Yükleniyor

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Toplumda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan karın ağrıları; bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü uzmanları, karın ağrısının mide ve bağırsak sistemi hastalıkların teşhisinde önemli bir bulgu olabileceğini belirterek, dikkat edilmesi gerekenler noktalar hakkında önemli bilgiler verdi.

İçindekiler

Ağrının karındaki yerini tam olarak belirlemek mümkün değildir

Karın ağrısını tasvir etmenin zorluğuna dikkat çeken uzmanlar, “Karın bölgesinde bölgesel olarak hissedilen ağrıların tamamına “karın ağrısı” diyoruz. Bu ağrılar; bazen karın içindeki bazen karın dışındaki organlardan, bazen de sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir. Hastalar genelde ağrıyı doğru tarif edemedikleri için ilk akla gelen mide ağrısı şikayeti ile hastanelere başvurur; ancak hiçbir zaman emin olamazlar. Çünkü karın bölgesi organlarındaki algılayıcı sinirler birleşerek beyne gider örneğin safra kesesi ağrıları, mide ağrıları, pankreas ağrıları aynı yerde hissedilebilir, bu nedenle yalnızca ağrının yeri değil başka özelliklerde önemlidir” dedi.

Aniden ve şiddetli karın ağrısına dikkat!

Uzmanlar, aniden yani 6 saat içinde ve çok şiddetli başlayan karın ağrısının “akut karın” olarak adlandırıldığını belirterek; “Hastalar genelde ağrının şiddeti nedeni ile acil servislere başvururlar. Çok kısa sürede ve şiddetli başlayan karın ağrılarının altında apandisit, safra kesesi iltihabı, mide delinmesi, pankreas iltihabı gibi önemli hastalıklar yatabilir. Ani başlayan karın ağrısı yaşayan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır.” diye konuştular.

Karın ağrısı nedenleri nelerdir?

Uzun süredir devam eden ve şiddetli olmayan karın ağrılarının birçok insan tarafından önemsenmediğini vurgulayan uzmanlar, bu ağrıların kalın bağırsak kanserinin bile bir bulgusu olabileceğinin altını çizdi ve ekledi: “Bazen çok önemli hastalıkların tek bulgusu karın ağrısı olabilirken; bazen çok önemsiz bir sağlık sorunu nedeniyle karın ağrısı hissedilebilir. Karın ağrısına sebep olan ve bizim en sık rastladığımız hastalık ise “huzursuz bağırsak sendromu” olarak da bilinen “irritabl bağırsak sendromu”dur. Çevresel faktörlerin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkisi, kişinin bağırsak hareketlerini etkiliyor ve şişkinlik gaz gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyen şikayetlerde artış gözleniyor. Bu yüzden karın ağrısının neden kaynaklandığının, ağrıya eşlik eden diğer bulguların iyi incelenmesi ve teşhisin doğru konulması gerekmektedir.”

Karın ağrısında doğru teşhis için hasta öyküsü çok önemli!

Uzmanlar, karın ağrısının karakteri yani ağrının yanıcı mı ezici mi olduğu gibi bulgular, ağrının başlangıç zamanı, süresi, kilo kaybı, kusma, kanama, ele gelen kitle varlığı gibi ağrıya eşlik eden diğer bulguların varlığının teşhiste alarm bulgular olabileceğine vurgu yaparak, muayene öncesinde ve sırasında iyi bir hasta hikayesi alınması gerektiğini belirtti.

Hastaya ve şikayetlere uygun tetkik ve tedavi yöntemi seçilmeli!

Uzmanlar; muayene sırasında hastalardan alınan bilgilerin hastalığın teşhisi konusunda yön verici olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Karın bölgesine yapılan ultrason bizim için önemli bulgular verebilir. Girişimsel olarak ise endoskopi ve kolonoskopiye başvurulabilir. Bazen MR ve tomografi ile batın içini görüntülemek, bazen tanı amaçlı laparoskopi olarak adlandırılan karının içinde bakılması dahi gerekebilir, kan ve idrar tetkikleri ile karın içi organlarının yansımalarını aramak gerekebilir. Bütün hastalara tüm tetkiklerin yapılması gerekmez, tüm bu teşhis ve tedavi yöntemlerinin hastaya ve şikayetlere göre uygulanması bize en iyi sonuçları verecektir.”

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al