Sinüzit ve Tedavisi

Sinüzit nedir?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir.

Sinüzit tedavisinde gelinen son nokta nedir?

Uzun yıllardır kolayca tedavi edilemeyen, uygulanan tıbbi ve cerrahi tedavilere rağmen sıkça tekrar eden, kontrol edilemeyen bir hastalıktı sinüzit. Ama gerek endoskopik cerrahinin gerekse mikroskopik yöntemlerlerden faydalanarak yapılan cerrahi tedavilerde oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır günümüzde. Operasyon sonrası destek tıbbi tedavi ile cerrahinin başarısının kalıcı/uzun süreli olması sağlanmaktadır.

Hangi sinüzitler ameliyatla tedavi edilmelidir?

Uygun doz ve sürede tedavi edilmiş sinüzit hastalarında yeterli sonuçların alınamaması durumunda cerrahi yöntemler düşünülmektedir. Özellikle sinüzit neden yaşam kalitesinde düşüş yaşayanlar, ev ve iş hayatlarında zorluk yaşayan hastalar ilaç tedavisine yeterli yanıt vermemeleri durumunda endoskopik yöntemler başta olmak üzere cerrahi yöntemler ile tedavi edilmelidirler.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK