinde oluşur, kaburgalar sertleşir. Anne adayında bel ve boyun ağrılarının artmasına bağlı olarak, uyku bozuklukları görülebilir.

HAMİLELİKTE 8. HAFTA

Bebeğin dil, damak, göz merceği ve kemikleri taslak olarak oluşur. Cinsel organ oluşumu da bu haftada başlar. Hamilelikte sık karşılaşılan kramp şikayetleri fazla fosfor, az kalsiyumdan kaynaklanabilir. Bu olaylarla gebelikte 8 hafta tamamlanır.

HAMİLELİKTE 9. HAFTA

Gebelikte 9 hafta, bebeğinizin baş bölgesinin gelişiminin hızla sürdüğü haftalardandır. Parmaklar oluşmakla birlikte, henüz birbirine yapışık haldedir. Anne adaylarında kilo artışı görülebileceği gibi, eski giysiler de dar gelmeye başlayabilir.

HAMİLELİKTE 10. HAFTA

Gebelikte 10 hafta geride kaldığında, bebeğiniz kuru erik büyüklüğüne ulaşmış boyutta olur. Yaşamsal organları bu hafta tamamen oluşacak ve fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayacaktır. Henüz çok azını hissetseniz de, bebeğiniz hareket etmeye ve tekme atmaya başladı bile.

HAMİLELİKTE 11. HAFTA

Gebelikte 11 hafta geride kaldığında bebeğiniz yaklaşık 6-8 cm, yani bir limon büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Dokunma duyusunun oluşmaya başlaması, bebeğin dış dünya ile iletişiminin başladığının göstergesidir.

HAMİLELİKTE 12. HAFTA

Gebelikte 12 hafta geçtiğinde bebeğin yüzü iyice belirginleşmiş olur. Ağzı açma kapama ve parmak emme hareketleri yaptığı ultrasonda görülebilir. Halk arasında “11-14 testi” adı verilen, kandaki madde miktarını ve ultrason sonuçlarını karşılaştıran test bu hafta yaptırılmalıdır.

HAMİLELİKTE 13. HAFTA

Bebeğiniz artık 8 cm civarı ve bir şeftali büyüklüğünde. Anne adaylarının büyük kısmı gebelikte 13 hafta civarında daha hızlı nefes alıp vermeye başlayabilir veya nefes darlığı çekebilirler.

HAMİLELİKTE 14. HAFTA

Gebelikte 14 hafta geçtiğinde, ikinci trimester, yani ikinci 3 aylık dönem başladı. Bebeğiniz erkekse prostat, kızsa yumurtalıkların gelişimi başlar. Bulantı ve halsizlik durumları, iyiden iyiye azalır. Tatile çıkmak için ideal bir döneme girmiş olduğunuzu hatırlatalım. “14 hafta gebelik kaç aylık olur?” sorusunun yanıtına, “14 hafta gebelikte bebek 3 ay 8 günlüktür” denilebilir.

HAMİLELİKTE 15. HAFTA

Bebeğiniz gebelikte 15 hafta olduğunda bir portakal büyüklüğüne ulaşır. Vücudu ufak ufak tüylenen bebeğinizin; tırnakları, saçları, kaş ve kirpikleri gelişmeye başlar. 15 hafta gebelik döneminde, bebeğinizdeki hızlı gelişime bağlı olarak karnınız fark edilebilir. Pek çok kişi “15 haftalık gebelik kaç aylık?” sorusunun yanıtını merak eder. 15 haftalık gebelik, 105 güne tekabül eder, bu da 3 ay 15 günlük hamilelik anlamına gelir.

HAMİLELİKTE 16. HAFTA

Gebelikte 16 hafta geride kaldığında artık karnınızdaki bebek bir avokado büyüklüğünde ve boyu yaklaşık olarak 11-12 cm civarında. Anne adayının bu hafta üçlü - dörtlü testler olarak bilinen kan testlerini yaptırması önerilir. Bu testlerin sonuçlarına göre bebekte bir anomali olup olmadığı saptanır.

HAMİLELİKTE 17. HAFTA

Gebelikte 17 hafta dolduğunda artık 4 aylık hamilesiniz demektir. Bebek bu hafta itibarıyla hızlı bir gelişim sürecine gireceği için, anne adayında da bu hıza paralel bir kilo alımı görülebilir. Bebeğinizi bazen hıçkırık tutabilir ve bu karın bölgesinde ritmik bir sarsıntıya neden olabilir.  “17 hafta gebelik kaç aylık olur?” sorusunun yanıtına “17 haftalık gebelik 3 ay 29 günlük gebelik” denilebilir.

HAMİLELİKTE 18. HAFTA

18 hafta gebelik döneminde, bebeğinizin hareketleri daha fark edilebilir duruma gelmiştir. Kabızlığın artış gösterdiği gebelikte 18 hafta civarında bol sıvı almalı; kayısı suyu, komposto gibi sıvı yiyecekler ile bol lifli gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir.

HAMİLELİKTE 19. HAFTA

Ve gebelikte 19 hafta geldi. Bu hafta bebeğin kalbi giderek güçlenmektedir. Anne adayında reflü görülebilir. Bunun için, az miktarda ama sık yemek yararlı olacaktır. Hormonların etkisiyle görülen diş eti kanamaları nedeniyle endişelenmeyin.

HAMİLELİKTE 20. HAFTA

Gebeliğin ilk yarısı geride kaldı. Kız bebeklerinin rahim gelişimi tamamlanmış ve vajina gelişimi başlamıştır. Anne adayının halsizlik ve yorgunluk şikayetleri azalır.

HAMİLELİKTE 21. HAFTA

Gebelikte 21 hafta geride kaldığında, bebeğiniz artık o kadar hareketlendi ki, kol ve bacak hareketlerini dışarıdan görebilirsiniz. Bu hareketlenmelerin özellikle anne uykudayken olacağını hatırlatalım. Ayrıca anne adayının gaz şikayeti, bu haftadan itibaren artış gösterir.

HAMİLELİKTE 22. HAFTA

Gebelikte 22 hafta dolduğunda anne adayı, oluşan krampları önlemek için uzun süre ayakta kalmamalı, bacakları yukarıda tutmalı ve destek veren çoraplar giymelidir. Bebeğin gelişimi iyice arttığı için vücudun ağırlık merkezi değişir ve buna bağlı olarak bel, sırt ağrıları oluşabilir.

HAMİLELİKTE 23. HAFTA

Bebeklerin el ve ayak tırnakları yavaş yavaş uzamaya başlar. Gebelikte 23 hafta döneminde anne adayı idrar yolları enfeksiyonlarından korunmak için bol sıvı almalı ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

HAMİLELİKTE 24. HAFTA

Gebelikte 24 hafta olduğunda bebeğiniz yaklaşık bir kavun kadardır. Gebelik şekeri veya gizli şeker olarak bilinen hastalık için bu haftada anne adayına şeker yükleme testi yapılması önerilir.

HAMİLELİKTE 25. HAFTA

25 hafta gebelik döneminde bebeğinizin ciğerleri artık nefes alma yeteneğine sahiptir. Gebelikte 25 hafta döneminde karın büyümesi iyice arttığı için, gerilen cilt dokusunda rahatsız edici boyutta kaşınmalar görülebilir. Bunun için nemlendirici losyonlar kullanın.

HAMİLELİKTE 26. HAFTA

Gebelikte 26 hafta dolunca bebeğiniz neredeyse bir marul kadar olur. Son ayların koşturmacası başlamadan, kendinize zaman ayırmaya çalışın. Egzersizlerinize devam edin. Sizi zorlayan egzersizlerden kaçının. “26 hafta gebelik kaç aylık oluyor?” sorusunun yanıtına “6 ay 2 günlük” denilebilir.

HAMİLELİKTE 27. HAFTA

Gebelikte 27 hafta geride kaldığında hamileliğin son 3 aylık dönemi başladı. Bebeğiniz biraz küçük olsa da, ilk kucağınıza alacağınız andaki haline oldukça yakın durumdadır. Büyüyen rahim, göğüs boşluğuna baskı yaptığı için özellikle gece yatarken nefes almakta güçlük yaşanabilir.

HAMİLELİKTE 28. HAFTA

Bebek, rahimden yukarıda duruyorsa kaburga bölgesinde ağrı ve hassasiyet olabilir. Bunu önlemek için mümkün olduğu kadar uzanmak ve öne eğilmekten kaçınmak gerekir. Gebelikte 28 hafta içinde yoğunlaşan beyazımsı vajinal akıntılar olabilir, normaldir. “28 hafta gebelik kaç aylık oluyor?” sorusunun yanıtı, “28 haftalık gebe 7 aylık hamiledir” olabilir.

HAMİLELİKTE 29. HAFTA

Gebelikte 29 hafta içinde artık küçük bir balkabağına sahipsiniz. Şu ana kadar inanılmaz bir hızla büyüyen bebeğinizin hızı biraz azalmaya başlayacaktır. Karın hızla büyüdüğü için cilt çatlakları oluşabilir.

HAMİLELİKTE 30. HAFTA

Bebek beş duyunun her birinden gelen enformasyonu kaydeder, ancak çalışma yetilerinin sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Rahim, doğum için bazı hazırlıklar yapar ve bu yalancı doğum sancıları anne adayını endişelendirebilir.

HAMİLELİKTE 31. HAFTA

Gebelikte 31 hafta dolduğunda bebeğin üreme sistemi gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Ciğerleri iyice gelişmiştir, ama tam olgunlaşmış değildir. Bebeğin zararlı atıkları anne tarafından atıldığı için, bu aylarda özellikle yaz ayları ise, susuz kalmamaya dikkat edilmelidir.

HAMİLELİKTE 32. HAFTA

Bebek, hafif enfeksiyonlara karşı kendi bağışıklık tepkisini geliştirmeye başlar. Gebelikte 32 hafta dolduğunda, bazı anne adaylarının bu dönemde tansiyonları oldukça düzensizdir. Tansiyondaki ufak bir düşüş baş dönmesine, halsizliğe ve baş ağrısına neden olabilir. Kan şekerinin çok düşmemesine dikkat edilmeli, iyi havalandırılmış yerlerde oturulmalı ve vücut ısısı korunmalıdır. “32 hafta gebelik kaç aylık oluyor?” sorusu merak ediliyor. Bu sorunun yanıtı 224 günlük yani 7 ay 14 günlük bir hamilelik süresidir.

HAMİLELİKTE 33. HAFTA

Bebeğinizin cildi pembe ve pürüzsüzdür. Anne adayı, son ay boyunca doktor muayenelerini asla aksatmamalıdır.

HAMİLELİKTE 34. HAFTA

Doğum zamanı yaklaşıyor. Annenin rahim kasları, kasılmalarla doğuma hazırlanmaktadır. Bunlar, düzensiz ve genellikle rahatsızlık vermeyen kasılmalardır. İstirahat sonrası geçerler.

HAMİLELİKTE 35. HAFTA

Bebeğin boyu 46 cm, ağırlığı ise artık 2 kilogramı geçmiştir. Bebeklerin yüzde 90’ına yakını, beklenen doğum tarihinden önceki iki hafta içinde doğar. Doğumun başlama belirtilerini iyi takip edin ve dikkatli olun. Ancak takıntı haline getirmeyin. “35 hafta gebelik kaç aylık olur” sorusunun yanıtına “8 ay 5 günlük hamileyim” yanıtı verilebilir.

HAMİLELİKTE 36. HAFTA

Hamilelikte 36. haftada akciğer başta olmak üzere, bebeğin tüm organları fonksiyonlarını yerine getirmekle birlikte, gelişimlerini doğum sonrasında da devam ettirirler. Anne adaylarının kilosunda büyük bir değişiklik olmaz.

HAMİLELİKTE 37. HAFTA

Hamilelikte 27. hafta itibarıyla doğumun gerçekleşmesi normaldir. Anne adaylarının çok az bir kısmı 40. haftada doğum yapmaktadır. Rahim iyice büyüdüğü ve inceldiği için, içeri giren ışık miktarı artmıştır. Bu sayede bebek gece-gündüz düzenine alışır.

HAMİLELİKTE 38. HAFTA

Bu haftadan itibaren bebeğin kafa çevresi ve karın çevresi birbirine eşittir. Bağırsak hareketleri düzene girmektedir. Gebelikte 38 hafta dolduğunda anne adayı, doğumun başlamasının ön belirtisi olan ve “nişan gelmesi” olarak adlandırılan sıvının gelişine hazırlıklı olmalıdır.

HAMİLELİKTE 39. HAFTA

Anne adayı, bu dönem özellikle çevresi tarafından bilgi bombardımanına tutulabilir. Bunlar yanıltıcı olabildiği gibi, bazen aşırı endişelere yol açarlar. Lütfen bu bilgileri doktorunuzla tartışın ve doğumun bir hastalık değil, kadının yüzyıllardır yaşadığı doğal bir süreç olduğunu unutmayın.

HAMİLELİKTE 40. HAFTA

Doğum yaptınız ve eve dönüyorsunuz. Arabanız için mutlaka bir yenidoğan koltuğu alın ve bunu arka koltuğa yerleştirin. Pek çok anne, bebeği kucağında eve dönmek ister, ancak bu durum çok tehlikelidir. Ani bir frende bebeğiniz kucağınızdan fırlayabilir.

İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir?

Anne adayları ilk hafta hamilelik açısından adet gecikmesi yaşayabilir. Bunun yanında iştah artışı, koku hassasiyeti, mide bulantısı, kusma, halsizlik, uyku hali gibi belirtiler görebilir.

Gebelik kaç hafta sürer?

Gebelik çoğunlukla 40 hafta süren bir yolculuktur.

Hafta hafta gebelik takibi yapılır mı?

Gebelik kontrolleri 28. Haftaya kadar dörder haftada bir, 28 ile 36 hafta arasında ikişer haftada bir, 36 hafta ve sonrasında ise haftalık şekilde yapılmalıdır. Olağanüstü durumlarda doktor ile irtibatta kalmak doğrudur.

Hafta hafta gebelik kaç aylık olur?

2 hafta gebelik 15 günlüktür. 3. Haftada 21 günlük olur. 4 hafta gebelik ise bir aylık gebeliktir. 8 haftalık gebelik 2 aylıktır, 12 haftalık gebelik 3 aylıktır, 16 haftalık gebelik 4 aylıktır. 20 haftalık gebelik ise 5 aylıkken, 24 haftalık gebelik 6 aylık olur. 30 haftalık gebelik 7 aylık, 34 haftalık gebelikte 8.aya girilmiş anlamına gelmektedir. 38 hafta ve sonrası 9 ayı içermektedir.

Gebelikte hangi haftalar risklidir?

Gebelik, doğal bir süreçtir ancak bazen durumlar farklı olabilir. Hamilelik sürecinde en riskli dönemlerden biri ilk 12 haftadır. 12. haftanın tamamlanmasının ardından düşük riski azalır. 20 hafta gebelik riskleri merak edilse de gebeliğin 20. haftasından sonra ise düşük riski daha da düşer.

20 hafta gebelik aşısı hangisidir

Ortalama olarak 18 ile 20. haftada ilk doz tetanoz – difteri aşısı yapılmaktadır. İlk aşıdan 4 hafta sonra ikinci doz aşı yapılır. Başlangıç aşısından 6 – 12 ay sonra üçüncü doz aşı yapılır. Tetanoz – Difteri aşısı üzerinden 5 – 10 gün geçmiş ise pekiştirme dozu önerilmektedir.

Hafta hafta gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama için pek çok telefon ve internet uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde gebelik hafta hesaplama çok kolay olmaktadır.

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Gebelikte beslenme için anne adayının yaşı, boyu, yeme alışkanlıklarına göre beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu hem bebek gelişimi hem de anne adayının kilo kontrolü açısından önemlidir. Gebelikte şekerin tüketimi sıfıra indirilmelidir. Protein, kalsiyum, folik asit, A, B12, C vitamininden zengin beslenilmelidir. Süt, yoğurt, ayran, kefir, et, tavuk, balık, kurubaklagiller, peynir, yumurta, sebze, yağlı tohumlar, ekmek beslenme programında olmalıdır. Anne adayları için beslenme programları kadın ve doğum uzmanları ile birlikte beslenme ve diyet uzmanları tarafından hazırlanmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Gebeliğin ilk haftası ile birlikte görülmeye başlayan belirtiler, yaşanan semptomların anne adayları...

Devamını Oku

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al