Yükleniyor

Ödem Atıcı ve Hızlı Ödem Söktürücü Yöntemler Nelerdir?

Ödem Atıcı ve Hızlı Ödem Söktürücü Yöntemler Nelerdir?

Vücuttaki sıvı birikmesine bağlı olarak dokuların şişmesi durumuna ödem adı verilir. Sıvının vücut dokularında çok fazla yer alıp sıkışmasına bağlı ortaya çıkan ödem genellikle el-ayak bilekleriyle birlikte bacaklarda görülür. Bu bölgelerde oluşan ödemi atmanın yollarının başında tuz tüketimini azaltmak gelir. Kompresyon çorapları giymek, bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak, limonlu su içmek ve ananas, maydanoz, turp gibi besinleri tüketmek de en hızlı ödem söktürücü yöntemler olarak bilinir. 

İçindekiler

Ödem Neden Olur?

Vücuttaki kılcal damarlar olarak adlandırılan küçük kan damarları sıvı sızdırmaya başlar ve bunun sonucunda dokularda sıvı birikmesi meydana gelir. Yaşanan bu süreç ödemle sonuçlanır ve sıvı biriken dokularda şişlikler ortaya çıkar.

Ödeme yol açan temel faktörler arasında aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik, hamilelik, karaciğer yetmezliği, bacak damarlarında zayıflık, sağlıksız beslenme, bağışıklık sisteminin güçlü olmaması ve kullanılan bazı ilaçlar yer alır.

Ödem Atıcı Yöntemler Nelerdir?

Özellikle el-ayak bilekleri ve bacaklarınızda ödem meydana geldiyse bunu atmanın en temel yolu tuz tüketimini azaltmaktır. Bununla birlikte uzun süre sabit bir yerde oturmamak, düzenli hareket etmek, bol su içmek, gerekirse kompresyon çorapları giymek ve ödem atıcı yiyecek veya içecek tüketmek de ödem atıcı yöntemlerden sayılır.

Ödem atıcı yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Tuz tüketimini azaltmak
 • Uzun süre sabit bir yerde oturmamak
 • Düzenli hareket etmek
 • Ayakları yüksek bir yerde tutmak
 • Bol su içmek
 • Kompresyon çorapları giymek
 • Ödem olan bölgeye hafif masaj yapmak
 • Ödem atıcı diüretik yiyecek veya içecek tüketmek
 • Sağlıklı beslenmek
 • Uyku düzenine dikkat etmek
 • Magnezyum, B6 vitamini ve potasyum takviyesi almak

Tuz tüketimini azaltmak

Ödemin en büyük dostu aşırı tuz tüketimidir. Tuz tüketimine bağlı dokularda sıvı birikmesini önlemek için tuz tüketimini azaltmak ödem atma yolunda güçlü bir çözüm olacaktır.

Uzun süre sabit bir yerde oturmak

Uzun süre hareketsiz şekilde sabit bir yerde oturmak dokulardaki kan akışını sekteye uğratır ve ödem oluşumunu kolaylaştırır. Bu sebeple uzun süreler hareketsiz şekilde sabit bir yerde oturmamaya dikkat edin.

Düzenli hareket etmek

Sağlık açısından birçok faydası olduğu gibi ödem atıcı yöntemler arasında da düzenli hareket etmek yer alır. Düzenli hareket edilmesi damarlardaki kan akışını rahatlatır ve ödem olan bölgeleri iyileştirir.

Ayakları yüksek bir yerde tutmak

Ayakların kalp hizasına gelecek şekilde yüksek bir yerde tutulması da dokulardaki sıvı birikimine bağlı ortaya çıkan ödem şişliğini azaltır ve bölgeyi rahatlatır.

Bol su içmek

Sayısız faydasına şahit olduğumuz bol su içmek aynı zamanda ödem atıcı yöntemlerden de biridir. Bol su içerek ödemin doğal bir şekilde iyileşmeye başladığını görmek mümkündür.

Kompresyon çorapları giymek

Eğer ödem şişliğinin şiddetine göre doktorunuz tarafından kompresyon çorapları giymeniz önerildiyse bu yöntem ödem olan bölgeleri rahatlatır ve şişlikleri azaltır.

Ödem olan bölgeye hafif masaj yapmak

Ödemin meydana geldiği bölgeye sert olmaması kaydıyla masaj yaparak basınç uygulamak, dokularda biriken sıvının dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Bu yöntem de hızlı ödem atıcı yöntemler arasında kabul edilir.

Ödem atıcı diüretik yiyecek veya içecek tüketmek

Maydanoz, mısır püskülü, enginar, kuşkonmaz, lahana, kereviz ve şeftali gibi diüretik (idrar söktürücü) besinler ödem atıcı yöntemlerin besin tarafında yer alır. Bunlarla birlikte adaçayı ve ısırgan otu çayının da ödem atma yolunda etkili olabileceği değerlendirilir.

Sağlıklı beslenmek

Her şeyin başı sağlıklı beslenmekten geçer. Ödem oluşumunu önlemek veya ödeminiz varsa vücuttan atmak istiyorsanız vakit kaybetmeden sağlıklı beslenme düzenine geçmeniz gerekir.

Uyku düzenine dikkat etmek

Sağlıklı beslenmek kadar uyku da ödem atma yolunda önemli bir faktördür. Düzenli ve kaliteli uyumaya başladıkça ödem ve buna bağlı şişliklerinizin vücuttan yavaş yavaş atıldığını göreceksiniz.

Magnezyum, B6 vitamini ve potasyum takviyesi almak

Magnezyum, B6 vitamini ve potasyum takviyesi alarak veya doğal yollarla bu ihtiyaçları karşılayarak vücuttaki su birikimini azaltmanın ve vücuttaki ödemin atılabileceği kabul edilir.

Hızlı Ödem Söktürücü Besinler Nelerdir?

Yoğurt, kefir, ıspanak, ananas, kayısı, avokado, maydanoz, turp, tatlı patates, kuşkonmaz, karahindiba gibi besinler, birçoğu idrar söktürücü özellikte olup aynı zamanda potasyum ve magnezyum içerdiği için hızlı ödem söktürücü besinler olarak bilinir.

Hızlı bir şekilde ödem söktürmek için tüketilebilecek besinler şunlardır:

 • Süt, yoğurt, kefir
 • Ispanak, maydanoz
 • Ananas
 • Kayısı
 • Avokado
 • Turp
 • Tatlı patates
 • Kuşkonmaz
 • Karahindiba
 • Salatalık

Süt, yoğurt, kefir

Süt, yoğurt ve kefir kalsiyum bakımından zengin besinlerdir. Bu sayede hem besleyici hem sağlıklı hem de ödem söktürücü besinler listesinin başında yer alır.

Ispanak, maydanoz

Yeşil yapraklı bitkilerden olan ıspanak ve maydanozun diüretik olarak tabir edilen idrar söktürücü özelliği mevcuttur. Bu idrar söktürücü özellik ıspanak ve maydanozu ödem söktüren besinler arasına sokar.

Ananas

İçerdiği bromelain sayesinde vücuttaki suyun dışarı atılmasını sağlayan ananas aynı zamanda hem potasyum hem de lif açısından zengin bir meyvedir. Tüm bu özellikleri ananası ödem söktüren besinlerden biri yapar.

Kayısı

Yine potasyum bakımından zengin bir meyve olan kayısı da hızlı bir şekilde ödem söktürmeye yarayan besinler listesindedir.

Avokado

Avokado da içeriğine potasyum barındıran bir meyvedir. Düzenli aralıklarla avokado tüketmek vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırır.

Turp

Doğal idrar söktürücü besinler arasında yer alan turp da ödem söktürme konusunda faydalı bir besindir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla haftada birkaç kez tüketilebilecek turp yardımıyla ödem atılmasını sağlayabilirsiniz.

Tatlı patates

İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde doğal diüretik besinlerden biri olan tatlı patates, hızlı ödem söktürücü bir besindir.

Kuşkonmaz

Doğal idrar söktürücü besinlerden biri de kuşkonmazdır. Kuşkonmazın bu özelliği, kendisini ödem söktürücü besinlerden biri yapar.

Karahindiba

Böbrek aktivitesi ve böbrek fonksiyonlarını artırdığı bilinen karahindiba da bir diüretiktir. Ödem söktürücü özelliği bulunan karahindibayı aynı zamanda çay olarak da tüketerek ödem tedavisinde kullanmak mümkündür.

Ödem Atıcı İçecekler Nelerdir?

Ödem attırıcı içeceklerin başında bol su içmek gelir. Doğal olarak en faydalı yöntem kabul edilen su içmenin dışında limonlu su, yeşil çay, ıhlamur, adaçayı, nar suyu, maydanoz suyu, elma suyu ve karahindiba çayı da ödem atmaya yardımcı doğal içecekler arasında yer alır.

Ödem atmaya yardımcı içecekler şu şekildedir:

Ödem Atıcı Çaylar Nelerdir?

Ödem atıcı çayların başında yeşil çay gelir. Yeşil çayla birlikte ıhlamur, adaçayı, zencefil çayı, hibiskus çayı, karahindiba çayı ve maydanoz çayının da ödem atmaya yarayan çaylar olduğu kabul edilir. Bu çayların ödem atmayı kolaylaştırmasının sebebi diüretik özelliğinden kaynaklanır.

Ödem Atıcı Yöntemler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ödem atıcı ilaç var mı?

Ödem atıcı ilaç denilince akla ilk gelenlerden biri diüretiktir. Doktorun önereceği idrar söktürücü ilaçların dışında diüretik özelliğe sahip besinler de ödem atmayı kolaylaştırır.

En iyi ödem atıcı yöntem nedir?

En iyi ve güçlü ödem atıcı yöntemlerin başında tuz tüketimini azaltmak, hareket etmek ve bol su içmek gelir. Bunların dışında ödem olan bölgeye hafif masaj yapmak ve kompresyon çorapları giymek de vücuttaki ödemi azaltır.

Ödem atmak için ne yemek gerekir?

Ödem atmak için tüketilebilecek belli başlı besinler bulunur. Bunlar ananas, kayısı, kavun, maydanoz, salatalık, yoğurt, ıspanak, avokado, turp, tatlı patates ve kuşkonmaz gibi besinlerdir.

Ödem atmak için ne içmek gerekir?

Ödem atmak için en faydalı ve sağlıklı yol bol su içmektir. Düzenli bir şekilde günde 1.5 ila 2 litre su içtiğinizde vücuttaki ödemlerin atıldığına şahit olursunuz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al